
Във време, в което е все по-популярно да използваме техники „направи си сам“, е нормално да търсим качествени материали, с които да придадем определен ефект на завършения продукт. Заради широкото си приложение и здравина, все по-често се предпочита епоксидната смола като вид лепило. Какви са нейните ползи и с какво е по-различна от полиестерната смола? – за всичко това ще говорим в следващите редове.
Епоксидна смола – най-важното, което трябва да знаем
Популярна със своята здравина и издръжливост, епоксидната смола е предпочитано лепило за
хората, които майсторят различни продукти и тези, които определят себе си като модерни занаятчии. Благодарение на нейната устойчивост на износване, корозия и други влияния, тя е предпочитана и при дейности, свързани с работа под вода. Също така, когато изсъхне, този вид смола не се свива.
Приложение на епоксидната смола
За слепване на бижута от пластмаса и сходни материали от дърво, метал у други, епоксидната смола е изключително ефективна. Когато говорим за ремонти, поправка на интериора, този вид смола отново идва на помощ, благодарение на отличните си характеристики.
Най-разпространеното й приложение е при ремонти в домакинството. При всякакви видове счупвани на предмети (вази, пепелници и други предмети от бита), епоксидното лепило ще помогне за решаването на проблема. Заложете на него, макар цената му да е по-висока, отколкото на някои по-евтини заместители. Те няма да ви свършат нужната работа, а само ще ви отворят допълнителен ангажимент.
Ако имате нужда от епоксидна смола или друг тип лак, разгледайте предложенията на Сибел ООД с гарантирано качество и добра цена.
Полиестерна смола – характеристики и приложение
По-крехка и склонна към напукване е полиестерната смола. Годността й е в между 6 месеца и година и затова цената ѝ е по-ниска от тази на епоксидната. Сред основните характеристики на този тип смола са по-малка влагоустойчивост, водопропускливост, лесно счупване. Може би най-големият ѝ плюс е, че е устойчива на ултравиолетови лъчи.
Основното ѝ приложение е при поставяне на фибростъкло. Докато не взаимодейства с въздуха, смолата от този вид не се втвърдява докрай. За разлика от епоксидната, полиестерната се свива при втвърдяване.
Сред негативните страни от употребата ѝ е това, че миризмата, която се отделя при употреба, е силна и неприятна.
5 неща, които трябва да знаете, преди да ползвате полиестерна смола
1. Силна и неприятна миризма
За хора с по-остра чувствителност към миризма използването на този тип смола ще създаде проблеми. Препоръчително е да използвате смолата в затворени пространства, които бързо след това може да напуснете. Например офис, гараж и така нататък. Важно е помещението да има добро проветрение, а от гледна точка на сигурността, винаги се използва маска.
2. Тази смола не е за начинаещи.
За използването на полиестерна смола се изисква да имате малко повече умения от начинаещ. Лесно може да се объркате при смесването, ако нямате нужния опит. Също така, ако времето за втвърдяване е различно. Ако ще използватв за първи път смола, най-добре да е епоксидна.
С нея се работи по-лесно, а резултатите са фантастични.
3. Започнете с мисълта за финала.
Както вече уточнихме, полиестерната смола за леене не е толкова проста. Количеството втвърдител, което добавяте, зависи от дълбочината на окончателното отливане. Изглежда неинтуитивно, но колкото по-тънка е отливката, толкова повече втвърдител е необходим. Това е така, защото е малко вероятно тънките слоеве да генерират достатъчно топлина за втвърдяване и по тази причина има нужда от допълнителен втвърдител.
С какво това е важно?
Не можете да смесвате смолата, с идеята, че можете да я излеете във всяка форма, която имате. Може да се окаже, че смолата не се нагрява твърде бързо и се напуква. Така ще сте си загубили време в напразни усилия. В този смисъл най-напред се запознайте добре с това как се работи с този вид смола, особено ако ви е за пръв път.
4. Кратък срок на годност – около 6 месеца.
За разлика от епоксидното лепило, което има срок на годност с години при правилно съхранение, полиестерното може да се употребява за време не повече от шест месеца.
За да избегнете неприятни ситуации с изтекъл срок на годност, при покупка винаги проверявайте какво пише на опаковката.
5. Повърхността, изложена на въздух по време на втвърдяването, ще остане лепкава, дори след като смолата се втвърди.
Един недостатък, който трябва да имате предвид, е че повърхността, която е изложена на въздух по време на втвърдяването, ще остане лепкава, дори след като полиестерната смола се втвърди. Имате два варианта за това. Или трябва да изпепелите тази повърхност, или да я запечатате със слой от смолен гланцов уплътнител, който да покрие лепкавостта.
След като вече сте се запознали в детайли с ползите и минусите в приложенията на полиестерната и епоксидната смола, вземането на правилното решение ще е по-лесно.
Нашият съвет е винаги да избирате лакове и смоли с високо качество от доказан производител. Така няма да се разочаровате и ще постигнете мечтаната цел по-бърз и лесен начин.