Намаляване на възнагражденията на председателя на ОбС – Разлог с 30% и увеличаване възнагражденията на съветниците за участието им в заседания на местния парламент с 10% предлагат общинските съветници Димитър Марков и Пламен Хаджиев. Те вече са входирали официално Проект за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Общински съвет, неговите комисии и взаимодействието му с Общинска администрация. Двамата парламентаристи предлагат още намаляване с 5% на възнагражденията на председателите на комисии и за участието в председателски съвет.
Предлаганата промяна ще се отрази най-много на възнагражденията на председателя на ОбС – Разлог д-р Мария Копанарова. Според сега действащия правилник нейната заплата е 80% от тази на кмета на общината, чието възнаграждение от 1 януари т.г. бе увеличено от 2545 лв. на 2978 лв., и респективно възнаграждението на парламентарния шеф скочи от 2036 лв. на 2382 лв. Предложението на Марков и Хаджиев е занапред председателят на ОбС да получава 50% от кметската заплата, или 1489 лв., което е почти с 1000 лв. по-ниско.
Другите промени, засягащи парламентарния шеф, са отпадане на допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит, който досега е в размер на 1% към основното възнаграждение, като се предлага за сметка на това да има право на обществено осигуряване и допълнително социално осигуряване при условията и реда на Кодекса за социално осигуряване и на здравно осигуряване съгласно Кодекса на труда.
Промени се предлагат и за отпуските на председателя на парламента, като искането е за отпадане на досега полагащия й се допълнителен отпуск от 12 работни дни към основния платен годишен отпуск в размер на 20 дни. В новия проект на наредбата председателят ще има право на отпуски и обезщетения за неизползваем платен годишен отпуск и на допълнителни трудови възнаграждения съгласно разпоредбите на Кодекса на труда.
Няколко са мотивите на предложението за намаляване на възнагражденията на председателя на ОбС. Като първи е посочено извънредното положение от Ковид-19, което налага осигуряване на средства за справяне с пандемията и според вносителите такива могат да бъдат осигурени посредством икономии от фонд работна заплата на Общинския съвет.
Посочва се и недобро изпълнение на задълженията на председателя и че се внасят за разглеждане предложения, върху които не се осъществява контрол. Като пример е дадено внасянето за гласуване на предложения за настаняване в общински жилища, при вече настанени хора, ненавременно отговаряне на запитвания на съветници, касаещи жителите на общината. Като последен мотив е посочено синхронизиране на правилника със ЗМСМА и по-конкретно разпоредбите, регламентиращи допълнителните права на председателя на ОбС.
За сметка на фрапантното намаление на възнаграждението на парламентарния шеф, Д. Марков и П. Хаджиев предлагат при формиране на възнагражденията на съветниците тежест да има участието в заседание на съвета, като възнаграждението за това да се увеличи от 50% на 60% от средната брутна работна заплата в Общинска администрация за съответния месец. За сметка на това се предлага намаляване на възнагражденията на председателите на комисиите от 10 % на 5% и за участие в председателски съвет също от 10% на 5%. Не се предлага промяна в процента за участие в комисии, който остава 15%.
Мотивите им за предлаганата промяна са, че определянето на средната брутна заплата в администрацията се изчислява неправилно.
При сегашното процентно разпределение месечното възнаграждение на един съветник за участието му в заседание на ОбС и в една комисия е около 330 лв.
Дали промените ще бъдат приети на този етап не е ясно. Вече тече едномесечният срок за внасяне на предложения и допълнения по внесения Проект за изменение и допълнение на Правилника за дейността на Общински съвет и неговите комисии. Той е публикуван в петък, 1 октомври, и изтича на 20 октомври. Това означава, че промените едва ли ще влязат за разглеждане на следващото редовно заседание. Вероятно това ще стане на сесията през ноември или след почти два месеца.
ЯНА ЙОРДАНОВА