Защо спря реставрацията на благоевградската църква „Въведение Богородично“ в кв. „Вароша”? Този въпрос задават миряни, които не са спрели да посещават храма, в който повече от месец не се извършват никакви ремонтни дейности, а скелето е покрито с мрежа. Отговор потърсихме от главния реставратор и асистент в Института по етнография и фолклор на БАН Илия Борисов.
„Причината за спирането е, че се забави доставката на специални смоли и разтворители от Швейцария и Германия. Само две фирми в България се занимават с вноса на тези материали, които са с европейски сертификат. Заявката бе направена преди месец и тези дни вече е изпълнена. Утре подновяваме работата и за храмовия празник на 21 ноември Въведение Богородично ще се види промяната”, обясни Илия Борисов.
Благоевградският реставратор е категоричен, че няма проблем с финансирането. Договорът е сключен между Неврокопска митрополия и фирмата на гл. реставратор на Софийската градска галерия Илинка Чергарова.
„Съгласно договора вътрешната реставрация ще бъде до емпорията – балкона в храма. За останалата част предстои да бъдат направени проучвания. Засега групата е от 7 реставратори от Благоевград. Други ще се включат на следващ етап. Договорът е за 2 години“, допълни Илия Борисов.
Както „Струма” писа, дългоочакваният ремонт в централната църква на Благоевград започна на 9 септември, когато бригада работници от село Церово монтира скелета в храма и олтара под надзора на председателя на църковното настоятелство отец Андон Шавулев.
„От дирекция „Вероизповедания“ са отпуснати 300 000 лв. за реставрацията, но ще разчитаме на собствени средства и дарения“, обясни тогава отец Павел, архиерейски наместник на Благоевградска духовна околия.
Иначе проектът за реставрация е одобрен още преди 2 години от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ към Министерство на културата. През първия етап ще бъде извършено отстраняване на замърсяванията в северната стена и абсидата. Почистването на стените, укрепването на мазилката, ретуш и възстановяване са част от първия 5-месечен етап. Впоследствие ще бъдат реставрирани фасадата и олтарът, като предстои да бъдат направени множество анализи с експерти от БАН, включително микробиологични на бои и лакове.
Последната реставрация на 180-годишната църква „Въведение Богородично“ е правена по времето на Дипломатическия корпус, т.е. преди близо 40 години, като тогава водещ реставратор на групата е бил Александър Пенев от София. По време на предприетия ремонт църковните служби ще продължат.
Междувременно старите свещници бяха сменени с нови, които са поставени зад гърба на клисарките, които продават в храма свещите. Поставена е и камера за видеонаблюдение, като в самия храм има монитор, на който се вижда какво се случва вътре и около църквата, тъй като преди време имаше случаи на кражби на пари от дарения.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА