
Съдбата направи необикновен подарък на юбилейната изложба на големия български скулптор Емил Попов. В един от ъглите на големия двор в с. Дрен, където той устрои галерията си на открито, се образува чуден образ от случайно съчетание на покрива на къщата, единия ъгъл на зида и поставения до него бюст, при определена светлина трите обема създават илюзията за човешка глава с каскет, нещо като своеобразен автопортрет на твореца. Проф. Попов сподели за оптичната илюзия:

Професорът при своя бюст на изложбата
„Не съм го мислил – от само себе си се получи този артефакт на изложбата – Скулпторът с каскета, който ми е направо автопортет. Но съм удивен от знака на съдбата. Приемам го като Божи дар към човек на изкуството. Бюстът ми има суров вид, но и времената, в които живеем, са сурови. Дренчани и посетители на изложбата се впечатляват искрено от случайния ефект и се тълпят да го видят, като търсят подходящия ъгъл…”, обяснява с широка усмивка скулпторът.
Арт галерията на открито
С колега пред новия творчески проект
Проф. Емил Попов е сред знаковите скулптори на България, изваял е запомнящите се образи на Ванга, Григор Вачков, Радичков, замисля да претвори от камък и Свети Иван Рилски за жителите на родното място на светеца – бобошевското село Скрино.
През юли тази година професорът се пенсионира и отпразнува с жителите на Дрен седемдесетгодишния си юбилей. Оттогава прекарва повечето си време в ателието си, което е ситуирано в бивш овчарник на един хълм в Мали Дрен.

Дренчаните Валентин Бошнаков, Христо Борчев и 87-г. Георги Рударски похвалиха изложбата на професора
„Тук от 19 години е моята творческа база”, казва творецът. С помощта на свои ученици и колеги скулпторът е превърнал бившите помещения на овчарника в ателиета, в които се твори активно изкуство. В единение с уникалната природа на Дрен, младите ученици на професора се усамотяват с камъка, от който с длето ваят фигури.

Котетата пред детското ателие на внучетата на скулптора
В бившия овчарник скулпторът с каскета от Дрен е подредил и галерията си на открито. Последната експозиция в нея е посветена на юбилея му и е наречена „Биографично“. Тя се състои от скулптури и фотографии на винил. Изложбата е организирана по идея на благодарните жители на село Дрен, кметството, читалището, пенсионерския клуб…
Село Мали Дрен от 200 години е пристан на рода по бащина линия на твореца.Дядото на проф. Емил Попов е бил свещеник, а бащата – лекар на селото.
Професорът е и почетен гражданин на Перник. През 1992 г. завежда катедра „Скулптура“ при Националната художествена академия, редовен професор в академията от 2002 г., член на СБХ. Произведения на проф. Попов са собственост на много музеи в България и чужбина, има над 30 самостоятелни изложби.
Бащиният дом на скулптора се намира зад чешмичката в Мали Дрен, близо е до творческата му база. Дворът на бащиния му дом е осеян с негови любими творби – прочутите му бикове, щедро надарените керамични жени и др. Няма жител на Дрен, който да не знае къде живее професорът и къде е изложбата му.
Един от най-възрастните дренчани, Георги Рударски, който е 87-годишен, обикновено си почива в градинката, но не пропуска като опитен гид да упъти всеки, тръгнал за изложбата. Неговият съселянин Христо Борчев е много доволен, че са успели да уважат професора с мило тържество за юбилея му в Дома на пенсионера.
Семейство Валентина и Илко Хаджийски, които са изрисували лика на Апостола върху фасадата на дома си, споделиха, че за жителите на Дрен Емил Попов е запазена марка на селото, почитат го и много го уважават.
Пословичната скромност на професора, неговата мълчаливост и самовглъбеност, къртовският труд, който влага в работата си, и фактът, че е избрал да твори там, където са корените му, отдавна са му осигурили специално място в сърцата на земляците, смята Стефка Ивчева. Тя си припомни, че дядото на скулптора е бил уважаван свещеник в селото и в негова чест творецът заедно със свои ученици съживиха и черквата в центъра на Дрен.
Докато твори, Емил Попов има възможност да общува и с внучетата си, които много обича. За тях е направил детско ателие, населено с весели статуи. Няколко малки и любопитни съседски котенца са сред редовните му и най-търпеливите наблюдатели на работата. В ателието за тях има специално приготвен зрителски стол и, разбира се, задължителното лакомство.
Емил Попов много хресва настоящата си изложба и черпи всекидневно вдъхновение от нея. На молби от много посетители да остане изложбата постоянна и да се покрие откритата галерия с подходящ покрив професорът отговаря: „Тук са най-силните и свирепи ветрове в Дрен, неслучайно тук е направен овчарникът, животните със своята топлина сякаш са били преграда от злите бури и студове към къщите в селото”, разсъждава той.
Голям комплимент за автора правят посетителите, които, минавайки покрай неговите каменни коне, се отдръпват инстинктивно от страх да не бъдат блъснати. На смутените им усмивки и извинения професорът отговаря: „Благодаря, за мен реакцията ви е голям комплимент!”.
За новия си творчески проект за скулптурата на Св. Иван Рилски скулпторът сподели: „Рилският чудотворец през целия си живот е бил много скромен и е живял в големи земни лишения. Много е отговорна задачата, която поех от жителите на селото и от инициаторите на проекта от фондация „Свети Иван Рилски, роден в Скрино“. За мен това е голямо предизвикателство като творец в цялото ми творчество. Скулптурата трябва да бъде разположена в самото село. В момента работя по идейния проект, има и готов макет. Няколко пъти ходя в Скрино, за да почувствам духа на светеца”, обясни той.
В последните септемврийски дни скулпторът посрещна на гости сина си, който е в чужбина, и беше много развълнуван да бъде с близките си в любимото си място Мали Дрен, откъдето са родовите му корени.