Oще не сте свършили и половината от ангажиментите, които имате за деня, а той вече е към края си? Постоянно уж бързате, а все закъснявате? Времето никога не е достатъчно?
Ако не знаете защо това се случва с вас, продължете да четете. В тази статия ще ви обясним няколко причини, поради които времето все не ви стига.
1. Не спите добре
Нямате време, защото не спите добре. Сънят е необходим не само за физическото, но и за психическото здраве. Липсата на качествена почивка е свързана с влошени благосъстояние, работоспособност и продуктивност. Ако нямате енергия, как очаквате да имате време да завършите всичко, което сте планирали?
Хората, които спят средно седем до осем часа се представят по-добре с ежедневните задачи и решаването на проблеми. От друга страна, тези, които спят по-малко, са склонни да страдат от затруднения с мисленето, решаването на проблеми и комуникацията с хора.
2. Имате навика да вършите много неща едновременно
Ако сте от хората, които изпълняват няколко задачи едновременно, е нормално да нямате време. Това ви пречи да свършите задълженията си по график и следователно осъзнавате, че нямате достатъчно време за всичко.
Почти всички хората изпитват трудности при паралелното извършване на различни действия. Направете си точен график, който е реалистичен спрямо време/задължения.
3. Вие сте неорганизирани и не управлявате времето си
Бъркотията намалява продуктивността ви и шансовете ви да свършите всичко, което сте планирали. Въпреки това, ако се организирате, ефективността и продуктивността ви могат да се подобрят. Прекарайте малко време в планиране на задачите си и организиране на нещата в живота ви.
Ако не управлявате времето си, няма да можете да разполагате с него. Колкото повече часове прекарвате в опити да подредите деня си, толкова по-добре ще се справяте. По този начин ще имате повече контрол върху изминаващите минути и ще изпитвате по-малко стрес.
4. Имате дневен ред, но не му обръщате внимание
Когато не преглеждате графиците и плановете си, в крайна сметка губите времето и енергията си за неща, които вече не са необходими. В крайна сметка ако живеете по този начин винаги ще имате усещането, че нямате време.
5. Имате затруднения с приоритизирането
Когато не приоритизирате задачите си, е нормално да усещате, че вечно нямате време. Не знаете как да подредите задачите според тяхната степен на важност и да им отделите времето, което заслужават.
Опитайте се да не започвате нещо, без първо да се запитате: „Трябва ли да го направя сега?“ Ако отговорът ви е не, тогава не го правете. Фокусирайте се върху това, което е приоритетно и важно в момента. След това преминете към другите неща. Приоритизирането ви помага да използвате времето ефективно.
6. Вие се стремите да угодите на другите
Никога нямате време, защото запълвате графика си с дейности или задачи, които отговарят на нуждите на други хора, но не и на вашите.
Понякога бихте предпочели да останете вкъщи на дивана си и да четете романа, който сте купили, или да гледате филма, който са ви препоръчали, но не можете, защото нямате време. Имате толкова много ангажименти и просрочени задачи за изпълнение, тъй като сте инвестирали в това да угодите на другите.