Пазарът в Благоевград вчера не отвори за търговци и клиенти. За да се избегне струпване на хора, Регионалната здравна инспекция в Благоевград издаде предписание да се отмени и откритото тържище.
„Бяхме създали организация масите да са на разстояние една от друга, което увеличаваше терена до моста на ул. „Дж. Баучер“, бяхме се подготвили с маски, ръкавици, дезинфекциращи гелове, но следобед се разбра за предписанието и кметът издаде заповед да се отмени провеждането на тържището”, обясни управителят на общинската фирма „Пазари“ Юрий Воев. Той допълни, че е пуснал в 10-дневен отпуск служителите си, но ги е предупредил да не пътуват извън Благоевград и да са в готовност да се върнат на работа при нужда.
„Заради извънредната ситуация не можем да определим срок, така че пазарът няма да работи до второ нареждане“, информира кметът на Благоевград Румен Томов.
„Синята зона” в Благоевград също се отменя от днес. Трите работни дни от началото на въведените кризисни мерки показват, че приходите от нея са пренебрежимо малко, обясни управителят на „Паркинги и гаражи“ В. Атанасов. На тази база кметът Томов съобщи, че издава заповед за временната й отмяна.
Общинският оперативен кризисен щаб стартира вчера дейност, като първите обаждания от възрастни хора били с поръчки за пазаруване – на пиле, хляб, кренвирши, и с искане да им отнесат предпазни маски. От понеделник започва ремонтът на едната сграда на тубдиспансера, която бе определена да се преустрои в допълнителен инфекциозен сектор. В момента тя не разполага със задължителната за интензивно лечение дихателна апаратура. Кметът коментира, че спешността на реакция не позволява провеждане на обществена поръчка, която да гарантира най-ниската цена на ремонтните дейности. Новият интензивен сектор ще разполага с 15 места за настаняване на болни при нужда.
Ръководството на общинската болница също е изготвило план за реакция и настаняване на повече болни при нужда, тъй като се очаква МБАЛ – Благоевград да поеме най-голямата тежест за медицинско обслужване в цялата област. „Осигурили сме сестри за новия сектор, а лекарите от двете болници ще помагат с лечението“, информира за договореностите градоначалникът на Благоевград.
Кметът призна, че е изненадан и разочарован от негативната реакция на благоевградчани за разкриването на дарителска сметка на общината за справяне с извънредната ситуация. „Та нали в кризисна ситуация богатите хора трябва да помагат на обществото?! Никой не очаква, че хората, които търпят загуби, които са на ръба на оцеляването и не могат да се справят, ще са сред дарителите. Може би първото постъпление в тази сметка ще е моята заплата за март. Хората не си дават сметка за огромните разходи на общината заради тази извънредна ситуация – дезинфектанти, препарати, ръкавици, маски… В момента например извънредно купуваме 24 000 съда за еднократна употреба за Млечната кухня и Социалния патронаж, за да не се ползват метални, по които е доказано, че вирусът живее по 7-9 часа.
Апелът е към хората, които имат възможност. Това е въпрос на личен избор и преценка дали може да помогнат. Който няма пари да си купи маски, ние ще осигурим. Средствата, набрани по дарителската сметка, ще се разходват при стриктна публична отчетност“, гарантира кметът Томов.
Той призна, че няма представа кога, колко и на какъв принцип ще бъдат разпределени обещаните от премиера Борисов средства за помощ на общините за справяне в кризисната обстановка. „До момента се справяме само с наши средства от бюджета ни, от държавата нямаме и 1 стотинка отпусната. Ако тя помогне и дай Боже останат средства в дарителския фонд, те ще бъдат насочени за хуманитарна и благотворителна дейност, разбира се, със знанието на обществеността“, каза кметът на Благоевград Румен Томов.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Интересно на кой я дарява като, все още няма заразен от вируса в града!?