Не разполагаме с други пасища, освен тези до националните паркове „Пирин“ и „Рила“ , искат да ни принудят да ликвидираме своята дейност, категорични са в писмо до земеделския министър стопаните
Животновъди от Пиринския край вчера сложиха подписите си под открито писмо до министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и Десислава Танева, председател на Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание, в което заявяват, че няма да позволят и тази година няколко чиновници от МОСВ чрез изкуствено създадени административни ограничения да правят експерименти с тях и животните и да им налагат рестрикции, водещи на практика към премахване на интервенцията пасторализъм. Това стана по време на среща, проведена в заседателната зала на Общинския съвет в Сандански, инициирана от общинския съветник – животновъда Яне Янев.
Животновъдите са категорично против изготвения от МОСВ план за паша в националните паркове. Според тях не се отчитат реалните природосъобразни практики, които се постигат само чрез пашуване и налагат ограничения и забрани, които нито са научно обосновани, нито са аргументирани в контекста на изискванията по чл. 7, ал. 3 от Правилника за условията и реда за управлението, възлагането на дейностите по поддържане и възстановяване, възлагане на туристически дейности, охраната и контрола в горите, земите и водните площи в защитените територии – изключителна държавна собственост, пише в писмото.
„Становище № 5-4/4023 по екологичната оценка е в противоречие със ЗООС и не е извършен мониторинг на пасищните площи във връзка с „пасторализма“. Становището на МОСВ е в грубо противоречие с плановете за управление в трите парка”, пише още в откритото писмо, в което фермерите посочват още, че и за тях е важно да се запази природата с методите на нашите прадеди, а не с бюрократични механизми да се опорочи обезщетяването на бенефициентите, които търпят огромни загуби от суровите условия на високопланинското животновъдство”.
В писмото си те настояват да се премахнат всички рестриктивни ограничения за животновъдите, осъществяващи традиционни практики за сезонна паша в националните паркове „Пирин“, „Рила“ и „Централен балкан“, и да се върнат старите правила за „пасторализма“ от стартирането на мярката. И цитират, че фермите им, намиращи се в непосредствена близост до националните паркове „Пирин“ и „Рила“, не разполагат с друг вид пасища.
„Тези ограничения ще ни принудят да ликвидираме своята дейност, което съответно ще доведе до множество негативни екологични и икономически отражения”, пишат още фермерите.
В заключение е записано, че животновъдите са в готовност да изпратят мотивиран доклад до ЮНЕСКО с цел решаване на всички затормозяващи пасторализма проблеми от страна на държавата.
На 15.03.2024 г. фермерите от региона се събират отново в залата на Общинския съвет в Сандански на обществено обсъждане на всички ключови аспекти на агроекологичната интервенция „Традиционна паша“ (пасторализъм) с надежда на нея да присъстват министрите на МОСВ и МЗХ, директорите на националните паркове, директорът на БАБХ и председателите на комисиите по земеделие, храни и гори и околна среда и води към Народното събрание. На тази публична дискусия ще вземат участие университетски преподаватели и учени от БАН, Селскостопанска академия, АУ – Пловдив, ТУ – Стара Загора и фермери, пашуващи в трите парка.
ЛИДИЯ МАНЕВА