Когато сте сгрешили и искате да се извините на любим човек, колега или член на семейството, е хубаво да знаете как точно да го направите.
1. Никога не рационализирайте
Когато се извиняваме, ние сме склонни да добавяме причина защо се извиняваме.
„Съжалявам, че споменах твоето болезнено минало, но не исках да…“
„Съжалявам, че нараних чувствата ви, но за да бъда честен, сгрешихте…“
Добавянето на това „но“ в края отнема искреността на вашето извинение, твърдят специалистите.
2. Не искайте прошка
Това е нещо, към което сме склонни, когато се извиняваме на някого. Може да мислите, че искането на прошка е поемане на отговорност за грешката, но всъщност не е точно така. Хората имат нужда от извинение, но понякога се стряскат, когато някой отсреща им иска прошка.
„Няма един път към изцелението… Има много пътища за освобождаване от разяждащите емоции, без да прощавате, като терапия, медитация, лекарства, дори плуване“, казва тя.
Да не говорим, че ако другите усетят неискреността на извинението, тогава ситуацията става по-трудна. Дайте им властта да решат дали да ви простят или не в точния за тях момент, не избързвайте.
3. Поставете фокуса върху това, което сте направили, а не върху реакцията на наранения човек
„Съжалявам, че се почувствахте така“ е друг често срещан отговор към човека, когото сме наранили или обидили. А това измества фокуса от обидения към нарушителя.
Извинението е едно от най-трудните неща за хората, поради отбранителната ни природа като човешки същества. Това от своя страна ни кара да се извиняваме неискрено, дори ако нямаме подобно намерение.
Всъщност извинението не е само подарък за човека, който сме наранили/обидили, а и за самите нас.