
Peter G. Ray /Петър Георгиев–Рей/ e артист, художник и писател. Роден е на 11 февруари 1963 г. в Перник. Завършва ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов” през 1987 г. Разпределен е във врачанския театър, където играе две години. Докато играе там получава награда на национален преглед на българската драма и театър за ролята на Лило от “Суматоха” на Радичков. През 1991 г. емигрира в Канада. Автор е на стихосбирката “Гвоздеи кръстни”, пиесата “Светлината, която мами” и романите “Мислителят или Насаме с един живял” и “Завоеватели”, издадена от ОЛАРТ. През 1995 е номиниран за поет на годината от International Society of Рoets в САЩ. Част от първия му роман е публикувана в Квебек в сборник за френска литература, наречен Les ecrits, през 2000 година.
През 2000 година започва да рисува. Вече има 20 самостоятелни и участва в 15 групови изложби в Канада, САЩ и Франция.
Петър живее със семейството си в Монреал. През последните години той разделя времето си между Монреал и Ню Йорк.
„Пътят никога не свършва, той само се видоизменя“. Това е посланието с автограф, което отправя Peter G. Ray на откриването на изложбата му в Чикаго. Макар че с това послание той завършва романа си „Пътят“, усещането за цикличността на преоткриването в безкрайната вселена по неподражаем начин се налага и в експозицията му „Видимата страна на енигмата“. Под това заглавие художникът представи своите платна в галерия „Багрена“ към културен център „Българика“ в Маунт Проспект, Чикаго, където гостува за първи път. Българската общност там имаше възможност да се срещне с автора и неговото изкуство, и макар за малко, да повърви заедно по пътя… Онзи, който никога не свършва, а само ни предлага различните си възможности за проявление и стремеж към съвършенство. Събитието бе открито от Петър Георгиев от културен център „Българика“, а Василен Васевски от сдружение „Български художници зад граница“ представи госта.
Той е един от най-търсените творци абстракционисти в Америка, а по думите на американския критик Kenworth Moffett, е „един от най-оригиналните художници, които творят днес, картините му обединяват крайните противоположности между прецизност и свобода“.


Самият автор с много топли думи се обърна към присъстващите и благодари за споделеното време. Каза, че не би искал да говори за своите картини, защото там той е вложил своя енергиен заряд и всеки застанал пред тях сам може да усети потока на информация, която да провокира въображението му. Да го накара да търси път или да мечтае… Защото картините му наистина са мост към онази неразгадана енигма, която чрез видимото проявление ни кара да проникваме в загадките на сътворението.
За философията на житейския път, за силата на духа и чистотата на мисълта Peter G. Ray споделя и в своите книги. Той е автор на стихосбирката „Гвоздеи кръстни“, на пиесата „Светлината, която мами“, на романите „Мислителят или насаме с един живял“ и „Завоеватели“. Последните две – „Планината“ и „Пътят“, както и стихосбирката „Гвоздеи кръстни“ също бяха представени пред чикагската общност в галерия „Багрена“. Изключително ценни книги, написани по човешки откровено, изстрадани, а в същото време с толкова много послания… Не поучително-назидателни, а с изискания усет на естет, който ни превежда през делничното към философията на красивото и непреходното.