Зареждате си телефона всеки ден? Ето обаче какво ще се случи в най-близо бъдеще

За мнозина зареждането на телефона е ежедневен навик, а по-пристрастените към мобилните устройства го правят дори два пъти дневно. В бъдеще обаче няма да е така – тогава ще ни се налага да зареждаме телефона си само веднъж на 3 месеца. Учени са разработили нов материал, позволяващ на процесорите да функционират, използвайки 100 пъти по-малко енергия. Става въпрос за нов магнетоелектрически мултифероен материал.

Към момента процесорите се правят от системи, базирани на полупроводници, които имат нужда от постоянен приток на електричество. Процесори с магнетоелектрически мултиферойни системи обаче ще се нуждаят само от кратки електрически импулси, използвайки по-малко енергия, пише Independent.

Електронните устройства консумират 5% от глобалната енергия и са най-бързорастящият енергиен консуматор в света. Потреблението им на световна енергия може да нарасне до 40% – 50% до 2030 г. Именно затова разработката на енергоспестяващи процесори ще има отражение върху енергийната система на цялата планета.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *