Заради все по-намаляващия брой ученици Земеделската и Профилираната гимназия в Сандански редуцират план-приема си след 7 клас с по една паралелка

Две училища в община Сандански – Профилираната гимназия и Земеделската професионална гимназия, редуцират план- приема си след 7 клас с по една паралелка. Това стана ясно по време на обсъждания по важната тема вчера. По предварително изготвен график по общини директорите на СУ-та, профилирани, професионални гимназии и обединените училища, обучаващи осмокласници, отправят своите мотивирани предложения за прием за учебната 2025/26 г. пред комисия начело с шефа на РУО Ивайло Златанов, началника на отдел ОМДК Методи Попов, старши експерта по професионално образование инж. Антоанета Николова и представител на съответната община. Първи в заседателната зала на Регионалното управление на образованието дойдоха директорите на общините Струмяни, Симитли, Кресна, след което бе и срещата за Сандански. На територията на общината прием след 7 клас реализират три училища – Профилираната гимназия „Яне Сандански“ , Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ и Професионалната техническа гимназия.


Както “ Струма“ писа, за следващата учебна година паралелките в 8 клас на областно ниво трябва да са 110, като за тази бяха 121, от които реализирани 118. Също така, според правилата, спуснати от МОН, 57.58% от местата трябва да са за професионална подготовка и 62.04% в СТЕМ направления. Основната причина за редуциране на приема е демографският срив, или казано с други думи – намаляващият брой на кнадидат-гимназистите. Така например към края на 2022 г. седмокласниците са били 3091, година по-късно 2944 и сега /към 5.11.2024 г./ са 2692, или с 252-ма по-малко. Данните показват, че от 14 общини в областта само 4 са с положителен баланс, тоест седмокласниците са повече в сравнение с миналата учебна година, а останалите 10 са с отрицателен.
„Искрено вярвам, че ще намерим общ език. Заложеното на областно ниво трябва да се случи и на общинско, за да изпълним параметрите, зададени от МОН“, обърна се началникът на РУО към директорите и присъстващия зам. кмет по социалните и хуманитарни дейности Павлина Караджова. От изнесените данни стана ясно, че за общината седмокласниците са с 41 по-малко.
„Бих искал да направя съпоставка, че от 377 ученици в 7 клас за учебната 2024/25 г. в осми клас са записани 327, тоест имаме намаление с 50 деца, а при минус 50 и минус 41 дефицитът става още по-голям“, констатира Ив. Златанов и посочи, че за тази учебна година на общинско ниво са предложени и реализирани 13 паралелки, от които 5 профилирани и 8 професионални.
„Въпросът е, че сега имаме относително голямо намаляване на учениците в 7 клас, и се надявам предложенията ви да бъдат съобразени с реалността“, каза на директорите началникът на РУО и ги запозна с бройките на идващите отдолу ученици.
В 6 клас се обучават 325 ученици, в 5 клас – 301, в 4 клас – 339, съответно третокласниците и второкласниците са 334 и 326.
„Виждате, че петокласниците са 301, тоест ситуацията само след две години ще е още по-зле“, посочи Ив. Златанов и отново призова директорите да отправят предложения, които да са съобразени с направените анализи, със ситуацията и даденостите.
Директорът на Техническата гимназия Цветелина Камбурова предложи традиционния за училището прием от две паралелки. Едната е по специалност „Промишлена електроника“, а другата е „Производство на облекла от текстил“, която е нова за училището.
4 вместо досега реализираните по 5 паралелки предложи директорът на Профилираната гимназия Снежана Николова. За учебната 2025/26 г. училището залага на две паралелки с профил „Чужди езици“ – английски с немски и английски с испански, една с профил „Математически“ и също една „Софтуерни и хардуердни науки“. Или отчитайки намаляващия брой на кандидат-гимназистите, от Профилираната гимназия се отказват от паралелката си с профил „Предприемачески“.
„Не сме взели окончателно решение, изчакахме да мине настоящата среща, но ще се придържаме към това, което вие ни препоръчахте“, каза директорът на Земеделската гимназия Емил Терзийския. Там досега, реализираха по 6 паралелки, а за следващата учебна година предлагат 5.
„Отказваме се от професия „Спедитор-логистик“, към която има голям интерес, но трябва да се съобразим с реалностите. Също така имаме достатъчно часове за колегата и ако махнем друга паралелка, ще трябва да съкратим учител“, коментира Е. Терзийски и допълни, че остават паралелките по професиите „Организатор на интернет приложения“, „Организатор на туристическа агентска дейност“, „Техник технолог по качеството на храни и напитки“, „Изпълнител на термални процедури“. Що се касае до земеделската паралелка, днес на педагогически съвет ще бъде взето решение дали да е „Агроеколог“ или „Техник в лозаро-винарството“.
Предложеният план-прием бе подкрепен и от зам. кмета Павлина Караджова, а Ив. Златанов и М. Попов поздравиха директорите, че действително са се съобразили със спуснатите от МОН правила, целеви стойности и с намаляващия брой на учениците.
„По-добре да направим тази стъпка сега, защото догодина трусът ще е много голям“, каза директорът на ЗПГ. Логиката е, че с редуцирането на паралелката ще се запазят нормативите на учителите и ще се извърши, образно казано, пренасочване от „Спедитор-логистик“ към другите специалности/професии. Отлагането би означавало, че следващата или по-следващата година, когато кандидат-гимназистите ще са още 23-ма по- малко, разбира се, ако броят на настоящите петокласници се запази, то тогава може да се наложи свиване с по две паралелки, което безспорно би било голям трус за всяка образователна институция.
Не така обаче мислят директори на училища в Петрич. За разлика от колегите си от Сандански, те предложиха същия брой паралелки, както и миналата година, въпреки че седмокласниците там са със 72-ма по-малко.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *