
Собствениците на рафтинг селището в защитената зона „Кресна – Илинденци“ в Кресненското дефиле, което се прочу през април с потвърдения от няколко институции факт, че е незаконно и изградено без всякакви разрешителни, получи първия акт. Той е от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ и е за бетоновата площадка със стълби и дървени релси за спускане на лодки в Струма.
Според проверяващите от дирекцията с площадката собственикът е нарушил чл. 143, т. 1 от Закона за водите, според който „се забранява нарушаването на естественото състояние на леглата, бреговете на реките и крайбрежните заливаеми ивици“ и подлежи на санкции по чл. 200, ал. 1, т. 3 от същия закон. Глобата обаче е нищожна – от 500 до 1000 лв. Като първо констатирано нарушение актът вероятно ще е за 500 лв.
Оказа се, че официален собственик на площадката и целия комплекс е варненската фирма „Х – клуб Консулт“ ЕООД на Станимир Станимиров. Тя е основана през 2006 г. и е специализирана в организиране на спортни курсове и школи за усвояване и практикуване на алпинизъм, планинско колоездене, рафтинг, каяк, сноуборд, бънджи и др., организиране на спортни състезания, изграждане и стопанисване на спортни обекти и др. На официалната си страница фирмата продължава активно да рекламира услугите си по организиране на рафтинг в Струма и да предлага срещу 40 до 60 лв. бунгалата.
Все още се очакват резултати от проверките на РИОСВ – Благоевград, на НАП, РДНСК и останалите институции, които по закон би трябвало да реагират на незаконния рафтинг комплекс.
Проверките през месец май сблъскаха БДЗБР и с друго нарушение в река Струма. По жалба от физическо лице за стеснено корито в района на тунел „Железница“, което е предпоставка за наводняване на частни имоти в с. Железница, община Симитли, на 12.05.2023 г. проверяващите обходили участък от реката с дължина 500 м и установили, че до моста преди тунел „Железница“ има купища трамбовани земни маси, които сериозно стесняват водното течение. Същата картинка се разкрила и преди предпазната каменна дига към изграждащия се участък от АМ „Струма“. В момента на проверката се извършвали строителни дейности по укрепване на свлачище. Дирекцията е дала предписание на Агенция „Пътна инфраструктура“ при първия по-сериозен дъжд да възстанови по спешност профила на реката, за да намали риска от наводнение на имотите и къщите по левия бряг на Струма.
Сред санкционираните миналия месец фирми от дирекцията е „Сеа Карс“ ЕООД на санданчанката Костадинка Тимчева, която има автосервиз в с. Лешница – за нарушения на Наредба №6/1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух.
Кметът на Гърмен Феим Иса е с акт за незаконно сметище в с. Горно Дряново, благоевградската „Тоти 88“ ЕООД на Тодор Ушатов – за нарушение на Закона за опазване на околната среда, а базираното в с. Покровник „Сградостроене“ ООД с управители Иван Манов, Емил Анастасов и Борис Боцев – за това, че като титуляр на разрешително за заустване на отпадни води в бетоновия си център изливало в р. Струма отпадни води в отклонение на нормите за допустима степен на замърсяване.
За втори път от началото на годината БДЗБР е проверила и терен в двора на бившите Трудови войски, собственост на „Кирил Инвест“ АД. Още през януари на „зеления телефон“ бе подаден сигнал, че той е пълен с отпадъци от черни и цветни метали и потрошени коли. Въпреки даденото вече предписание да изчисти терена, фирмата още съхранявала там отпадъци и отново е с предписание да ги изхвърли.
„Кирил Инвест“ АД всъщност беше фирма на скандалния приватизатор на благоевградското общинско дружество „Народна мебел“ Кирил Арнаутски, който през 2016 г. бе осъден на 2 г. условно за данъчни престъпления в особено големи размери – близо половин млн. лв. укрити данъци от дейността на предприятието. За да не плати нищо, още докато го разследваха, Арнаутски продаде приватизираната фирма с всичките й имоти на личната си фирма „Кирил Инвест“ АД, а впоследствие я прехвърли на сина си Георги.
Заради водовземане без разрешително за 3 обществени чешми в с. Рударци с акт за административно нарушение е Община Перник, такъв има и собственикът на „Карелия 2011“ ООД Мирослав Георгиев, която ползвала нелегално питейна вода на бензиностанцията си в Струмяни.
Община Благоевград е с 5 акта за неизпълнени предписания да почисти участъци от река Лешничка, Еленовско дере, Ръждавица, Поповска река и Струмско дере, а Община Разлог ще плаща заради ползването без разрешение на минерални води от „Гулийна баня” за водоснабдяване на Здравната служба в с. Баня.
ВАНЯ СИМЕОНОВА