В забързаното ежедневие често пъти можете да загубите фокуса и да имате усещането, че сякаш живеете на автопилот. Как да спрете този омагьосан кръг и да разчупите рутината?
Четене
В ерата на цифровите медии навикът за четене може да изглежда остарял. Но ползите от редовното четене са многобройни – подобрени знания, по-добра концентрация, повишена креативност и дори намален стрес. Как да започнете да четете отново? Изберете книга, която ви интересува и отделяйте няколко минути всеки ден за четене. Дори една страница на ден може да отвори свят на мъдрост. Гледането на подкасти с рецензии на книги може да ви помогне да се мотивирате и да се вдъхновите да четете.
Развивайте критичното си мислене
Често пъти не поставяме под съмнение своите вярвания и предположения. За да намерите по-добри отговори на важни за вас въпроси, задайте въпроса: „Защо?“ Преглеждайте източниците си на информация поне веднъж месечно. Това спестява време и подобрява придобиването на знания.
Създайте ритуал, с който да започвате работа
Тази проста стъпка може значително да намали процеса на вземане на решения, като по този начин ви спестява когнитивна енергия за важните неща.
Прекарвайте повече време сред природата
Това е прост навик, който подобрява настроението и яснотата на ума ви.
Научете нещо ново
Стремежът към знания не бива да спира в училище – това е пътуване през целия живот. То не само допринася за личностното израстване и самоусъвършенстване, но и поддържа ума ви остър. Ученето отваря нови перспективи, засилва креативността, повишава адаптивността и допринася за чувството на постижение.
Как да започнете? Определете тема или умение, което ви интересува – може да е всичко от чужд език или музикален инструмент до дигитален маркетинг, рисуване или дори астрономия. Отделяйте известно време всяка седмица, за да се задълбочите в това обучение. Можете да се запишете на онлайн курс, да четете книги, да слушате подкасти или да се присъедините към местен клас или клуб. Ключът е да участвате в активно учене – учене, което стимулира ума ви и ви предизвиква.
Движете се всеки ден
Движението подобрява кръвообращението и ви помага да мислите по-добре.
Социализирайте се
Хората са социални същества по природа. Добрите социални взаимоотношения могат да допринесат за подобрено психическо и физическо здраве, повишено щастие и дори дълголетие. Качествените социални взаимодействия могат да осигурят емоционална подкрепа, да увеличат чувството за принадлежност и да помогнат за намаляване на стреса. Обратно – социалната изолация може да доведе до самота и да има отрицателно въздействие върху здравето и благосъстоянието.
Как да започнете? Полагайте усилия да създадете този навик, като се свързвате с някого в живота си всеки ден. Може да направите това под формата на телефонно обаждане до член от вашето семейство, да се уговорите за среща на по чаша кафе с приятел или да проведете разговор с любим човек.
Помислете за присъединяване към клубове или групи, където можете да срещнете хора със споделени интереси. Можете също така да проучите възможностите за доброволчество във вашата общност – това е чудесен начин да се отблагодарите и да изградите социални връзки. Не забравяйте, че най-важното е качеството на вашите социални взаимодействия, а не количеството.
Научете се да казвате „не“
Въпреки че е страхотно да си полезен и отзивчив, постоянното казване на „да“ може да доведе до стрес, прегаряне и дори негодувание. Да се научите да казвате „не“, когато е необходимо, е от решаващо значение за поддържането на здравословен баланс в живота. Това ви позволява да уважавате вашите собствени граници и ви осигурява място за вашите приоритети. Как да започнете? Следващия път, когато бъдете помолени да направите нещо, направете пауза и помислете. Съвпада ли това с вашите приоритети? Ще осуети ли това грижата ви за себе си или ще претовари графика ви? Ако е така, не се чувствайте гузни да откажете учтиво. Не забравяйте, че да казвате „не“ на другите често означава да казвате „да“ на себе си.
Ограничете вземането на решения
Всяко решение, което вземете, изисква енергия и може да ви изтощи. Опитайте се да ограничите нуждата си от вземане на решения, като ги вземете предварително.
Подгответе се за предстоящия ден
Колкото по-натоварени сте сега, толкова по-натоварени ще бъдете и когато навлезете в период с график с повече ангажименти. Съответно – толкова по-малка е вероятността да го завършите. Подгответе се предварително за деня, който следва и се уверете, че започването му ви отнема възможно най-малко време.
Пригответе си обяд предварително
Храната е гориво и не можете да работите, без да поставите правилните вещества в тялото си. Когато приготвяте сами обяда си, вие решавате какво да ядете и така ще ви бъде по-лесно да вземете по-добри решения, свързани с храненето.
Пийте достатъчно вода
Дехидратацията може да има няколко странични ефекта, включително умора, мозъчна мъгла, проблеми с концентрацията, тревожност и много други. За щастие има лесно решение – пийте повече вода!