Заради нулев интерес закриват 4 паралелки след 8 клас в Пиринско

4 паралелки с прием след 8 клас ще бъдат закрити в Пиринско. Причината е, че в тях няма записан по нито един ученик или не са успели да съберат достатъчен брой гимназисти след трето класиране. Държавен план-прием за учебната 2017/2018 г. няма да осъществява паралелката по „Организация на хотелиерството“ на ПГССТ „Алеко Константинов“ – Банско, в която не се е записал нито един деветокласник. Никой не е пожелал да учи и „Организация на туризма и свободното време“ в Професионална гимназия „Никола Вапцаров“ – Белица, а паралелката с профил „Хуманитарен“ на VII СУ „Кузман Шапкарев“ – Благоевград е с 2-ма ученици. С 4-ма гимназисти е новата специалност „Машини и системи с ЦПУ“ /цифрово-програмно управление/ на Благоевградската професионална гимназията. Припомняме, че в тази специалност от професия „Машинен техник“ БПГ за пръв път реализира прием, но броят на записаните не е достатъчен, за да се сформира паралелка.
Интересни „трансформации“ предстоят в ПГМЕТ „Юрий Гагарин“. Петричкото училище е с утвърден прием на 3 паралелки след 8 клас, като „Автотранспортна техника“ и „Фризьорство“ са по 0.5 /или 13+13 ученици в 1 една паралелка/, а „Компютърна техника и технологии“ и „Експлоатация на автомобилния транспорт“ са с прием на по 26 ученици. След трето класиране обаче се оказва, че в „двете половинки“ има записани повече ученици – общо 29, отколкото в останалите две – с 19. Затова „Фризьорството“ и „Автотранспортната техника“ ще сформират отделни паралелки, а останалите две специалности ще бъдат обединени в една.
„Така ще запазим броя на паралелките – 3, но ще променим структурата според желанията на учениците и родителите“, коментира началникът на РУО Ивайло Златанов.
Данните показват, че други 4 паралелки са под минимума от 18 деца в клас – непрофилираните паралелки на СУ – Кресна с 12 деветокласници, на СУ в Крупник с 13, на СУ – Микрево с 14, като и профилираната на СУ в Коларово с 12 записани деца. Тези 4 паралелки обаче няма да бъдат закривани, тъй като са единствени за даденото населено място.
В някои училище свободните места след трето класиране са от 1 до 8, а други са „преизпълнили“ план-приема си. Така например в специалност „Строителство на пътища, магистрали и съоръжения към тях“ на ПГСАГ „Васил Левски“ има само едно свободно място, или са записани 25 ученици. Паралелката с профил „Технологичен – предприемачество и бизнес“ на V СУ е с 24 гимназисти, а чуждоезиковата на СУИЧЕ с 23-ма.
100% прием от 4 паралелки с по 26 ученици реализира Профилирана гимназия „П.К. Яворов“ – Петрич, като паралелката с профил „Природо-математически“ е с 27 деветокласници, тъй като са записани близнаци. СУ – Симитли също е запълнило паралелката си с профил „Хуманитарен“ с 27 деца, сред които и двойка близнаци.
На голям интерес се радва и първата в областта паралелка с дуално обучение „Производство на кулинарни изделия и напитки“ на Земеделската професионална гимназия в Сандански. Тя също е с 27 ученици и в нея ще учат близнаци.
Истински рекордьори по прием на ученици са гоцеделчевските ПМГ, НПГ, ПГ по МСС и СУ – Абланица, който са получили разрешение да обучават 29 ученици в клас.
Припомняме, че през изминалата учебна 2016/2017 г. основно образование завършиха първи випуск седмокласници по новия закон и последният осмокласници по стария. Това „дублиране“ изправи много училища пред сериозно предизвикателство. От една страна, те спешно трябваше да разкриват паралелки, за да осигурят места за всички завършващи, а от друга, внимателно да анализират и прецизират предложенията си за план-прием.
Още на среща през месец януари началникът на РУО предупреди школските шефове, че предстоят сериозни трепети най-вече в общините Петрич, Разлог, Белица, Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча, Хаджидимово, които досега са реализирали прием основно след 8 клас, но за учебната 2017/2018 г. трябва да осигурят места за всички завършващи седмокласници
Очевидно учебните заведения са се справили отлично с нелеката задача, като са предложили място и форма на обучение за всички бъдещи осмокласници и деветокласници.
ПМГ „Яне Сандански“ /което заедно с гоцеделчевското I ОУ станаха първите училища в Пиринско със статут на иновативни/ реализира прием от 5 паралелки от по 26 ученици след 7 клас и две по 29 след 8 клас. ПГ по МСС „П.К. Яворов“ разкри и успя да осъществи прием по две нови специалности след 7 клас – „Митническо и данъчно обслужване“ и „Електрически превозни средства“, и 3 паралелки след 8-ми – „Горско стопанство“ и „Производство на кулинарни изделия и напитки“ са с по 29 ученици, а „Механизация на селското стопанство“ е с 27.
С рекорден брой от 220 приети ученици е най-голямата гимназия в областта – НПГ „Димитър Талев“. След като през миналите години училището бе с прием от 1 паралелка с осмокласници, сега за предстоящата ударно разкри още 3.
Още докато се обсъждаше план-прием в областта, Неврокопската гимназия изрази готовност да разкрие 6 паралелки след 7 клас и 6 след 8 клас. План-приемът им бе утвърден на 8 паралелки. Така НПГ реализира 4 паралелки от по 26 осмокласници и 4 с по 29 деветокласници.
„Да, разполагаме с необходимата база и ресурс, готови сме и очакаме ученици на 15 септември“, заяви директорът на НПГ Мария Георгиева. На въпроса дали при увеличаване броя на ученици и на паралелките ще търсят нови учители, ръководителят на учебното заведения сподели: „Ще търсим, и то много. Част от местата сме ги обявили и те са публикувани на страницата на РУО“.
Към момента НПГ търси 2-ма учители в направление „Туризъм“, един учител по български език и литература и един по английски език, като следващата седмица предстои да бъдат обявени още работни места.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *