Издал съм заповед да не се полива, да не се мият автомобили и да не се перат килими, но няма наложени глоби, защото все още няма разработен механизъм за контрол, констатира градоначалникът
„Високите температури през летните месеци винаги са били фактор, който влияе върху питейно-битовото снабдяване на община Дупница”, заяви кметът Първан Дангов в Кюстендил след среща на представителите на Югозападния район за планиране. Пред журналисти той посочи, че има резервни количества вода в язовири „Карагьол“ и „Калин”, които са пуснати и се ползват от миналата година.
„Готовността на ВиК – Дупница, или това, което е останало от дружеството, е в наличието на екипи, които да работят. Кметът на село Джерман малко пресилено обяви воден режим в горната част на селото, това не беше съгласувано и едва ли е най-доброто решение. Издал съм заповед да се пести водата, да не се полива, да не се мият автомобили, да не се перат килими… но колко се спазва заповедта е друг въпрос. Няма наложени глоби, защото все още няма разработен механизъм за контрол. В новата общинска структура в Дупница има звено „Инспекторат” и служителите ще връчват предписания”, заяви П. Дангов.
Градоначалникът засегна и темата за автомивки, които работят с вода от питейно-битовия водопровод, което било анахронизъм. Предстои започване на процедура и предписания автомивките да си намират собствени водоизточници, да си направят сондажи, ако искат да работят в този бизнес, и по закон са длъжни да го правят.
Той изрази очакване, че след като „Кюстендилска вода” вече пое функциите на общинското дупнишко ВиК дружество, да бъдат проверени абсолютно всички съоръжения, защото е възможно някои от тях да не са в добро състояние и да бъдат минимизирани загубите на вода.
„Дупнишкото ВиК дружество е търговско по смисъла на Търговския закон и е равнопоставено с останалите дружества. То оперира с общински средства, с пари, събрани от гражданите за ползване на вода. ВиК – Дупница вече шести или може би седми месец е в оперативна несамостоятелност, т.е. в невъзможност да приоритизира плащанията си.
Какво прави управителят на ВиК – Дупница? Все още не внася публичния отчет на дружеството към 30 май! Нека каже колко дружеството дължи за заплати, за електричество, за Басейнова дирекция? Все още не знаем колко са задълженията на дружеството. ВиК – Дупница има да взима от платци над 1 млн. лева, защо не са събрани? След като така лесно се жонглира с числа – например 200 000 лева за заплати, да попитам кой ще плати разходите за ток?”, каза още кметът на Дупница.
По думите му цената на кубик вода в Дупница е 10 лева, защото в нея влизат разходите за аварии и дупки, за електричество и за Басейнова дирекция, както и около 3,5 млн. лв., формиращи загубите, които трябва да платят гражданите на Дупница.
„Има диференцирани цени там, където няма такси за отвеждане и пречистване, затова цената на водата е по-малка. В селата няма такса за пречистване, има села без канализации”, коментира П. Дангов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА