Повечето хора споделят, че изпитват сравнително високи нива на сексуално желание, когато започват нови романтични отношения.
Но как точно се променя сексуалното желание в хода на една връзка? Ами след брака? След като се появят децата?
И мъжете и жените преживяват ли тези промени по подобен начин или може би има ли някакви възможни разлики?
Продължителност на връзката и сексуално желание
Докато мъжете съобщават за високи нива на желание, независимо от това колко дълго са били в отношенията си, жените споделят, че колкото по-ниски нива на сексуално желание имат, толкова по-голяма е продължителността на отношенията им.
Повечето проучвания по темата са единодушни – в началото младоженците отчитат средно до високо ниво на желание, като мъжете отчитат по-високи нива на ищах от жените.
Появата на деца кара новите майки да изпитват по-голям спад в сексуалния интерес, докато желанието на мъжете отново остава средно в своята постоянност.
Намаляването на сексуалното желание при жените има отрицателно въздействие върху сексуалното удовлетворение и на двамата партньори.
От своя страна, мъжете изпитват трудности да признаят, че страдат от намаляване на либидото, тъй като това противоречи на очакванията на обществото. Или с две думи, те винаги да са готови за ласки. В тази връзка може да се окаже, че мъжете също изпитват по-слабо или намалено желание, но просто не им е удобно да го съобщават.
Жените (може би дори повече от мъжете) се нуждаят от промяна в сексуалните си преживявания, за да поддържат сексуалния си интерес в контекста на дългосрочни романтични отношения.
За повечето от двойките, които отдавна са заедно, може да е успокоително да смятат, че тези сексуални проблеми са по-скоро естествено явление, а не сигнализиране за сериозен проблем във връзката. Въпреки това сексуалните разминавания все още могат да причинят значително сексуално недоволство и проблеми в брака.