Есенни цветя за градината

Струва си да се помни, че обикновено засаждаме есенни цветя за градината през пролетта, благодарение на което те ще могат да растат красиво и да се подготвят добре за цъфтежа. Дългият период на отглеждане прави есенните цветя наистина красиви, когато цъфтят. Също така трябва да имате предвид, че през лятото тези растения не изглеждат много красиви, затова си струва да ги комбинирате с растения, които цъфтят през цялото лято и изчезват през есента. Благодарение на това ще създадем впечатление за непрекъснат цъфтеж – някои цветя изгасват, а на същото място други започват да цъфтят.

Ако не сме мислили за засаждане на есенни цветя за градината предварително, не трябва да се притесняваме. През есента градинските магазини и цветарите предлагат богат избор от есенно цъфтящи растения, продавани в саксии. Сред тях са есенните астри, хризантемите, вереските, декоративните треви, цъфтящи през есента, и все по-популярното цветно декоративно зеле. Саксиите с тези растения могат да бъдат поставени в градината, на балкона, терасата или засадени в градината.

Ето и някои от най-интересните есенни цветя, които трябва да имате в градината си!

ЕСЕННИ АСТРИ

Този вид есенни цветя са около 600 вида! Есенните астри образуват цветни кошници, предимно двуцветни. Те са едно от най-известните есенни цветя в градините. Астрите предпочитат много слънце, защото тогава цъфтят най-обилно. Те изглеждат особено привлекателни, когато се засаждат в големи клъстери. Струва си да се помни, че астрите, особено когато растат твърде гъсто, могат да атакуват брашнеста мана (гъбична болест) и също са податливи на нематоди.

За да се избегнат тези болести и вредители, астрите трябва да се трансплантират на всеки 3-5 години, да се разделят на по-малки растения и да се засаждат на нови места. Срещу брашнеста мана растенията могат да се пръскат с екстракт или отвара от хвощ. Можете също така да си купите готов препарат от хвощ, наречен Evasiol, в градинските магазини. Поливането на растения с P-Drakol ще бъде полезно в борбата срещу нематодите, атакуващи корените на астрите.
Също така трябва да запомните да наторявате есенните астри редовно. Изберете торове за цъфтящи растения, които съдържат по-малко азот (благодарение на което астрите не растат прекалено обемисти), но са богати на фосфор и калий, които поддържат обилен цъфтеж. Преди зимата си струва да мулчирате почвата около астрите със слой компост от няколко сантиметра. Астрите в саксии могат да се наторят органично с помощта на естествен вермикомпост (препаратът се разрежда с вода за напояване).

Ето най-популярните видове и сортове есенни астри, препоръчани за градини:
Бустра астра (Aster dumosus) – цъфти през септември-октомври, височина 15-50 cм. Поливайте обилно по време на суша, отрязвайте след цъфтежа. Виолетово-розови цветя.

Хедър астер (Aster ericoides) – цъфти през септември-октомври, височина 80-120 cм. Оплодете през пролетта и отрежете след цъфтежа. Бледорозови или виолетови цветя.

Нова английска астра (Aster novae-angliae) – цъфти през септември-октомври, височина 100-160 cм. Наторява се с тор, богат на калий, полива се при сухо време, отрязва се след цъфтежа. Розови и лилави цветя.
Aster Novobelgijski (Aster novi-belgii) – цъфти през септември-октомври, височина 80-140 cм. Наторявайте с малко количество азот, обилно поливайте при сухо време и залагайте. Сини и лилави цветя.
Тясна разлистен Астер (Aster sedifolius) – цъфти през септември-октомври, височина 30 cм. Наторяваме тази есенна астра умерено, поливаме я само при продължителна суша, скъсяваме издънките през пролетта. Синьо-лавандулови цветя.

ХРИЗАНТЕМИ

Този род включва почти 200 вида едногодишни растения и трайни насаждения, и дори малки храсти. Поради голямата си популярност през есенния сезон те са едни от най-популярните есенно цъфтящи цветя.
Хризантемите са растения с многостранна употреба. Те са много добри есенни легла, но се справят добре и на балкони и тераси. През есенния сезон те са водещ пример за красиво цъфтящи растения. Когато решавате да отглеждате хризантеми в градински лехи обаче, обърнете внимание на избора на устойчиви на замръзване сортове, които ще могат да зимуват в нашата градина и да оцелеят в продължение на много години.

Видове, препоръчани за градински хризантеми:
Градинска хризантема (Chrysantemum indicum hybr.) – има огромна гама от сортове. Цъфти от август до ноември, височина 40-100 см. Засаждаме го през пролетта и го поливаме редовно. Тези есенни цветя се предлагат в почти цялата цветова палитра.
Złocien късно (Chrysanthemum serotinum) – цъфти през септември-октомври, височина 130-160 cм. Торете редовно, подрязвайте след цъфтежа, поливайте при сухо време.

ХЕДЪРС

Хедърс са устойчиви на замръзване храсти, които радват с цветята си всяка есен. Има само един вид, принадлежащ към рода на хедърса – обикновен хедърс, който за щастие се предлага в много интересни сортове. Хедърсите цъфтят най-често в червено, розово, лилаво или бяло. Някои от тях имат и цветни листа. Изискват слънчеви и кисели почви. В лехите хедърс се съчетава с миниатюрни иглолистни дървета и други растения от хедърс. Струва си да ги комбинирате с верески, които цъфтят през пролетта, благодарение на които лехата от вереск никога няма да бъде тъжна. Сред сортовете хедърс особено внимание се обръща на пъпката, чиито цветя изсъхват в пъпките и така остават през зимата.

ДЕКОРАТИВНИ ТРЕВИ

Декоративните треви са перфектен фон за цветя през есенния цъфтеж. По-малките видове се вписват добре в току-що споменатите верески. Тези растения, въпреки че често им липсват зашеметяващи съцветия, са идеални пълнежи за цъфтящи есенни лехи, а понякога дори са звездните звезди. Струва си да оставите изсъхналите съцветия на декоративните треви като декорация през зимата. Не ги режем до пролетта, за да освободим място за нови листа. Тревите се засаждат най-добре през пролетта, за да могат да се разпространят добре. След засаждането ги подрежете на височина 15-20 см над земята.

Когато избирате декоративни треви, струва си да обърнете внимание на факта, че не само техните съцветия, но и цветни листа могат да ги украсят. Примери за такива треви са например rozplenica (Penisetum purpureum) Vertigo и императа цилиндрична (Imperata cylindrica) „Red Baron“ с червени листа, пясъчна болест (Leymus arenarius) и сива власатка (Festuca glauca) със сини листа и осока Oszimska (Carex oshimensis) Evergold с двуцветни златисто-жълти листа.

ДЕКОРАТИВНО ЗЕЛЕ

Следващото ни есенно предложение е декоративно зеле. Макар и не особено популярно досега, то става все по-разпознаваема украса на есента. През есента декоративното зеле в саксии се продава в цветарските магазини и градинските магазини заедно с верески, астри и хризантеми. В комбинация с тези есенни цветя декоративното зеле изглежда много привлекателно и понася добре слана, така че дълго ще се радваме на красотата му.

Зелето не е украсено с цветя, а с листа, които могат да бъдат привлекателно нагънати или вълнообразни, и в различни, понякога интензивни и ярки цветове. Декоративните зелеви листа могат да бъдат бели, жълти, лилави, розови или червени, както и многоцветни.
Декоративно зеле също може успешно да се засажда в саксии и кутии на балкони и тераси. Трябва обаче да помним, че това растение не е устойчиво на замръзване и можем да го отглеждаме само като едногодишно растение в градината или на балкона. Въпреки че зелето може да издържи на леки студове, първата слана ще отбележи края на тази есенна декорация на градината.

ПЕПЕЛЯВИЯТ СТАРЕЦ

Пепелявият старец (Senecio cineraria, syn. S. maritima) е малък храст, роден в Средиземно море. В нашия климат той се отглежда като едногодишно растение, въпреки че при много мека зима може да оцелее в градината до следващата година.

Основната украса на сребърните старци, често наричани слани, са овалните им, дълбоко нарязани листа, покрити със сребристосив нож. Именно този цвят на листата и фрезата правят растението да изглежда леко замръзнало. Следователно студовете са идеални за есенни композиции, съчетани с верески, ниски астри и декоративно зеле. Те също са много добри растения за граници около цветни лехи, както и за композиции в саксии.

ЗИМЕН И ЕСЕНЕН МИНЗУХАР

Погледнете отблизо снимката. Червено оцветената вирджински пълзяща несъмнено предвещава есента. Как тогава можете да видите сини минзухари, които трябва да цъфтят през пролетта? Е, тези сини цветя най-вероятно са минзухар, много подобен на есенния зимен минзухар или един от… есенните видове минзухар!
Есенните минзухари, известни още като шафрани, са много по-малко популярни от традиционните пролетни минзухари. Тези цветя, цъфтящи през септември и октомври, са много привлекателна декорация на есенна градина, което може да изненада много наблюдатели. Сред есенните минзухари си струва да се споменат такива видове като шафран (Crocus speciosus), култивиран шафран (Crocus sativus), бледожълт минзухар (Crocus ochroleucus) и среден шафран (Crocus medius).

Зимният минзухар (Colchicum autumnale) много прилича на есенните минзухари. Името му се отнася до есенния сезон на цъфтеж, когато това цвете предвещава пристигането на зимата. Най-добре е да засадите луковици есенни и зимни минзухари през август или в началото на септември. След това те ще цъфтят през същата есен, около месец след засаждането на луковиците.
Надяваме се, че нашите предложения за есенни цветя за градината ще ви заинтересуват поне малко и можете да изберете някои от тях, които да засадите у дома.
Цъфтящите през есента цветя могат да се комбинират с други есенни градински декорации, като ярко обезцветените листа на много растения по това време на годината, цветни тикви, ядки, шишарки и кестени. По този начин можем да създадем прекрасни, цветни есенни декорации за маса, балкон или тераса.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *