Топ теми

Забавена доставка на вносни смоли спря за месец реставрацията на църквата в кв. „Вароша” в Благоевград

Защо спря реставрацията на благоевградската църква „Въведение Богородично“ в кв. „Вароша”? Този въпрос задават миряни, които не са спрели да посещават храма, в който повече от месец не се извършват никакви  ремонтни дейности, а скелето е покрито с мрежа. Отговор потърсихме от главния реставратор и асистент в Института по етнография и фолклор на БАН Илия Борисов.

„Причината за спирането е, че се забави доставката на специални смоли и разтворители от Швейцария и Германия. Само две фирми в България се занимават с вноса на тези материали, които са с европейски сертификат. Заявката бе направена преди месец и тези дни вече е изпълнена. Утре подновяваме работата и за храмовия празник на 21 ноември Въведение Богородично ще се види промяната”, обясни Илия Борисов.

Благоевградският реставратор е категоричен, че няма проблем с финансирането. Договорът  е сключен между Неврокопска митрополия и фирмата на гл. реставратор на Софийската градска галерия Илинка Чергарова.

„Съгласно договора вътрешната реставрация ще бъде до емпорията – балкона в храма. За останалата част предстои да бъдат направени проучвания. Засега групата е от 7 реставратори от Благоевград. Други ще се включат на следващ етап. Договорът е за 2 години“, допълни Илия Борисов.

Както „Струма” писа, дългоочакваният ремонт в централната църква на Благоевград започна на 9 септември, когато бригада работници от село Церово  монтира скелета в храма и олтара под надзора на председателя на църковното настоятелство отец Андон Шавулев.

„От дирекция „Вероизповедания“ са отпуснати 300 000 лв. за реставрацията, но ще разчитаме на собствени средства и дарения“, обясни тогава отец Павел, архиерейски наместник на Благоевградска духовна околия.

Иначе проектът за реставрация е одобрен още преди 2 години от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ към Министерство на културата. През първия етап ще бъде извършено отстраняване на замърсяванията в северната стена и абсидата. Почистването на стените, укрепването на мазилката, ретуш и възстановяване са част от първия 5-месечен етап. Впоследствие ще бъдат реставрирани фасадата и олтарът, като предстои да бъдат направени множество анализи с експерти от БАН, включително микробиологични на бои и лакове.

Последната реставрация на 180-годишната църква „Въведение Богородично“ е правена по времето на Дипломатическия корпус, т.е. преди близо 40 години, като тогава водещ реставратор на групата е бил Александър Пенев от София. По време на предприетия ремонт църковните служби ще продължат.

Междувременно старите свещници бяха сменени с нови, които са поставени зад гърба на клисарките, които продават в храма свещите. Поставена е и камера за видеонаблюдение, като в самия храм има монитор, на който се вижда какво се случва вътре и около църквата, тъй като преди време имаше случаи на кражби на пари от дарения.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *