Защо по време на раждане на бива да се крещи

Който веднъж е раждал, знае, че процесът на раждане често е продължителен и болезнен. Също така и травматичен. Същевременно е забранено да се крещи. Не е изключено да се чуе от страна на акушера и медицинския персонал: Тихо, не крещи!

Защо?

От медицинска гледна точка раждането се дели на три етапа: контракции, раждане на детето и отделяне на плацентата. Като цяло този процес може да продължи повече от 12-16 часа. Лекари и акушери прекрасно разбират родилката – тя се бои за бебето, за изхода от раждането. Те знаят, че жената се плаши от всичко – че е сама, че понякога нещата не се случват по план, че може раждането да продължи дълго, пише dete.bg.

Но защо е забранено да се крещи?

Има три основни причини.

1/ Крясъците са причина за мускулни спазми. За успешното разкритие е препоръчително пълна релаксация. Т.е. родилката трябва да се опита да се отпусне. Крясъците пречат на раждането. Болката така продължава по-дълго време.

2/ Напъни – този период от раждането изисква усилие от страна на майката. Изразходват се сили и енергия. Правилният напън е по команда на акушерката. Тогава родилката трябва да напълни гръдния кош с въздух  максимално да напрегне мускулите на корема, за да изтласка бебето навън. Ако през цялото време се крещи, въздухът излиза от гръдния кош.

3/ Крясъците са израз на паника и страх. Те влияят и на медицинския персонал. Поради това той се опитва да въздейства на емоциите, да води разговор, да успокоява. Много ви боли? Ще ви обезболят.
Писъците нямат никакъв обезболяващ ефект!

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *