Топ теми

Жп стрелочникът от Кресна Й. Симов: Станах готвач в казармата, 20 г. въртях черпака, готвил съм за 1000 човека, пробвах вресторанти в Банско и Сандански, заради печалба собственицитеискаха да правя чудеса с некачествени продукти и реших, ченяма да мърлям занаята – напуснах

Йордан Атанасов Симов е сред  топготвачите в Кресна и райо- на. 20 години е работил в обществени кухни в Кресна, Долна Градешница, Банско. Готвил е за над 500 войници, всеизвестен майстор е на курбаните на събори, църковни и други празници, не е подминавал сватби, кръщенета.  Роден е през 1961 г. в Дебел дъб, махала към село Влахи. Учил е в тамошното махленско училище, а после в Кресна. Завършва и Строителния техникум в Благоевград, специалност мозайка и облицовки. Готвач става в казармата.   Съпругата му Мария е от Долна Градешница, по професия е шивачка. Имат син Атанас, известен певец самодеец. Снахата Спаска е в отпуск по майчинство, дъщеря им Радостина и зетят Димитър Стойков имат семеен бизнес в Благоевград. Младо попълнение в семейството са внучетата Валентина, Радостин и Йордан.
– Данчо, с какво те примами кухнята? 
– Стана малко случайно. Така се наредиха нещата, че не се хванах с работа, за каквато бях учил – мозайки и облицовки в Строителния техникум в Благоевград. И за добро било. През 1979 г. ме взеха войник, кашик в полка в Кресна, когато командир му беше Александър Зехтенджиев от Банско. Отърва ме от биене на чепици по плаца и тичане в атаки по хълмовете край Кресна един лейтенант, ако е жив, Бог да го поживи. Понагледа ми се човекът и ми вика: „Абе, симпатичен си ми, да те изпратим на курсове за готвач в Русе“. Беше офицер от тиловаците. Хареса ми приказката му и заминах. Всичко ми дойде като мехлем на рана, че така се отървавах от обичайното войнишко гонене, щях да си поприпечеля занаят, а пък и нещо и от по-рано си ме теглеше към кухнята. И хванах влака за Русе, изкарах курса, върнах се в полка с тапия за готвач и влязох в полковата кухня.
– А тя как ти се видя?
– Е, казват, че най-добрата работа е зиме да си в кухня, че навън е студено, а лете вадар, че е топло, но мен ме отърва от строя. Допадна ми. В кухнята бяхме четирима майстори. Помагаха ни и дежурни войници. Готвехме всеки ден за около 500 войници. Обикновено се редуваха различни супи и ястия с месо с добавка ориз, боб и картофи. Десертите пък бяха макарони на фурна, сутляш… Гледахме войниците да не са гладни, а и по-вкусничко да им е. В тази кухня, а след това и в ресторанти разбрах какво е да си истински готвач.
– Защо истински?
Да не би да има и неистински?  – Ами има. И то сега, в годините на промени, стават все повече. Готварството не е съвсем проста работа – изисква подбор на продукти, умение да се знае кое с кое става. То не е така – надроби го в тенджерата или казана, и готово. Искат се познания, по възможност да се спазват и рецептурниците. В ония години в обществено заведение се готвеха поне по десетина различни супи, по толкова и основни ястия, не бяха малко и видовете десерти. Работеше се и по желание на клиента. Това се правеше от истинските готвачи. А неистинските според мене са тези, които позабравиха старата родна кухня. Та нима е готвач този, който само разгори въглища, сложи скарата и започне да пече кюфтета и кебапчета, а и те му идват подготвени от други. Това, що има една приказка, и баба го може. По-скоро такива готвачи могат да бъдат наричани пекачи.
– А ти си истински? Така ли? 
– За такъв се мисля. Аз съм работил в престижни ресторанти, където се подготвяха реномирани вкусотии. Освен в казармата в такова голямо количество съм готвил и за учениците в Долна Градешница. Хубави времена бяха за Долна Градешница тогава – селото растеше, в училището имаше над 120 деца, а сега са двайсетина и те с автобус пътуват за училището в Кресна. Сградата си я има, но в нея звънец не бие, а се ползва като дом за възрастни хора.
