Зам. ректорът на ЮЗУ доц. Дерижан: Това, че първата вълна на кампанията в ЮЗУ е успешна, не означава, че „затваряме вратите“

Доц. д-р Ицка Дерижан е заместник-ректор „Образователни дейности” в Югозападен университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Разговаряме с нея за кандидатстудентската кампания, тенденциите и приема за  предстоящата академична година. 

  • Доц. Дерижан, вчера /17.07./  в ЮЗУ бе обявено второ класиране от приема за академичната 2023/2024 г. Какви са констатациите и ситуацията около кандидатстудентската кампания? 
  • Най-напред искам да честитя приемането на всички над 1000 души студенти, които се записаха на първо класиране в ЮЗУ, и да пожелая успешно следване, завършване и реализация. Като цяло мога да кажа, че на първо класиране се записаха 50 души повече в сравнение с миналата година. Това, разбира се, е статистика за университета. И като брой, и като пропорционално разпределение, ние сме обхванали традиционните, ключови за ЮЗУ „Н. Рилски“ професионални направления. Така например и тази година се наблюдава повишен интерес към педагогическите науки. Във Факултета по педагогика са заети почти всички места, като сред най-предпочитаните е специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика”. Положителна е тенденцията и в специалносттта „Право“. Все още има незаети бройки в някои от специалностите, затова приканвам всеки да прояви интерес. В рамките на работния ден ние отговаряме на всяко получено писмо и телефонно позвъняване. Всички – и дирекцията „Образователни дейности”, и кандидатстудентски център, сме на разположение, за да съдействаме по въпроси, които могат да бъдат поставени и решени. Бих искала да припомня, че за всички незаети места вече тече обявеното второ класиране, в ход е приемът. Всички приети на второ класиране кандидат-студенти следва да се запишат в специалността, в която са приети, за да запазят мястото си в класирането. Прекласираните на по-предно желание не е необходимо да подават допълнителни декларации. Срокът за записване е до 23 юли, включително събота и неделя. Документи се приемат в Учебен корпус № 1 на университета (Кандидатстудентски център – зала 1102А. Работното време на комисиите за записване в делничните дни е от 08:00 до 12:00 часа и от 13:00 до 17:00 часа, а в почивните от 09:00 до 15:00 часа. Посоченият срок е хубаво да се спазва от всички, защото всяко закъснение може да означава елиминиране от класирането.
  • Какво Ви прави впечатление в настоящата кампания? Има ли отново изразен интерес към задочната форма на обучение?
  • Задочната форма винаги е предпочитана и по правило там първо се заемат местата и са с най- висок бал. Бих искала да акценирам, че не по- малко атрактивни са и редовните форми на обучение. Това не е само заради материалната среда, в която ние работим, но и заради подържането на системите за онлайн достъп. И една част от материалите, които са предоставени от преподавателите, са видими и достъпни от всяка точка и всяко едно устройство. Моята препоръка е да не се подминава възможността за редовно обучение, защото тази форма дава предимства, които никак не са малко. Сред тях са възможностите да се получава стипендия, да се участва по Еразъм програми, летни бригади, да се пътува със студентките агенции, които са преди всичко насочени към обучаващите се в редовна форма.
  • Знаем, че бе обявен допълнителен прием за специалност „Спорт“ и местата се запълниха. Сега, на 4 август, предстои допълнителен практически изпит за „Физическо възпитание и спорт“. В този ред на мисли предвижда ли се допълнителен прием и за други специалности?
  • Този въпрос ще бъде обсъден на предстоящия академичен съвет, след което ще оповестим датите за допълнителен прием в някои специалности. Това, че първата вълна на кандидатстудентската кампания е успешна, не означава, че ние „затваряме вратите“. Напротив! Ние продължаваме да поддържаме диалог с потенциалните кандидат-студенти.      
  • Не мога да не Ви попитам и за т.нар. приоритетни професионални направления.
  • За четвърта година те остават валидни. Важно е да се знае какво означава приоритетни. Това са специалности и професионални направления, сред които „Педагогика”, „Педагогика на обучението по теория и управление на образованието, математика, физически науки, химически науки, информатика и компютърни науки, машинно инженерство, електротехника, електроника и автоматика, сомуникационна и компютърна техника, филология, история и археология, философия, науки за земята, изобразително изкуство, музикално и танцово изкуство, театрално и филмово изкуство и др.,  за които студентите не плащат никаква семестриална такса. Държавата субсидира обучението до края на следването или за целия четиригодишен период, тъй като се приема, че това са стратегически важни специалности с недостиг на кадри на пазара на труда. И аз наистина препоръчвам на желаещите да учат висше образование да обърнат внимание на тази възможност.   
  • Доц. Дерижан, какво друго бихте посъветвали кандидат-студентите?
  • Държавата предоставя възможност на всеки един български гражданин да учи и да завърши по една бакалавърска и магистърска степен по държавна поръчка, както и една докторантура. Бих посъветвала кандидат-студентите да се възползват. Сега е моментът да учат!

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *