Бурна дискусия с викове, аплодисменти, но и с гневни изблици се разрази вчера в зала „22 септември“ в Благоевград във връзка с нов модел на разпределение на общинските пасища, мери и ливади. Той се въвежда за пръв път от Община Благоевград тази пролет, изцяло се основава на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи и се радва на одобрението на болшинството местни животновъди. Над 100 души, сред тях и селските кметове в общината, дойдоха да коментират с кмета Илко Стоянов и служителите в отдел „Земеделие и гори“ модела, който дава предимство на фермерите с животновъдни обекти в землището на населеното място.
„Разпределението на общинските пасища, мери и ливади за 1 г. е на основание чл. 37 „и“ от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи. Участват хора, които имат животновъдни обекти, регистрирани в интегралната схема на БАБХ и без данъчни задължения. Животновъдните стопанства, които не са включени в справката на БАБХ, не участват в разпределението на земите“, обясни гл. експерт Емилия Вълова. Тя откри срещата и поясни, че не бива да се изненадват, че не са получили пасища стопаните, чиито обекти са с временен статут, тъй като има задължително законово изискване той да е постоянен.
Кметът Илко Стоянов подкани присъстващите в свободна дискусия да коментират новия подход при разпределяне на пасищата. Пръв поиска отговор от администрацията защо е прекратен договорът му за наем на общински пасища Кирил Стамболиев.
„Всяка година към 1 март кметът проверява действащите договори. За вашия се установи, че нямате животновъден обект в с. Горно Хърсово, затова няма как да ползвате там пасища. Що се касае до втория ви договор, въпросното пасище не отговаря на изискванията да е такова, теренът влиза в 450 кв.м урбанизирана територия, която е със статут на вилна зона в кв. „Еленово“ край пътя за с. Делвино. Освен това е трябвало да платите наема до 14 октомври м.г., а към 1 март т.г. той не бе внесен в общината“, изчерпателна бе Е. Вълова.
Тя отбеляза още, че със заявление до общината Стамболиев е информирал, че продава животните, като прехвърля и всички пасища на новия стопанин, без да има право да се разпорежда с общинско имущество.
„Къде са животните, кажи къде са ти животните?!“, развикаха се от противоположния край на залата по адрес на Стамболиев.
Той обаче запази хладнокръвие и довърши питането си: „Имам животновъден обект в Горно Хърсово, който е в процедура на регистрация и предстои качването му на страницата на БАБХ. Ако сега ми прекратите договора за наем на пасища там, губя 2 години. Проверете дали за едно от пасищата, които ползвах там, няма и втори договор за наем“, настоя мъжът.
Думата нетърпеливо му отне Косте Фукарски: „Тая госпожа създава между нас интриги. Пет години сме ползвали пасища и сме ги чистили, сега ни ги взимат, а ние сме поели ангажимент да ги поддържаме 3 г., от които е изтекла само 1 г. Сега ще ни наложат глоби и ще трябва да плащаме неустойки по 20 000-30 000 лв., да не говорим, че от 500 дка за паша стават само 50 дка, другото няма как да го ползваме, но ни се води. Това сигурно за облаги се прави!“, ядосано заяви той.
„Наистина единият от проблемите е, че имотите по кадастрална карта са и гори, не само пасище“, отговори му кметът Стоянов. „Сега вие сте ги почистили и искате да продължите да си ги ползвате, но се оказва, че в същото землище нямате животновъден обект. А за облагите няма какво да говорим, може би назад в годините да е било с облаги…“,каза градоначалникът и думите му се посрещнаха с бурни аплодисменти и викове: „Точно така!“.
„Никой нищо не ви взима и нямате подадено искане за ползване на мери и ливади. Може би защитавате друг човек, Станко Смолецов. Имотите, които са ви дадени за ползване, са там, където е и фермата ви в с. Габрово. Ще се откриете в протокола и ако не ги искате, откажете ги, ще ги предоставим на друг. Тази година ще е последната с допустими слоеве, които догодина ще отпаднат. Даваме ви всички пасища, вземете ги, защото терени няма и хората няма къде да пашуват животните си“, призова Емилия Вълова присъстващите.
Димитър Петков отбеляза, че в Горно Хърсово местните животновъди са 8 и на никого не е изпълнена квотата за пасища, а има хора, които ползват такива, без да имат животни и обекти.
В качеството си на представител на „Терра Веджис“ ЕООД на Стефан Шалявски юристът Мартин Лалев посочи, че никъде в закона не е записано, че ако нямаш обект в едно землище, не можеш да наемеш пасище или мера.
Думите му произведоха бурна реакция и залата избухна в шум, пререкания и викове. „Искаме да се разпределят пасищата, където е животновъдният обект!“, развикаха се няколко мъже и наскачаха от столовете.
Да успокои страстите знак даде кметът на с. Покровник Недко Ангелов. „Виждането ми е хората с животновъдни обекти в нашето землище да ползват пасищата в района. Ние сме инициаторите за промените в разпределението. Землището на с. Покровник не е за фирмите от Сандански“, каза той и бе горещо аплодиран с одобрителни възгласи „Този кмет заслужава заплатата си!“.
Главният експерт „Земеделие и гори“ се възползва от последващото успокоение на страстите да отговори на юриста М. Лалев: „Никой не казва, че законът забранява ползването на пасища в друго землище, а че те първо се разпределят на местните животновъди. Ако не достигнат, може да им се дадат и от съседно землище или община. Към 1 май ще качим на сайта протокола с разпределение на мерите, ливадите и пасищата в цялата община и ще обявим останалите свободни, които да дадем пак на хората от съответното землище“, обясни Емилия Вълова.
„Идеята ни е да създадем правила в общината, затова днес сме тук, да изградим обективни критерии в съответствие със закона. Досега ситуацията бе такава, че един държи пасище, в което пашува стоката на друг“, обобщи Илко Стоянов и думите му взривиха емоциите: „Браво, кмете! Не като преди – две-три фирми да са богопомазани!“.
„Не е имало нищо нередно при наемането на пасищата, от „Лъч-12“ съм и когато отидох в общината, ни дадоха свободните общински терени“, опита да обясни Георги Качев , но множеството не повярва на думите му и изригна: „Всичко е било под масата! Бяхте уведомени от Камбитов и ги взехте. Не ви е срам! Налапахте се!“, викаха от всички страни.
Кметът Стоянов опита да призове присъстващите към толерантност и спокойствие, но трупаното с години негодувание намери мястото и момента да се излее. Мнозина коментираха случки от близкото минало, в които, по думите им, са били ощетени и търсеха възмездие.
Градоначалникът информира присъстващите, че общинската комисия ще продължи срещите с животновъдите по населени места и като напомни да следят графика, за да не ги пропуснат, финализира дискусията.
На въпрос на „Струма“ дали в момента в община Благоевград се ползват пасища и ливади от животновъди от други общини, Емилия Вълова отговори отрицателно, като отбеляза, че последно кметът е прекратил договор на Антон Укев, чийто животновъден обект е в с. Микрево. Тя обясни, че основното недоволство на хората е породено от договорите на „Лъч-12“ и „Терра Веджис“, които имат договори за пасища в по 8-9 землища заради субсидиите. В момента има действащи 5-годишни договори, сключени по времето на кмета Томов, които още не са изтекли.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА