Топ теми

ЗАПОЧНА НАЙ-ВАЖНИЯТ РИТУАЛ В ЮГОЗАПАДА! Гътнаха 270-кг прасе, вижте какво направи стопанинът

Работникът в Асансьорния завод в Дупница Васил Бельовски от с. Овчарци, община Сапарева баня, отгледа 270-кг прасе, което във вторник при минус 10 градуса принесе в жертва в двора на къщата си. За един от най-важните зимни ритуали той повика на помощ приятеля си Николай Велев – таксиметров шофьор, за да опърлят и разфасоват с дружни сили грамадното животно.
Васил се похвали, че е хранил прасето само с картофи, и то собствено производство, хляб и коприва. Затова отчита месото за възможно най-екологично чисто. Не е ползвал никакви смески при храненето на 270-кг прасе.
В най-отговорната мисия като коляч се изяви самият домакин, който с един удар на ножа отне живота на прасето, като преди това го погали, за да не го стресира.
По традиция в Дупнишко, след като се заколи животното, собственикът черпи по чашка с ракия помагачите. Друга местна особеност е, че първо се отрязват краката на закланото прасе и се слага сол върху отсеченото, като следват наричания за здраве и берекет в семейството. От години е модерно кожата на закланото животно да се пърли с газова горелка, хората почти са забравили времената, когато тази трудоемка операция се е извършвала със слама.
Докато обработваха прасето, Васил Бельовски и Николай Велев се черпеха с ракия за загрявка, защото снегът в Овчарци стигна тези дни 20 см, а температурата на въздуха падна под минус 10 градуса.
Васил Бельовски сподели и своята кулинарна тайна за свинското – че не слага месото от прасето в хладилника, а го налага по стара изпитана рецепта в дървена каца, наричана в този край футия. Месото може да стои в този съд до пролетта, без да се вмирише. “В качето се слага ред нарязано на парчета месо, след това се посолва, някои ползват морска сол, след това се слага нов ред и се притиска към първия, така че да няма луфт между парчетата, иначе месото ще мухляса. Най-отгоре се слага дъска, която се затиска с камък. През зимата като извадя месце и го нарежа, то отвътре е червено, свежо и по-вкусно от това, сложено във фризера”, обяснява Бельовски.
Сланината от прасето се налага по същия начин. Някои слагат сняг най-отгоре, за да се получи саламура, така сланината остава бяла през цялата зима.
Васил не изхвърля нищо от прасето. От червата и белия дроб прави спържа. Ето неговата рецептата за това вкусно ястие: “Дреболиите се варят до готовност. Нарязват се на дребно. Нарязва се още праз лук според вкуса на този, който ще го яде, но колкото повече лук и сухи чушки се сложат, толкова по-вкусна спържа става. След като сме стопили сланината и останат пръжките от нея, всичко се слага да се вари – дреболиите, пръжките от сланината и лукът, и се заливат с вода. Десетина минути преди да се свали от огъня, в спържата се слагат сухите чушки. Всичко се вари, докато не изври водата и продуктите започнат да се пържат наново до готовност. Слагат се подправки според вкуса на готвача – черен пипер, дафинов лист… След това се слага в буркани, изварява се 10 минути и се складира в мазето за пролетта”, издаде рецептата си Бельовски.
ЙОРДАНКА ПОПОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *