Зам. кметът В. Павлова се отказа от идеята за нова система за прием в първи клас и заложиха на досегашната, приета преди 3 г. от екипа „Камбитов”

„При приема на първокласници за предстоящата учебна 2021/2022 г. няма да има нищо драматично, необичайно и различно от начина, по който сме действали досега”. Това обяви зам. кметът по културата и хумантарните дейности д-р инж. Василиса Павлова на среща с директорите на благоевградските училища, реализиращи прием в 1 клас. 

Както е известно, за настоящата учебна година бе разглеждана и обсъждана нова система, разработена от предишния директор на VI СУ Димитър Арабаджиев. Обект на множество коментари и бурни дебати бе т.нар. приложение 5, касаещо прилежащите територии. В предложения нов вариант всяко училище бе със самостоятелен район, определен на база избирателните секции и гласуването по постоянен/настоящ адрес. Това доведе до сериозен дисбаланс, тъй като се оказа, че определени училища, най-вече крайни и квартални, ще набират ученици от няколко улици и села с възрастни хора, а други са с двойно, че и тройно по-големи райони. Освен че самите директори не постигнаха консенсус, проектът на системата бе отхвърлена и от всички комисии, както и на Общински съвет. Въпреки това В. Павлова нееднократно декларира, включително и през лятото на среща с жителите на квартал „Ален мак”, че на последващ етап от общината ще направят нов опит да вкарат системата на сесия в местния парламент. Затова и сега, по време на съвещанието, директорът на VIII СУ Сергей Биров настоя да бъде уточнено дали  ще работят по районирането и досегашната система, или по предложената миналата година.

„Всички документи – и завленията, и критериите за прием, ще бъдат както досега, съгласно системата, приета през 2018 г.”, заяви зам. кметът, а Галина Адамова от отдел „Образование” на общината допълни, че са се съобразили с районирането, по което директорите и училищата вече работят от две години. Така от казаното стана ясно, че от общината се отказват от идеята да лансират разглеждания м.г. проект на нова система за прием в 1 клас и залагат на вече утвърдената, разработена от екипа на предишния кмет, и по-конкретно от екипа на бившия началник на отдел „Образование” Симона Митова, която бе уволнена от настоящия управник на Благоевград. Характерното за въпросната система, приета през 2018 г., е, че 6 от общо 10 училища в Благоевград, реализиращи прием в 1клас, имат общи райони, това са VII СУ и III ОУ, VIII СУ и XI ОУ, V СУ и II ОУ. Тогава от общината обясниха, че всъщност шестте учебни заведения са построени и функционират в непосредствена близост едно до друго. Същите попадат в един и същи жилищен квартал и адресите, на които са регистрирани децата, са на еднакво отстояние и от двете училища. По тази причина, за да не се ограничават родителите при избора им, са въведени общите райони.

Че са нямали проблеми при постъпването на първокласници миналата година, вече са придобили опит и „отработили” системата, сподели Сергей Биров, а колежката му – директорът на II ОУ Милена Ковачева, също потвърди, че приемът е минал нормално и без сътресения. В. Павлова се поинтересува дали е имало сътресения при насочването на децата от ромската общност и думата поиска медиаторът Катя Кирилова.

„Ние много добре знаем къде и по колко деца да насочваме в дадено училище. Интересуваме се от броя на паралелките, може ли, не може ли. Имаше обаче директори, които казаха „коя е Катя Кирилова, та да решава кой да учи при нас или не”. Ето, вече да ме знаете и всички директори да ми обърнат внимание!”, скара се на школските шефове К. Кирилова и похвали единствено ръководителя на III ОУ Михаил Спасов, че никога не е връщал дете, насочено от тях.

От разясненията на медиаторите стана ясно, че ромските деца, подлежащи на прием в 1 клас, са 63 по списък, но към 15 са в чужбина и остават 45-50. „За тази година са много малко, но догодина да му мислят директорите. Тогава са много, прекалено много”, разкри К. Кирилова, а директори взеха да се споглеждат и да се чудят, ако 50 е малко, колко ли е прекалено много.

В хода на срещата зам. кметът попита поотделно всеки един от присъстващите представители на училищата по колко първокласници мислят да приемат за 2021/2022 г.

Както и предходните две години, от VII СУ „Кузман Шапкарев” и от III ОУ „Димитър Талев” заявиха съответно 5 и 4 паралелки, а II ОУ „Димитър Благоев” – три. От IV ОУ „Димчо Дебелянов” и V СУ „Георги Измирлиев” заложиха на традиционния си прием от по два класа първолаци. Директорката на IX ОУ „П. К. Яворов” Василка Величкова обяви една паралелка 1 клас и една в подготвителна група, каквато училището в квартал „Алек мак” има и през тази учебна година. Завишаване на приема с една паралелка, или от три на четири, поиска новият директор на VI СУ „Иван Вазов” в квартал

„Струмско” Методи Андонов, от XI ОУ, както и за настоящата година, заявиха прием на 3 класа.

Че все още не са взели решение, призна директорът на VIII СУ.

 „Въпросът е дискусионен с оглед на това, че миналата година сформирахме 4 паралелки в 1 клас, но извеждаме по 5 в 4 клас. Затова искам да чуя и мнението на колегите ми, ще обсъдим въпроса на педагогически съвет и ще решим дали да обявим 4 или 5 паралелки”, обясни С. Биров. Представител на Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски” на срещата нямаше, затова срещу тяхната „заявка” беше сложен въпросителен. Факт е обаче, че още в края на октомври директорът на СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев обяви пред репортер на „Струма”, че амбицията им е да сформират три вместо досегашните два класа първолаци. Затова от училището още от началото на тази учебна година отпечатаха цветни брошурки, за да се рекламират за следващата.

Отчитайки индикациите за завишаване на приема, В. Величкова поиска да разбере колко са ориентировъчно децата, подлежащи на записване в 1 клас.

„Сега ме хванахте наистина неподготвена. Не мога да кажа”, призна Галина Адамова, която така и не посочи колко са бъдещите ученици, макар че, както коментираха директори след срещата, през базата данни много лесно може да се види точния брой на децата в подготвителните групи на общинските детски градини. За сметка на това ръководителят на „други дейности в образованието” в отдел „Образование” подчерта, че макар срокът да е до края на месеца, от общината имали готовност и още в понеделник, най-късно вторник ще изпратят по училищата списъците с децата за 1 клас. За улеснение на директорите, както посочи Г. Адамова, списъците, по думите й, ще са филтрирани. Единият ще е с общия брой на кандидат-учениците за общината, а другият с разбивка по райони.

По време на срещата директори се оплакаха, че заявленията, които попълват родители при прием в 1 клас, са „прекалено тежки” нормативно, свързани са с боравене и опазване на лични данни, затова поискаха те да бъдат един вид „олекотени”. В отговор зам. кметът припомни, че подобна промяна може да стане само през Общинския съвет, и посъветва присъстващите да напишат мотивирано искане-предложение, което от общината да вкарат на сесия.   

„Другият проблем, който се получи миналата година, бе в XI ОУ, които приемаха заявления с Гугъл формуляр / б.р. онлайн/. Самата аз разбрах за това много късно, иначе щях да видя как ще приемат измислено от мен фиктивно дете. Това, което искам да кажа, е, че не може да се приема за документ за записване в 1 клас попълването на един Гугъл формуляр, а такива деца има много”, заяви В. Величкова. Директорът на IX ОУ изтъкна, че всъщност миналата година много деца са били на детска градина в 4-та група  в жк „Ален мак”. Изведнъж обаче в списъка, предоставен от общината, се оказало, че адресните регистрации на кандидат-учениците са в жк „Еленово”. Съответно те се записвали в VIII СУ и XI ОУ, след което през месец септември пак се водели, че живеят в „Ален мак”.

„Не е редно, особено в настоящата Ковид ситуация, когато карантираме паралелки, посочваме данни, да се давават нереални адреси”, коментира В. Величкова.

Както „Струма” писа, в първия работен ден за тази година /4 януари/ директорката на IX ОУ отправи писменно предложение до зам. кмета В. Павлова и Г. Адамова от отдел „Образование“ да не изпращат непроверени списъци от ГРАО с деца, подлежащи на прием в 1 клас, които не живеят на територията на Благоевград. За да бъде достоверна и актуална информацията, В. Величкова смята, че от общината  трябва да разпределят бъдещите ученици в 1 клас така, както са записани към момента в четвърта група на детските градини. В тази връзка на срещата директорката отправи въпроса какво точно означава филтрирани списъци и защо просто не им бъдат предоставени данните – броят на кандидат- първолаците по детските заведения.

„Това, което мога да кажа, е,че за ваше удобство ще получите списъците, филтрирани по настоящ, но и с постоянен адрес. Това се изисква от нас по наредба. Информацията е актуална към дата 30 януари, но не мога да ви отговоря къде ще бъдат тези деца април или май. Всичко е много динамично”, анализира Г. Адамова.

Зам. кметът подчерта, че винаги когато бъдат сигнализирани, вземат отношение, но от общината не могат да ходят да разледват кой, кога, по каква причина си е променил адреса. „Ако трябва ще реагираме и на това, но акцентът е съвсем различен. А именно родителят да се чувства спокоен и където пожелае, има възможност, отговаря на критериите, да бъде прието детето му”, заключи В. Павлова.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Безплатно просвещение за "калинки"

    Не разбрахте ли, че този пезевенк не става и за чеп на каца (виж, да лапа чеп сигурно я бива)…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *