Зам. ректорът на ЮЗУ доц. д-р Ицка Дерижан: Като премине пандемията, светът няма да е същият, но винаги ще е на страната на образования

Кандидатстудентската кампания на Югозападния университет навлиза в нов етап. С цел ограничаване на опасността от разпространение на Covid-19 от днес /26 март/  предвидените електронни приемни изпити се провеждат онлайн. Как ще се осъществява това, по какъв начин ще се реализира приемът и очаква ли се, с  оглед на пандемията, повече желещи да учат висше образование да се насочат към родни, вместо към чуждестранни висши училища, по тези и други теми разговаряме със заместник-ректорът по учебната дейност на ЮЗУ „Н. Рилски” доц. д-р Ицка Дерижан.

  • Доц. Дерижан, какъв прием е утвърден за ЮЗУ „Н. Рилски” за предстоящата академична година?
  • Приемът се утвърждава с постановление на Министерския съвет. В момента се подготвя проект за прием. Работи се в тясно партньорство с деканските ръководства и Министерството на образованието и науката. Положителната тенденция е, че благодарение на миналогодишния ни голям успех по отношение на кандидатстудентската кампания няма да има драстично намаляване на държавната поръчка. Бележим оптимистичен резултат. Това е забелязано от МОН и отпуснатите ни бройки за обучение по държавна поръчка са в почти същия размер, както и за тази академична година. Също така очакваме да се запази и миналогодишното, субсидирано от държавата обучение.
  • В приоритетните професионални направления ли?
  • Именно, в професионални направления като педагогика, физика, химия, математика, филология, философия, информатика и компютърна науки, специалности в областта на изкуствата… очакваме да се запази допълнителното целево финансиране от държавата за обучението на студентите. Цялостната ни оценка за приема и проведената кандидатстудентска кампания е висока. В отделните професионални направления сме запазили коефициентите си на напредък за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда. В този смисъл бих искала да подчертая, че няма да имаме драстично намаляване на приема и ще можем да удовлетворим почти всички кандидатстудентски желания.
  • С оглед на пандемията и динамичната обстановка очаквате ли по-голям брой желаещи да учат висше образование да се насочат към български, а не към чуждестранни университети?
  • Да, очаквам. Хубавото на лошото е, че докато се обучават от дистанция, студентите ще имат съкращаване на режийните разходи. Като положителна тенденция се очертава фактът и че има повишен интерес от страна на чуждестранни студенти и докторанти, техният ръст на прием се е повишил двойно. В момента имаме магистри от Гърция, докторанти от Казахстан, Киргизстан. Започваме подготовка и за прием на докторанти от Израел и Китай. За мен това говори много за рейтинга на Югозападния университет „Неофит Рилски”. Затова наред с нашите български студенти очакваме и чуждестранни, още повече че поддържаме широк кръг на електронни форми на обучение от дистанция, за да сме по- адекватни.
  • Не без значение е и обновяването, подобренията на материалната база, ресурсите…
  • Разбира се. В очакване на студентите сме, но тъй като това не зависи от нас, се стремим да извлечем най-доброто от трудната ситуация. Затова изполваме времето за подновяване и развитие. Текат ремонти, две от най-големите зали – 207 и 208, в Първи учебен корпус са цялостно реновирани. Аудиторите се обзавеждат с мултимедии, с дигитална и достатъчно бърза връзка навсякъде. Спортните бази също се обновяват. Желанието и стремежът ни е да осигурим на нашите студенти  най-добите условия за обучение, научноизследователска работа, спорт и художественотворчески дейности.
  • Доц. Дерижан, в петък започва нов етап в кандидатстудентската кампания. За пръв път електронните конкурсни изпити няма да се провеждат на място, в университета, а ще са онлайн.
  • Присъствените електронни кандидатстудентски изпити се превръщат в онлайн изпити по български език, история на България, география на България, математика, химия, биология, английски език. Те ще се провеждат всеки работен петък чрез платформата за дистанционно обучение „Blackboard” на ЮЗУ „Неофит Рилски”. Достъпът до електронната система на адрес: dlearning.swu.bg. изисква задължителна регистрация чрез валидни лични данни и адрес на електронна поща, на който ще се изпращат съобщенията от университета.

За да бъде допуснат до изпита, кандидат-студентът трябва да направи заявка и да заплати дължимата такса по банков път. Когато заплатената сума постъпи по сметката на университета и тя бъде потвърдена на кандидат-студента, се издава входен номер и той получава имейл, че може да се яви на изпит.

Всеки изпит е с продължителност един час, с изключение на математиката, където продължителността е два часа. Желаещите могат да се явят на до два изпита в един и същи ден. Началото на евентуален втори изпит за деня не е фиксирано и може да започне веднага след приключване на първия.

Важно е да се знае, че таксата в размер на 30 лв. трябва да бъде заплатена до два дни преди провеждането на изпита. Също така резултатите се получават веднага след приключване на изпита и ако някой не е доволен, не е удовлетворен от оценката си, има право да се явява колкото пъти желае. Накрая, когато започне приемът на документите, този кандидат-студент може да заяви най-благоприятната за него оценка.

  • Доц. Дерижан, в редица български университети се извършва прием въз основа оценката от държавен зрелостен изпит.

И при нас е така. Признаваме оценките от държавни зрелостни изпити включително и за прием в специалности, които до този момент са били традиционно с кандидатстудентски изпит, например „Право”.  Имаше няколко много сериозни дискусии на ниво МОН и ректори на висшите училища в България, където се утвърди единен подход в специалност, особено от регулираните професии, да се признава оценка от ДЗИ. Този формат се прилага от почти всички български университети и с оглед на пандемичната обстановка е добър, още повече че ситуацията го налага.

  • В този ред на мисли, оценката от матура и от кандидатстудентски изпит с еднаква тежест ли ще бъдат при балообразуването?
  • Балообразуването е отразено и описано в кандидатстудентския справочник. Наред с това, когато започне подаването на документите, нашите сътрудници непременно дават съвети как ще се получи балообразуването. Това зависи и от избора на самия кандидат-студент. Ако например има по-висока оценка от матурата, ще участва с нея. Съответно, ако е с по-добър резултат от електронните изпити, на които се е явил, ще избере това.
  • Да обобщим: как се извършва приемът, по колко програми след завършено средно образование се предлага обучение в Югозападния университет? 
  • ЮЗУ „Неофит Рилски“ реализира прием по 80 бакалавърски  и магистърски програми след завършено средно образование. В съответствие със Закона за висшето образование и Наредбата за държавните изисквания приемът на студенти се извършва чрез конкурсни изпити, организирани и оценени от изпитни комисии на университета; С резултати от държавни зрелостни изпити, валидни за съответната специалност и професионални направления, положени след 2008 г. вкл.; С оценки от конкурсни изпити, положени през 2021 г. в други акредитирани висши училища на Република България (удостоверени със служебна бележка); С резултати от олимпиади, национални и регионални състезания, международни и републикански, образователно-научни, художествено-творчески и спортни прояви.
  • И на финала, каква препоръка бихте отправили към кандидат-студентите?
  • Сега е време за образование. Като премине пандемията, светът няма да е същият, но винаги ще е на страната на образования. Това е иторическа истина. Затова казвам: най-добрата инвестиция се нарича образование!

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Безплатно просвещение за "калинки"

    Тази Ц-Ицка още ли не се направила „професор“? Да побърза, че изостава от колегите си-„корифеи“, пенсионера крадец БоЮр и морковената тройкаджийка по химия!

    Отговори
  2. Стефка

    Какви велики умозаключения. Какво е образование и колко е важно. Браво! Добре че е Ицка да ни го каже. Но е по-добре, ако същата вземе да разбере какво преподава на кого и за какво. да си погледне какво е публикувала за нас студентите в профила си в електронната платформа и ако не я е срам и след това да продължи да умо-заключава. Срам и позор е този университет и такива като Дерижан, която освен да се перчи нищо друго не може. Жалко че изгубих три години като студент до сега.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *