Жителите на Коняво и Дворище скочиха срещу намерението на столично дружество да изгради фотоволтаичен парк върху 1300 дка

Напрежение сред жителите на кюстендилските села Коняво и Дворище предизвика дискусията на доклад за екологична оценка на проект за частично изменение на общия устройствен план на община Кюстендил и план за застрояване на фотоволтаичен парк на площ от около 1300 декара. Залата на кюстендилското читалище „Братство” едва събра дошлите за общественото обсъждане и това наложи да преместят хората в Общината. Патрулки са били изпратени да охраняват обсъждането заради големия брой участници.

За изграждането на фотоволтаичния парк са издадени съответните разрешителни. На терена вече се работи. Експерти по почвознание при БАН разясниха, че почвата на отредения терен, който вече е частен, закупен по надлежния ред, не е плодородна. В миналото са правени опити за засаждане на череши, но това е завършило с провал. Сега земята е обрасла и пустее.

Възложител на доклада е дружество „Аратиден” ЕООД, става ясно от публикуваната в сайта на Община Кюстендил покана към заинтересованите лица. Общественото обсъждане е организирано на база Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка и чл. 127, ал. 1 от Закона за устройство на територията. В предмета на дейност на „Аратиден” ЕООД освен проектиране, производство, доставка и монтаж на системи за производство на енергия от възобновяеми и конвенционални енергийни източници фигурира и всяка друга дейност, незабранена от закона.

Инвеститорът Ваньо Алексиев, посочен като управител на „Аратиден” ЕООД, регистрирано в София, не присъства на обсъждането, а за да подкрепят изграждането на фотоволтаичен парк в Кюстендил, дойдоха представители на БАН, изработили доклада по екологична оценка, и неговият адвокат.

Ваньо Алексиев е познато име в транспортния бранш, но в последно време насочва бизнес интереса си към соларни паркове, има такива в Севлиево, Угърчин и Пчеларово. Преди 6 години бизнесменът си купи и най-скъпата кола – „Бугати Широн” за 5 млн. лева. В света има само 500 бройки, една от тях е на Кристиано Роналдо.

Сред присъстващите бяха кметът на Коняво Марияна Александрова и кметът на Дворище Руска Кръстева, която изрази съгласие с изграждането на фотоволтаичен парк с мотив, че ще оправят улиците.

Общинският съветник в Кюстендил Мира Маркова заяви: „Присъствието на мнозинството граждани на обсъждането показва, че все пак не всички са апатични към това, което се случва в овощната градина на България – Кюстендил, както и заявените от болшинството мнения против изграждането на фотоволтаичен парк за нас е малка победа. Оказа се, че инвеститорът ще инвестира 150 млн. лв. личен капитал и че ще плаща на общината годишно 10 000 лева. От страна на инвеститора беше казано, че земите са частни и са изкупени, както и че никой нищо не печели от тях. Въпросът е и че никой нищо не губи. На обсъждането имаше бивш военен, запознат с казуса, в прав текст им каза да не се опитват да баламосват хората, защото става дума за земеделски земи. Както каза вчера една будна жена: „Наша отговорност пред дедите и децата ни е да пазим нашата земя“! Специално за обсъждането, внесохме подписка от 128  човека. Хората бяха прями, питаха дали представителите на инвеститора биха си направили къща в Дворище и децата им вместо сред природа и зеленина да играят до фотоволтаичен парк. Силно изказване направи едно момиче към професора от БАН: „Пожелавам Ви да обичате природата повече от парите!”.


На дебата след бурните реакции на присъстващите са се чули конкретни въпроси – как ще се рециклират тежките метали след няколко години, когато тези панели се превърнат в боклук, и къде точно ще бъдат заровени те, както и как екологичната оценка е установила, че няма негативно въздействие върху околната среда, при положение че се планира поставяне на панели в такъв огромен мащаб.

Според Мира Миркова кметът Атанасов, който също е участвал в обсъждането, е обещал в общински имоти да няма фотоволтаични паркове. По думите й има начин да се прекрати инвестицията, въпреки че вече текат строителни дейности, както с жалби, така и с факта, че тече съдебен процес относно екологичната оценка и риска от унищожаването на хабитата на рядко срещащата се там зелена костенурка.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *