Европейският съюз обяви, че през 2023 г. ще отдели 816,5 млн. евро за опазване на океаните, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
На световната конференция „Нашият океан“ в Панама ЕС потвърди своя „твърд ангажимент за защита, възстановяване и грижа за океаните“, подкрепен с финансиране от 816,5 млн. евро през тази година.
„Океанът е част от това, което сме, и е наша обща отговорност“, заяви в изявление комисарят на ЕС по околна среда, океани и рибарство Виржиниус Синкевич.
Политически и бизнес лидери, активисти за опазване на околната среда и учени се събраха в Панама Сити за двудневни разговори за това как най-добре да се справят с многобройните заплахи, пред които са изправени световните океани – от изменението на климата и замърсяването до прекомерния риболов и минното дело.
Океаните, които покриват три четвърти от Земята, са дом на 80% от живота на планетата и осигуряват прехраната на повече от 3 милиарда души, както и решаващ път за световната търговия.
Темите от дневния ред на инициативата „Нашият океан“ включват разширяване на морските защитени зони (МЗЗ), осигуряване на устойчива „синя икономика“, основана на океаните, и намаляване на стресовите фактори върху безценния, но застрашен ресурс.
