
Пети ден продължава акцията по издирване голямата дива котка в „Шуменското плато“. Заради черния леопард извънредното положение в града ще остане поне месец или до залавянето му.
В издирването се включи и експерт, ловувал този тип хищник в Африка. От понеделник примамките са разположени по дърветата, където котката обича да се качва. Поставена е и стръв, за да се привлече хищникът.
Все още няма следи от животното
Фотокапаните засега не дават резултат
„Животното все още не е открито на територията на парка. Работата по издирването му продължава. Всички фотокапани и капани са заложени, но от 4 дни пресни следи и снимки на животното все още няма”, заяви на брифинг директорът на Национален парк „Централен Балкан“ Георги Кръстев.
Неговият колега Димитър Мирчев подчерта, че в момента се изгражда профил на животно, което не е в естествената си среда. „Това е много сложно. Защото не знаем кога е напуснало частния дом, ако е отглеждано в такъв. Отглеждането в домашни условия променя навиците на животното. Ако приемем, че този хищник ловува нощем, а денем почива, едва ли някой собственик на подобно екзотично животно ще стане в 2 часа през нощта, за да го нахрани, защото то имало такива естествени инстинкти„, обясни той.
Директорът на Областна дирекция на МВР – Шумен старши комисар Георги Гендов подчерта, че всяка информация за евентуалния собственик на черния леопард се проверява. „Категорично искам да подчертая, че не пазим никого и не прикриваме никаква информация, станала ни известна в хода на разследването„, беше категоричен той.
И заяви, че има свидетелка, която твърди, че докато е шофирала в понеделник около 7 часа сутринта, отивайки на работа, животното е пресякло пътното платно на главния път I-7 – от Хан Крум в посока Дивдядово. „Този сигнал се проверява в момента. Ще изясним защо подава сигнала близо 24 часа по-късно. Получили сме го във вторник в 9 часа сутринта“, обясни Гендов.
Районът се наблюдава денонощно
Специалисти претърсват стратегически места и пътеки
Извършва се денонощен контрол на поставените фотокапани. Експертите от Национален парк „Централен Балкан“ изследват района за нови следи. Обходи се извършват на песъчливи места, където е възможно да се укрива. Специалистите са районирали местата, за които имат косвени данни за маршрут на придвижване на хищника. Теренът, на който работят експертите, е изключително сложен. Във вторник предстои да се извърши наблюдение и оглед на Скалния венец над кв. „Дивдядово“. Намеренията са животното да бъде хванато живо.Нова ТВ