Протест за затваряне на сметището готвят жителите на благоевградското с. Изгрев. Във всички търговски обекти в селото са поставени обяви и се набира подписка, която ще се депозира в общината.
„Късмет имаме, че тези дни нямаше обилни валежи, каквито бяха прогнозите. Ако се бяха случили порои, всичко, което е в дерето – фотьойли, счупени дивани, автомобилни гуми, варели, чували с използвани памперси и дрехи, всякакви други боклуци, водата щеше да свали надолу до селото, да се запушат тръбите под двата моста и да се наводнят къщите“, обяснява Стоян Попдимитров. Той е бивш кмет на селото, по време на чието управлението е открит айдаровският табан за строителни отпадъци. Спомня си, че когато по време на управлението на общинския кмет Масева първите фадроми дошли да изсипват боклук, колегата му Мишо, тогава управник на съседното с. Марулево, извадил служебния си пистолет със заплаха да надупчи гумите на колата, ако колата не се върне обратно. „В началото и през 90-те години наистина сметището беше само за строителни отпадъци и земна маса и то си личи докъде е било. После обаче започнаха да изхвърлят каквото им падне: виждате хладилници, детски колички, счупени играчки, мебели…“, възмущава се той, а съселянинът му Виктор Станкев се ядосва за липсата на контрол: „Но нали затова има пазач, да следи какво се кара за изхвърляне, ако не са строителни отпадъци, да глобява!“.
Двамата са силно разтревожени от ситуацията в момента. Стоян Попдимитров признава, че преди около месец предупредил пазачите към общинската фирма „Биострой“, че ще подаде сигнал, че дерето е задръстено с боклуци. „Няколко дни по-късно почистиха една част, но в горния край продължи да се пълни с боклуци. Така е от 2-3 месеца и колкото и да се чисти, при валежи боклукът се свлича от огромната купчина и пада долу в дерето. Проблемът е, че всеки ден коли на „Биострой“ разтоварват общ боклук тук, вместо на сметището в с. Бучино, и никой не взима мерки да се прекрати това“, обяснява той.
През 2021 г. по разпореждане на РИОСВ сметището в с. Изгрев бе временно затворено. Причината това да се случи била жалба на бившия футболист на „Пирин“ Костадин Трендафилов- Кочо, който от 18 г. стопанисва имот в района.
„Подадох жалба до министъра на околната среда и водите, че сметището не се стопанисва както трябва и че на практика е незаконно. Тя беше уважена, алармираха РИОСВ и оттам затвориха сметището, като дадоха препоръки на общината да се намери друг терен за табан за строителни отпадъци, тъй като капацитетът на този в с. Изгрев отдавна е изчерпан“, обясни К. Трендафилов и коментира: „Не може там, където има река, да има сметище, това е абсурд! Нагоре като тръгнете по дерето, ще видите, че то е пълно с всичко друго, но не и със строителни материали! Проблемът е, че общинската управа и съветниците не търсят и не гласуват друго място за депо за строителни отпадъци, а това отдавна е с изчерпан капацитет. По пътя дотук виждате каква е картинката, всеки изсипва боклуци докъдето е стигнал и където си иска. Вече районът е непроходим. Това отдавна не е депо за строителни отпадъци, а си е откровено незаконно сметище и трябва колкото е възможно по-бързо да се закрие и да се рекултивира. По време на предизборната си кампания настоящият кмет идва тук и обеща, че то ще бъде затворено и ще се търси друго място. Чувам, че се коментира терен в землището на с. Церово, но засега продължаваме да чакаме. Още малко ще потърпя и ако отново никой от общинското ръководство не предприеме действия, пак ще тръгна по другия ред, защото всичката мръсотия от тези отпадъци се просмуква в почвата и отива във водата“, отбеляза бившето орле.
Бившият кмет Стоян Попдимитров го допълва в същия дух: „Проблемът е, че водата минава през боклуците, животните пият от дерето, от него хората си поливаха и градинките. Но заради замърсяването през последните години много се отказаха да обработват земята си и повечето площи пустеят. А водата отнася непрекъснато част от имотите на хората. Преди години бай Стоилко, беше горски, си направи тук вила. Стигаше до нея с колата, като минаваше през дерето, защото тук всичко беше равно, а табанът беше долу. Като почнаха да увеличават сметището, дерето спадна и сега е на дълбочина близо 2 метра от едната страна и към 6-7 метра от другата, където се трупат боклуците и само се задига с нови, стана цяла планина! Като нямаше вече откъде да минава, бай Стоилко престана да идва, изостави и градинката си, и виличката, а циганите я ограбиха … Успоредно на дерето върви и водопроводът с питейната вода за селото ни. Тук всичко беше градини, но хората изоставиха имотите си и тази плодородна земя сега пустее“, показва бившият селски управник.
Виктор Станкев също сочи боклуците с риторичен въпрос: „Фотьойлите строителни отпадъци ли са?! Пробити канапета, варели, части от автомобили, чували с мръсни памперси, с дрехи, гащи, сутиени, автомобилни гуми… Какво от това е строителен отпадък?! А миризмата усещаш ли?! Добре че сега не е жега, иначе не се търпи! Не знам само защо управниците ни се подиграват със селото ни. Прекръстиха го преди време от Айдарово на Изгрев, а е трябвало Залез да го нарекат… Само обещания получаваме, но конкретни действия никой не взима“.
„Търпението ни вече е изчерпано. Ако не почистят и не спрат депонирането на боклуци, в деня на изборите сме готови да блокираме главната улица и да затворим достъпа до селото ни“, заяви Стоян Попдимитров.
Кога точно ще излязат на протест айдаровци всъщност още не са определили. В средата на месеца настоящият кмет Йордан Китанов се кани да свика общоселско събрание по този повод. Тогава ще се види и колко души са подкрепили подписката, която ще се депозира до общинското ръководство.
„Не знам какъв ще бъде ефектът като затворим за 1-2 часа пътя и достъпа до селото, но трябва да направим нещо и да покажем недоволството си от сегашната ситуация. Дано съветниците и управленският екип да ни чуят“, коментира той.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА