Ето какво е подходящо да хапнем, когато ни се дояде „по нощите“

Не само заради теглото и фигурата, специалистите препоръчват да се избягва късното хранене. Здравословно е вечерята да не се планира по-късно от 18 чaса, но безспорен факт е, че в съвремието ни спазването на това правило е почти невъзможно.
Късното хранене не се препоръчва и заради комфорта и здравето на стомаха. То влияе на почивката ни през нощта, качеството на съня и се отразява по директен и индиректен начин на метаболизма ни.
Но, още повече, когато сме постигнали да вечеряме рано, е възможно да се появи желание за хапване в късните вечерни часове. Когато работният режим пък е на смени, ритъмът на хранене съвсем се променя. 
И, така, какво е подходящо да хапваме вечер, когато ненадейно сме огладнели след вечерния филм?
Черешите са възможно най-добрият избор за вечерна закуска, тъй като са богати на мелатонин – хормон, който се синтезира от организма, при намаляване на дневната светлина и е свързан с отпускането и съня. 
Изследователи са стигнали до извода, че консумиращите чаша черешов сок се радват на повече мелатонин, което подобрява качеството и продължителността на съня. 
Така че черешовият сок е изключително добър вариант при по-напрегнат ден, тревожност, фитнес във вечерните неподходящите за това часове.
Когато се отдавате на хапване на череши обаче, не забравяйте, че те са и сладки и все пак не бива да се прекалява с количеството им. Сложете си такива в купичка и се насладете на порцията си. 
Според специалиста д-р Майкъл Бреус перфектната закуска съдържа около 70% въглехидрати и около 30% мазнини или протеини. В този смисъл, според него филийка оризов хляб с парченца авокадо са идеални да подкрепим организма си през нощта, без да се налага да тичаме до хладилника няколко пъти. Сложните въглехидрати стимулират отделянето на серотонин, който се превръща в мелатонин в епифизата. Протеините или мазнините пък държат състояние на ситост за дълго време. 
Нахутът е друго предложение, което идва отстрана на диетолозите. Също осигурява подходящи въглехидрати за синтез на серотонин. Той обаче е богат и на магнезий, който се отразява благоприятно на съня. По-конкретно, поддържа нивата на GABA – невротрансмисер, който е свързан с отпускането. 
Нахутът, освен това, съдържа и триптофан, аминокиселината, която предшества серотонина. 
Колкото и неочаквано да изглежда, подходяща вечерна закуска са и яйцата, независимо дали са варени или под формата на омлет. Те също съдържат мелатонин, както и L-орнитин – аминокиселина, която доказано подобрява качеството на съня. За по-богат вкус в омлета могат да се добавят зеленчуци, те са нискокалорични, така че няма да навредят на теглото. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *