Животновъди и собственици на пасища и ливади в община Благоевград се споразумяват за ползването им до 31 октомври

Всички ползватели на пасища, мери и ливади трябва да пуснат заявления до 31 октомври до Общинската служба по земеделие в Благоевград, че ще участват в споразумения за ползването на земеделските имоти, които собствениците им не са описали, че ще ползват през идната стопанска година и се водят като „бели петна“.

„Това е последната за годината процедура за разпределяне на селскостопанските терени за животновъдите“, информира Ивайло Димитров, старши експерт в Общинска служба земеделие – Благоевград. Ползвателите плащат за тези пасища и ливади на декар по определени от държавата цени в Областната служба по земеделие, а собствениците на петна, които се ползват без тяхно позволение, получават наемите си от общинската служба. Определената наемна цена е различна за всяко землище, като в община Благоевград варира между 6 и 8 лв. на декар, уточни Ив.Димитров. 

„Миналия месец минаха споразуменията за ползване на ниви и трайни насаждения, сред които „белите петна“ в общината бяха доста, и се сключиха споразумения за 24 землища от общо 26 в община Благоевград. Само за землищата на селата Лисия и Дебочица няма такива  споразумения за ползване на ниви и трайни насаждения“, информира Ив. Димитров. Той обясни, че за разлика от нивите, миналата година споразумения за пасища и ливади е имало сключени само за 10 от 26 землища в общината на селата Бистрица, Габрово, Горно Хърсово, Лешко, Падеш, Логодаж, Дебочица, Дренково, Клисура и Селище, а причината за голямата разлика е, че пасищата, мерите и ливадите са по-малко от нивите.Другата причина е, че в землищата на по- малко села има животновъдни ферми.

„Засега още не знаем за кои землища ще има споразумения за ползване на пасища, мери и ливади през следващата стопанска година“, отбеляза Димитров, като посочи, че не очаква големи разлики с предходните години.

„Наематели и собственици сами разпределят кой какво ще ползва и депозират готовите споразумения за одобрение в земеделската служба”, обясни  Ив. Димитров и допълни, че когато няма разбирателство, имотите не се разпределят, но такива случаи практически няма и въпреки разправиите на отделни места, накрая стопаните и животновъдите успяват да се договорят така, че всеки да е доволен. Депозираните в земеделската  служба споразуменията се одобряват със заповед на директора на Областната дирекция по земеделие до 30 декември.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *