Делото бе изпратено в Дупница, след като заради съпругата на болничния управител местните съдии до един си направиха отвод
Районен съд – Дупница да разгледа административнонаказателното дело, заведено от шефа на общинската онкоболница в Благоевград д-р Теодор Велчев срещу наказателното постановление на Агенция „Държавна финансова инспекция” от 10 март 2023 г., разпореди Върховен административен съд. Причината е, че в Районен съд – Благоевград всички магистрати са си направили отвод по делото, тъй като съпругата на д-р Велчев – прокурор Арабаджиева, е тяхна колежка в Районна прокуратура – Благоевград.
Д-р Велчев обжалва всъщност не цялото наказателно постановление, а само частта от него, в която АДФИ е издала 10 акта за установяване на административно нарушение на длъжностни лица от онкоболницата „за поети задължения и за извършени разходи, без да са приложени въведените в лечебното заведение процедури за предварителен контрол за законосъобразност“. Иначе казано – за елементарна операция, каквато например е издаването на приходен ордер, касиерът е трябвало да пита по-висшестоящия в счетоводството има ли право да го издаде, което е счетоводен нонсенс.
Според юристи в тази си част наказателното постановление най-вероятно ще бъде отменено от съда, но остава същинската, която разкри колосални финансови нарушения в общинското здравно заведение, където АДФИ влезе на проверка през октомври 2022 г. Тогава за периода 09.02.2019 г. до 09.02.2022 г. тя констатира 21 тежки нарушения по отношение на получаването, разходването и отчитането на паричните средства по касов път, както и осчетоводяването на приходите и
разходите в счетоводните регистри.
Точният размер на установените вреди за здравното заведение е 236 170 лв., пише в доклада на инспекцията. От тази сума в хода на финансовата инспекция са възстановени едва 17 307 лв., а за остатъка АДФИ е издала 3 акта за начет – за установена липса на дълготрайни материални активи с главница от 2524 лв., за установена липса на касова наличност с главница от 15 962 лв. и за установена липса на банкова наличност с главница 200 377.26 лева.
Извън тези суми са констатирани още извършени разходи в общ размер на 199 617.83 лв. за платени лихви и неустойки за забавени плащания към доставчици, заплатени финансови неустойки и възстановени суми към РЗОК, които онкоболницата е можела да си спести, ако ги беше обжалвала в съда.
В доклада си от проверката АДФИ е описала наличието на 7 индикатора за измама във връзка с извършени разходи, липса на ДМА и лекарства, като кражбите са оправдавани с писмени документи с невярно или неточно представяне на факти и обстоятелства.
В крайна сметка финансовата инспекция спестила 6 акта на СБАЛО „Св. Мина“ за невярно представяне на имущественото и финансово състояние на дружеството за 2019 и 2020 г. – проверяващите не ги съставили поради изтекъл срок за ангажиране на административнонаказателна отговорност.
Припомняме, че главен виновник за огромните липси в здравното заведение е бившият главен счетоводител Георги Календерски, който бе освободен от длъжност в началото на февруари 2022 г., 3 месеца след смяната на предишния управител д-р Георги Георгиев и назначаването на д-р Теодор Велчев на ръководния пост. Календерски разполагал с електронния подпис на двамата управители и чрез тях отклонявал пари от разплащателната сметка на болницата към взаимоспомагателната каса, откъдето теглел сумите на каса и ги прибирал в личния си портфейл, а парите харчел за екзотични почивки.
За да оправи бакиите, забъркани от Календерски, с разрешение на ОбС в средата на септември миналата година д-р Велчев тегли кредит, за да се разплати с контрагентите на болницата и да я спаси. Не е ясно кога бившият главен счетоводител ще успее да върне откраднатата сума, защото тепърва срещу него ще има съдебно дело.
ВАНЯ СИМЕОНОВА