– Бил си готвач и на военната вила „Тисата“. 
– Да. Много добре ми дойде това преместване. Вила „Тисата“ се намира край целебните минерални извори „Градешка баня“ и е осигурена с минерална вода, че си има и басейн. Работата ми беше тиха, но прецизна и доста отговорна. Вилата се числеше към интендантското управление в София и се посещаваше повече от майори нагоре, че се стигаше и до генерали. То, да си кажа право, генералите и другите там офицери не бяха от най-взискателните, че гледаха да си попийнат и да си отморят, ама някои идваха с жените си или някоя любовница, а те се оказваха по-придирчиви. Но се справях.
– Учил ли си се от някого на занаят?
– За усвояването почти не, защото ако сам не си го усвоиш и го правиш без мерак и любов, то няма да се получи. Благодаря обаче на хора от занаята, с които съм поддържал и приятелство, така като хора от една гилдия, сред които са големите майстори на вкусотиите Атанас Пандов, Димитър Нотев-Мъната, Стоил Гюрев, Стоян Ташев.  – В домашната ти кухня ти ли си главният?  – Е, по можене съм аз, но повече ям това, което жената ми е сготвила. Но и тя умее. Нещо като не знае, пита. Но и аз не съм далече от тенджерата и тигана, когато си нямам някаква друга грижа.  – – Бил си готвач и в Банско?
– Бях, но за съвсем малко. Не ми допадна.
– Защо? 
– Причината бе само една. Хвана се в едно заведение, а собственикът иска бързо да печели и често доставяше некачествени продукти, като по-евтини. С такива продукти вкусотии не се правят, а аз държа на майсторските си свидетелства и хванах обратния път за Кресна. Така опитах и в Сандански – беше време на промени и всеки бързаше да печели, та и в Сандански не се получи. Тогава си рекох: „Йордане, тая вече няма да я бъде, не си калпазани занаята и си търси нещо друго!“. И си намерих това друго, като постъпих в системата на железниците и вече 17 години съм там. Изкарах в София курс за стрелочници. Работата се оказа приятна, лека, но пък много отговорна. Местя стрелките според нуждите на влаковете за движение, поддържам ги – и така вече 17 години, които, слава Богу, са без дори и най-дребен инцидент.  – И синът ти Атанас е стрелочник.  – Ами така стана – от баща на син. Работливо ми е момчето, съвестно е. Има си вече и свое семейство, наскоро ме дари и с внук, който изцяло повтаря моите три имена – Йордан Атанасов Симов. Синът ми Атанас е известен самодеец към кресненското читалище – пее в мъжката фолклорна група „Синаница“. Освен това е музикант.
– А ти пееш ли?
– Моят глас не е от лошите, но пея у дома.
– Казваш, че от 17 години си стрелочник. Това краят ли е на кухнята? 
– О, не! Продължавам да готвя. Правя курбани на църковни и други празници, случва се и на сватби, кръщенета и по други поводи. Палил съм огън под казани в Сенокос, Мечкул, Ощава, Влахи, Кресна, Горна Сушица, Каменица и други селища. Готвил съм овнешко, телешко. При пости – и боб яхния. Много обичам да правя курбан с овнешки дреболии.
– Как преценяваш колко и как да го готвиш, че при някакво тържество да стигне на всички? 
– Тук се ползва и малко аритметика. С организаторите на празненството се ориентираме горе-долу колко ще са присъстващите. Ако, да речем, са около 500 души, то се прави сметка, че ще трябват поне 500 порции и малко в резерв за допълване, така се и зареждат казаните, като се знае, че от един казан могат да се нахранят поне 200 души.  – Ами разливането? И то така, че да не остане човек без порция?  – Не е сложно. Знае се колко грама събира един черпак, знае се колко са горе-долу дошлите и се смята по черпак ли, по черпак и половина ли… Готвил съм много пъти за много хора, стигал съм и за над 1000, но все съм гледал да има за всеки и всеки да е доволен.
– Какви подправки ползваш?
– Зависи от ястията. Купешки подправки обаче не ползвам, че много дразнят организма. Обичам подправките, които растат из нашите градини – като джоджен, кромид, чубрица, джинджифил, моркови, магданоз.  – Разнообразно ли е менюто ти?  – Ако разполагам с продукти, винаги мога да се справя майсторски поне с 30-40 вида супи, основни ястия от вида на варивата – сложи ги пак толкова, да не говорим за печеното, не са ми чужди и десертите. Ако пък надникна в рецептурници, то мога да се справя поне с още толкова, но въпросът не е в многото, а в малкото, но да е такова, че да кажат хората: „Евала, майсторе!“.
– Имаш ли свое определение на занаята готвач?
– За мен това е занаят, който никога не води до глад, че готвачът и пръстите си само да облизва, пак ще я кара.
– Готвач, стрелочник… какво още е Йордан Симов?
– Ами донякъде съм и лозар. Отглеждаме семейно 5 дка лозя в м. Хилядница, землище на Долна Градешница.
– Правиш ли си домашно вино? 
– Докъм един тон. Правя и знам как се прави не само вино, но и хубаво вино.
– И как? 
– Първо зависи от качеството на гроздето, да е чисто, да е изпечено от слънцето до 22-24 захарни градуса.
– От кое грозде става добро вино? 
– Казах го вече – от хубавото. Ще добавя обаче, че доброто вино според мен става, когато не е само от един сорт грозде. В Кресненско всички се хвалят с керацудата. Как ли не… То става хубаво, ама ако към керацудата добавиш за мая сандански мискет, болгар. Това за бялото. А за червеното вино пък, ако е букет от мелнишко, каберне совиньон, молдовка.
– Защо мислиш, че букетните вина са по-добри?
– Не мисля аз, това го казва езикът ми, гърлото. Задръж глътка вино в уста, после я преглътни и ако усетиш някакъв хубав аромат, някаква блага възбудимост, то това ще рече, че е качествено. Ще добавя, че мое вино е печелило конкурси и имам колекция от грамоти.
– Занимания извън лозарството? 
– Дал Господ. Имаме си градина, отглеждаме три крави, прасе, няколко овце и кози… че и пчели.  – И пчели? 
– Да. На собствен имот в изчезналото отдавна село Горна Градешница имам пчелин с 40 кошера.  – Този занаят пък как го хвана? 
– Това е по наследство. Още от прародителите ми идва, доколкото съм слушал, все сме имали пчели. Ще споделя, че моите далечни корени по бащина линия са от град Берово /сега в Македония/. Не знам как се е случило, но прадядо ми дошъл тук като сираче и дядо Груйцо го осиновил. Така се е пръкнал моя дядо Тренко, а от него пък синовете му Йордан, Атанас /та-те/, Герасим и дъщеря Елена.
– В Дебел дъб, където е родното ти място, имаш ли нещо? 
– Нищо. Къщата стои, но не я ползваме. Дебел дъб беше село с училище, много овце, кози, всяка къща с по два вола за оран, много ниви, ливади. Сега и педя земя не се гледа. Има хора, които все още поддържат старите си къщи, но за отдих сред природата. Един от тях е д-р Милев, психиатър в Благоевград. В къща, близка до Дебел дъб, пък се е родил ветеринарният лекар за 2006 година професор Йордан Костадинов, работил като началник на Националната ветеринарномедицинска служба. Сега я обитава брат му Борис, на 88 години е, но още се грижи за фермата, има 50 глави говеда, в миналото е бил офицер – капитан, началник на парков участък към Пирин планина и инструктор към РИОСВ – Благоевград.
– Данчо, досега в кухнята ти и край релсите. А занапред? 
– Занапред? Пожелавам си да стигна до пенсиониране, челядта ми да е добре и здравето да не е гост в дома ми, а постоянен обитател. Това ми са желанията. За някои може да се малко, но на мен ми стигат.

Интервю на БОРИС САНДАНСКИ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *