Лозари: Захарност има, но добивът е слаб, повечето брахме стафиди
Гроздоберът на винените сортове по поречието на р. Струма, в общините Сандански, Струмяни, Кресна и Петрич, приключи с месец по-рано, съобщи Васил Иванов от сдружение „Мелнишка лоза” в Сандански. Той поясни, че тази година кампанията по прибиране на винените сортове е започнала с близо месец по-рано заради горещините и е приключила в края на миналата седмица. Равносметката е висока захарност, по-слаб добив от декар, слабо търсене на винените сортове.
„Мелник“, „Мелнишки рубин” и „Мелник 55” са продавани на цена от 1.50 лв. за килограм, а „Мискет”, „Сандански мискет” и „Мискет Отонел” на цена от 2.00 лв. По думите на Иванов всичко вече е прибрано в бидоните и бъчвите. Той сподели, че тази година е била благоприятна за тези, които са поливали лозовия си масив. Там, където не е поливано, стопаните са прибрали стафидено грозде. Има и такива, които не са събрали нито килограм, защото лозата е изсъхнала от високите температури, които достигнаха 42 градуса.
Охранителят в община Сандански Костадин Костадинов, който излезе в платен отпуск, за да прибере гроздето, сподели: „Успях да набера около 250 килограма от декар, има и добро, но повечето е на стафиди. Но съм доволен, защото през изминалата година не успях да набера и килограм. Напълних бидона и сега чакам да заври и да си направя малко вино, а след това домашна ракия”, сподели Костадинов.
С добра реколта през тази година се похвали и общинският съветник Костадин Миндов. Той приключи кампанията преди три дни. „Годината бе добра, не е лоша, особено сравнено с миналата година, за мен лично бе значително по-добре. При сортовете „Мерло” и „Каберне” захарността бе 25 градуса, при „Широка мелнишка” 23 градуса, „Мелник 55” също бе 25 градуса. Тази година беритбата започна по-рано след първата десетдневка на месец август и вече приключи. За понеделник и вторник прогнозата бе за дъждовно време, затова почти всички собственици на лозя обраха гроздето през почивните дни”, каза К. Миндов и допълни, че поради голямата суша захарността е била по-висока, качеството е много добро, а количеството задоволително. Неговият лозов масив е в с. Левуново.
Иван Личев, инспектор в звено „Общински инспекторат“, също се похвали с добра реколта. „Не мога да се оплача, успяхме да съберем гроздето. Доволен съм, тази година”, заяви той.
Петър Илиев, собственик на лозов масив в местността Могилата в Сандански, пък е гневен на наложения режим на водата за напояване през юли и август. „Не можах да поливам и затова вместо от 8 декара да набера 8 тона, аз набрах едва 800 кг. Отговорът на работещите в „Напоителни системи” бе, че няма вода и затова налагат режим. Питам аз защо в Сандански не се пусне в експлоатация язовир „Калинките“, който разполага с две системи за пълнене с вода? Язовирът е изграден преди демокрацията и не се ползва. Ако се пълни с вода, проблемът с поливането в местностите Могилата и Подината ще бъде решен. В момента разполагаме само с един язовир, който също не се пълни”, каза П. Илиев.
Той сподели, че на фона на това, че има лозари, които не са могли да наберат и килограм грозде, защото до тях не е стигала поливна вода, е доволен. Но там, където не се е поливало, лозата е била в плачевно състояние. „Изсъхнало грозде, даже не е на стафида. Опустошителната суша доведе до това гроздето да не може да се развие и да стане на стафида”, посочи още П. Илиев и допълни: „Вместо в Сандански да блика вода, защото сме в близост до планината, което имаме като даденост, то водата отива в Гърция”. Той апелира към местната власт да помислят върху проблема с пустеещите язовири на територията на община Сандански.
В Катунски район, в селата Лехово, Петрово, Пиперица, голяма част от собствениците са се отказали от лозовите си масиви. А тези, които ги отглеждат, се оплакват от лоша реколта.
„Почти всички са брали стафидено грозде – каза Атанас Ангов. – Захарността е много добра, но гроздето е малко. Много малко лозари продаваха, тъй като търсенето е нулево. Причината е, че винзаводите отказват да купуват, а търсенето е намаляло сред населението. Всеки прибира гроздето в бидони за домашно вино и домашна ракия”, заяви Ангов.
ЛИДИЯ МАНЕВА