Наближаването на крайния срок за издаване на технически паспорти на всички сгради в България провокира редица въпроси у читателите на вестник „Струма“. Отговор на неяснотите и стъпките, които хората трябва да предприемат преди 31 декември 2022 г., когато изтича времето за изпълнение на изискването, потърсихме от зам. кмета по строителството на община Благоевград инж. Венелин Трошанов. Той оглави тежкия ресор на 11 януари т.г. след освобождаване от поста на инж. Евгени Терзиев. 31-годишният В. Трошанов влезе в екипа на кмета инж. Румен Томов на 5 декември 2019 г. като директор на дирекция „Планиране и инвестиционна дейност, строителство и екология”.
– Инж. Трошанов, какво представляват техническите паспорти, каквито до края на 2022 г. задължително трябва да имат всички сгради в страната?
– Започвам с това, че технически паспорт се издава на сградата, не на отделното жилище в нея, и всяка сграда трябва да има такъв. Технически паспорт се издава за нов строеж преди въвеждането му в експлоатация и за съществуващ след проведено обследване. За сгради, които нямат такъв паспорт, се прави обследване на конструкцията на сградата, на енергийната ефективност и т.н. Паспортът обхваща три части: основните характеристики на строежа, като местоположение, квадратура, обем и т.н., мерки за поддържане и извършване на ремонти, и за което се прави предписание, и указания и инструкции за безопасна експлоатация.
Преди влизането на Закона за устройство на територията през 2000 г. сградите подлежаха на по-друг режим на въвеждане в експлоатация. Технически паспорт не се издава на допълващо застрояване като навес, лятна кухня и др., както и не може да се издаде на незаконен строеж. Много от сградите, строени преди 1999 г. все още не са въведени в експлоатация официално и нямат акт за узаконяване. Това е проблемът при тях, че собствениците им трябва да предприемат други дейности за придобиване на акт за узаконяване под каквато и да е форма – търпимост, заварен строеж и т.н., преди техническия паспорт. В община Благоевград има доста такива сгради.
– Значи ли, че новото изискване за технически паспорт касае сградите, строени преди 2007 г.?
– Изискването не е ново, то е от 2006 г. и срокът досега е променят 3 пъти, като до 31 декември 2022 г. абсолютно всички сгради трябва да имат такива паспорти. Строените след 2007 г. имат такива паспорти и собствениците им няма нужда да правят каквото и да е.
– Кой ще издава тези паспорти?
– Компетентни технически лица – инженер-конструктор и инженери по всички части – електро, ВиК и т.н. Собствениците ще трябва да преценят кого да наемат и дали това да са отделни специалисти за всяка част, или екип, който да извърши обследването комплексно. Има фирми от проектанти, които включват специалисти с такава правоспособност, и си мисля, че ще излезе по-евтино, ако една фирма изготви обследването, отколкото за всяка част отделно да се наема специалист.
– Като стана дума за цена, колко ще излезе на хората това обследване с издаването на паспорт?
– Цената от 2012 г. досега се качи около 4 пъти, а може до края на 2022 г. още да скочи. Не се знае, защото става въпрос за пазарна икономика и всичко зависи от търсенето и предлагането. През 2012 г. цената на 1 кв.м например беше от 0,50 лв. до 1,50 лв., в момента, доколкото знам, варира от 4 лв. до 10 лв. на 1 кв.м. Крайната цена зависи от разгънатата застроена площ, като се включват и общите части, а как ще се разберат да разпределят я помежду си собствениците на една сграда, ако става дума за кооперация или панелен блок, зависи от тях самите. Цената не може да се сметне само върху квадратурата на едно жилище, защото към нея се включват и общи части, мазета, тавани – цялата площ на сградата. Познавам хора, които платиха техническия паспорт на цялата кооперация, в която живеят, с обща площ от 5000 кв.м и с 46 собственици, но тогава цената на 1 кв.м беше 1 лв. Вероятно и сега ще има такива хора. Догодина цените може да скочат още.
– Имат ли технически паспорти сградите, санирани по различни програми през последните години?
– Да, всички сгради, обновени по програмата за енергийна ефективност, имат такива паспорти.
– Да разбирам ли, че собствениците на жилища с тези сгради, а в Благоевград те никак не са малко предвид големия брой санирани блокове, са късметлии, няма да плащат и няма нужда да вадят такива паспорти?
– Няма нужда да вадят, да.
– В публичното пространство се направиха редица коментари, че само 6-7 фирми в страната имат машини, които измерват якостта на арматурните връзки, а това навежда на опасения за възможности за фалшификации…
– Това не е вярно, изпитването и изследване на строителните конструкции става по много различни начини, а само във ВИАС, където сме правили учебни изпитвания, има 20 такива машини. Колкото до въпроса дали са възможни фалшификации – както всяко нещо в България, е възможно, но всеки от проектантите си слага подписа и с това носи професионална отговорност за даденото становище. То е еднакво като при всеки проект.
– Има ли сгради, за които не се изисква такъв паспорт?
– За допълващото застрояване или временен строеж не се изискват паспорти.
– Какво ще се случи със сградите, в които има нарушени конструкции? Например, когато съседът на 2-ия етаж е блъснал стена при ремонт.
– За да блъсне стена, всеки собственик трябва да има конструктивно становище от инженер-конструктор.
– Но всички знаем, че това масово не се прави…
– Значи, че направената реконструкция не е законна.
– И какво ще стане при констатиране на подобни нарушения при обследването на сградата?
– Това, че са присъединени помещения, не е фатално, ако не е нарушена носещата конструкция на сградата, и затова инженер-конструктор дава становище и предписание дали и какво трябва да се предприеме. В паспорта се издават предписания какво трябва да се направи и в какъв срок да се изпълнят. Ако е нарушена конструкцията на една сграда, тя ще падне и, честно казано, аз не знам за такъв случай, причинен от отворена врата в някоя от стените. Но всичко това трябва да се обследва и има огромно значение дали такива присъединявания са правени на първия или на последния етаж.
– Какво ще се случи със собствениците на жилище в блок или кооперация, които откажат да пуснат в дома си експертите за обследване и да участват с останалите в ангажимента около издаване на технически паспорт на сградата?
– Съседите ще трябва да регулират всички подобни случаи според Закона за етажната собственост. Ако някой откаже да участва, вероятно останалите ще трябва да поемат разходите му и след това да си ги търсят по съдебен ред, за да не се пропуснат сроковете. В закона засега няма предвидени глоби, ако това питате. След края на определения срок общината е задължена да провери абсолютно всички сгради на територията й, включително и по селата, дали имат, или нямат паспорти. За тези, които нямат, общината ще възложи на фирма да ги изготви и след това ще си търси с изпълнителен лист парите от собствениците, но не е хубаво сметките на хората да бъдат запорирани заради такова нещо. Просто хората трябва да го направят, срокът няколко пъти беше удължаван и не е толкова кратък, че да не се извадят паспортите до края на 2022 г.
– Не е ли редно изготвянето на тези технически паспорти да се поема от държавата или общините, когато хората са редовни данъкоплатци и добросъвестно си плащат данък сгради, както са си платили и всички разрешителни и такси при строежа на сградата?
– Всяка собственост заедно с предимствата ни носи и задължения. Данъците са различно нещо, техническият паспорт се издава веднъж и се актуализира, когато се правят строително-монтажни работи, за които е нужно разрешение за строеж. Като имате автомобил например, всяка година той минава на технически преглед. В случая със сградите е същото, само че се прави веднъж, за да се знае какво се случва с тях, какъв е експлоатационният им срок и годността на строежа. Всеки собственик на сграда трябва да е наясно с данните от такова обследване, например старите къщи са правени с гредоред и задължително трябва да се следи състоянието им и до каква степен има износване. За безопасност става дума.
– Какво ще се случи със старите къщи например, които не са обитаеми и са пред блъскане? Такива има много по селата в общината.
– За сградата, която ще се блъска, се издава разрешение за нов строеж, в което пише в какъв срок тя ще се отстрани. На всички останали сгради, без значение дали живеят хора в тях, или не живеят, трябва да се издадат технически паспорти, защото трябва да се знае опасна ли е тази сграда, или не. Ако собственикът иска да я премахне, трябва да го заяви с определен срок и няма нужда да й прави технически паспорт.
Разговаря ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Поредното дране на хората от най-бедната държава в Европа.