Елешница се превърна в столица на българската носия

В магичния 21 юни, когато слънцето прави най-дългата и най-високата си дъга в небето, ревю-спектакълът „Непреходна вечност“ в Елешница заживя в ритъм с космоса, с препълнения площад от почитатели на българската красота, дух и традиция.

Спектакълът, който побра над 170 автентични български носии от цяла България, над 230 самодейци, над 80 танцьори, солисти, хор и оркестър на световноизвестния ансамбъл „Пирин“, се превърна в културен посланик на малкото село Елешница, на нашата малка България в света на автентичното българско облекло.

Превърна се в институция. В събитие от друго измерение. С послания не само да се съхранява и популяризира красотата на българската носия, но и да се буди българският дух, да се пази българското.

Ревю-спектакълът „Непреходна вечност“ се превърна в празник на най-дълбоките прояви на националната ни идентичност.

И отново се сътвори театрална приказка…

С изключителната заслуга на Мартин Влахов – балет-майстор на ансамбъл „Пирин“, режисьор и сценарист на спектакъла, колекционер, ценител, организатор и вдъхновител на голямото събитие.

Театралната приказка се сътвори и благодарение на читалище „Западнородопски лъч 1906“- с. Елешница, кметство Елешница, колекционери на автентично българско облекло, дарители, доброволци и самодейци, артистите на ансамбъл „Пирин“ и не на последно място – водещата Десислава Малинова.

Голямото събитие се проведе под патронажа на Министерството на културата, с подкрепата на Община Разлог.

Фотоизложба „Визия, разказ, докосване“ – една разказана приказка от майстор Стоян Маринов за красотата на българската автентична носия, позиционирана на площада, посрещаше гостите на Елешница.

И оживяха на сцената автентични носии от всички краища на България. От Пирин – до Родопите, от Родопите – до Дунав, от Дунав – до котленските кокони, от котленските кокони – до Бургас, от Бургас – до Ямбол, от Ямбол – та до цяла България.

Оживяха носии – богато везани, с пищни украси, с венци от рози… Оживя България – с нейната различност, обединена от красотата на традиционното автентично облекло, изработено от сръчните ръце на българката.

Оживя красотата на българката и мъжествеността на българина, непреходната красота, създадена преди стотици години, но жива, закодирана в сърцето на България.

Елешница се слави с ценителите на автентичните български носии и отново даде сцена на техните „произведения“, но даде и сцена на колекционери от цялата страна.

И се редяха носии-картини от всички краища на България на фона на прекрасните изпълнения на ансамбъл „Пирин“ и умело вплетените инструментални мотиви от регионите.

И стъпваха леко красиви българки, а някои от тях талантливият режисьор поставяше на три пиедестала, които се въртяха бавно – сякаш статуи на красотата българска, оживяла за вечността.

„Яз ти постилам шарени черги да легаш, либе, да легаш,

а ти си стегаш враното конче да бегаш, либе, да бегаш…“ – красивото акапелно изпълнение на хора при ансамбъл „Пирин“ беше прелюдия към картината на хайдушкото облекло и оръжие.

И запукаха, и загърмяха пушки на по 100 години, пушки бердани, бойлии, богато украсени от хайдути – в хайдушко облекло.

И насядаха хайдутите край огньовете, докато се редяха картини, художествени картини на автентичното българско облекло, представени артистично от жени, мъже, деца, семейства, поднесени с много любов на благодарната публика, която горещо ги аплодираше.

Спектакълът откри кметът на село Елешница – Владимир Фръндев, закри го председателят на читалището Атанас Толин, който благодари на организаторите, на колекционерите на автентични облекла поименно, на спонсорите и всички самодейци, на доброволците и лично – на режисьора Мартин Влахов, който беше бурно аплодиран.

Зам. – кметът на община Разлог Славчо Фарфаров връчи поздравителен адрес от името на кмета на община Разлог Красимир Герчев и пожела непреходната вечност на българската традиция да пребъде.

„Ревю-спектакълът„Непреходна вечност“ обогати културния календар не само на Елешница, не само на община Разлог, но и на България. – написа в поздравителния си адрес кметът на община Разлог Красимир Герчев. – С ревю-спектакъла „Непреходна вечност“ Елешница се превърна в естествен център на българския дух и красота.“

Кошница с цветя изпрати народният представител Иван Герчев.

Естествена кулминация на ревю-спектакъла „Непреходна вечност“ беше представянето на великолепна булчинска носия, с която невестата отиде с менче за вода до чешмата и от ръкавите сипеше бонбони, а десетки деца с радост ги събираха…

И започна финалната красива, българска песен „Лале ли си, зюмбюл ли си“ и всички над 170 участници в автентично българско облекло плиснаха красотата на площада и сцената.

Фойерверки и заря ознаменуваха края на спектакъла-магия на автентичната българска носия на България.

С песен на елешнишките „Гриваци“ и хоро – голямо българско хоро завърши ревю-спектакълът, на което се хванаха и зрители, и участници. Площадът заблестя от красотата, майсторството и естетиката на българската носия, а зрителите можеха да се докоснат до тази непреходна хубост.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *