Завеждащият планинска спасителна дейност в Дупница Божидар Джокин: Туристите трябва да проверяват предварително маршрута си и прогнозата за времето, планинските застраховки са изключително важни

Планинските спасители от Дупница са провели 20 спасителни акции в Рила от началото на юни месец до последната седмица на октомври. Повечето от тях са били тежки и основно в района на Седемте рилски езера, като се е стигнало и до един смъртен случай. 
„Това не е никак малко като бройка само за летния сезон. Някои от тях бяха доста сериозни. Имаме и един смъртен случай на водопад Скакавица от началото на месец юли, за съжаление момчето почина. Другите акции бяха с по-леки травми, най-вече контузии в колената и счупени глезени. Основните произшествия бяха в района на Седемте рилски езера. Там е концентриран потокът от туристи и имаме най-много акции. Обикновено всичко се случва следобед, когато хората вече са изморени и отпуснати, подценяват терена и тогава се получават инцидентите“, коментира завеждащият планинска спасителна дейност към ПСС – Дупница Божидар Джокин.
Възползвайки се от хубавото време през октомври, в района на Рилските езера продължават да се качват доста туристи. В момента лифтът не работи поради техническа профилактика, но най-вероятно през уикенда ще тръгне отново.
Щатният спасител към ПСС – Дупница съветва хората, които се отправят към планината, да спазват техните препоръки, за да не се стига до инциденти:
„Най-важно за туристите е да проверят къде отиват – да съберат информация за мястото и с каква трудност е преходът. Как да стигнат до желаната дестинация и колко време ще им е необходимо. Хората трябва да си направят програмата така, че да могат да пристигат в светлата част на денонощието до мястото, на което искат да отидат. Нека не забравяме колко важна е и прогнозата за времето. Ако туристите видят, че по прогноза времето се разваля, във високата част на планината падат много гъсти мъгли, което е предпоставка за изгубване. Също така в този преходен сезон падат и гръмотевици. В такива случаи е по-добре преходът да бъде отложен за по-добри дни. Трябва да вземат със себе си подходяща за сезона екипировка. Нека да имат храна и дрехи за преобличане в раниците си, както и топли напитки“.


Божидар Джокин подчерта колко е важно туристите да са си направили и планински застраховки, които могат да им спестят много пари и нерви.
”Имаме много голям проблем в тази посока. Пострадалите туристи от почти всичките ни акции през летния сезон бяха без такива застраховки. Така се налагаше да си заплащат всичко, свързано с проведената спасителна акция. Цените на застраховките не са високи, нека хората си правят планински застраховки. Така и те, и ние ще бъдем по-спокойни, като много от неприятните моменти ще отпаднат. Иначе има едни разправии. Защото туристите ще трябва да си заплатят разноските по акцията, където има включен транспорт, командировъчни и консумативи. Ако са застраховани, всичко ще приключи за минути, защото компаниите покриват всичко“, завърши планинският спасител от Дупница.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *