Най-голямата причина за видимостта на тъмните, вдлъбнатини под очите се дължи на естествената загуба на обем в областта на лицето
Нека бъдем честни: събуждането с тъмни кръгове не е особено приятно. И все пак това е нещо, с което милиони хора се сблъскват всяка сутрин.
Затова решихме да се поинтересуваме по темата и попаднахме на експертните съвети, които д-р Кортни Рубин споделя пред Byrdie:
„Тъмните кръгове са често срещан проблем сред моите пациенти, както мъже, така и жени“.
Въпреки че множеството статии в интернет могат да ви накарат да повярвате, че един-единствен подход ще помогне за лечението на всички тъмни кръгове, Рубин посочва, че има безброй фактори, които допринасят за появата им, и разбирането на всеки от тях е ключът към това да се отървете от тях веднъж завинаги.
„Важно е да разберете кои са най-важните фактори, които допринасят за това, за да можете да определите най-добрия вариант за лечение“, обяснява тя.
Вижте всички фактори, които причиняват тъмни кръгове под очите, за да сте по-добре подготвени да ги лекувате, когато се появят.
Просто остарявате
Най-голямата причина за видимостта на тъмните, вдлъбнатини под очите се дължи на естествената загуба на обем в областта на лицето. „Под окото се намира специална възглавничка от мека тъкан, наречена SOOF (suborbicularis oculi fat)“, обяснява Рубин.“С течение на времето тази възглавничка от тъкани се свива и спуска, което води до намаляване на естествения обем на зоната под окото и до образуване на сянка. Това е една от най-честите причини за тъмните кръгове.“
Нещо повече, тя посочва, че с напредването на възрастта деликатната кожа, покриваща тази област от тъкан, също е склонна да губи колаген и еластин, което води до изтъняване на кожата и още по-очевидна загуба на обем и сенки.
Д-р Реза Тиргари казва, че с намаляването на обема под очите и изтъняването на кожата, по-дълбокото капилярно легло става по-забележимо, поради което зоната под очите изглежда по-тъмна с възрастта. „За щастие, това може да се коригира лесно и бързо със специфични дермални фълъри, които са направени за тази цел“, казва той, като отбелязва, че ако това е вашата цел, е особено важно да се обърнете към лекар, който има умения и опит с процедурата.
Дехидратирани сте
Загубата на обем обаче не се случва само с възрастта. „Не забравяйте, че водата съставлява около 60% от човешкото тяло“, казва Рубин. „Ако сте сериозно дехидратирани, тъканите на тялото ви ще започнат да се свиват, включително кожата и деликатната тъкан под очите.“ Така че, ако сте, да речем, на 20 години, може би ще искате да преоцените консумацията на вода, преди автоматично да се насочите към козметични процедури. И ако установите, че пиете много вода, може би вината е в другите напитки, които консумирате. В края на краищата, както посочва Тиргари, кофеинът, алкохолът и други диуретици могат да доведат до дехидратация и да изискват още повече вода, за да се възстановят.
Не си осигурявате достатъчно сън
Това е още една доста добре известна причина за тъмните кръгове под очите. И за разлика от свързаната с възрастта загуба на обем, това може да се случи на всеки, който изпитва сериозен недостиг на сън. „Полезно е да заспивате по едно и също време всяка вечер, за да може собственият циркаден ритъм на тялото ви да свикне с редовния график и да се предотврати безсънието“, казва Тиргари.
Напрягате очите си
Натоварването на очите не само уврежда зрението ви. Според Паркс това може да се отрази и на външния вид на очите ви. „Когато се мъчите да видите нещо и напрягате очите си, кръвоносните съдове се разширяват под кожата и се проявяват по-ясно като тъмни кръгове“, обяснява той и отбелязва, че може да е полезно да проверите зрението си, за да избегнете по-нататъшно напрягане и в резултат на това потъмняване.
Имате контактен дерматит
Като се има предвид колко тънка е кожата под очите, Рубин посочва, че това е особено деликатна зона за хората с контактен дерматит (известен още като дразнене от продукти за лична хигиена). „За съжаление, дерматитът може да остави след себе си следвъзпалителни промени, които допринасят за появата на тъмни кръгове, наречени следвъзпалителна хиперпигментация, добавя тя. „Най-добрият начин да се преборите с нея е да се справите с причината за дерматита.“
Имате сезонни алергии
Алергиите често оказват влияние върху външния вид на очите.
„По принцип възпалението от алергичен конюнктивит (алергия, засягаща очите), заедно с честото триене и търкане на сърбящата очна област, може да доведе до спукани кръвоносни съдове и синини“, обяснява тя. „При зарастването на синините остава пигментиран хемосидерин (компонент на хемоглобина), който причинява тъмни следи под очите.“ Дори и без разтриване обаче околоочното възпаление, което се свързва с алергичния конюнктивит, е достатъчно, за да предизвика следвъзпалителна хиперпигментация само по себе си, според Рубин.
Имате съпътстващо медицинско състояние
По-малко вероятна причина за тъмните кръгове е да имате съпътстващо заболяване. „Съществуват състояния като анемия, синдроми на малабсорбция, неправилно хранене, недостиг на витамини, хипотиреоидизъм и някои метаболитни синдроми, които също могат да доведат до тъмни кръгове под очите“, казва Тиргари. „Ако те продължават да се появяват дори и при лечение, винаги е добре да направите обстоен преглед и да си направите изследвания при вашия личен лекар.“
Просто е заложено в гените ви
В крайна сметка, ако никоя от другите причини не е в сила, вината може да е във вашите гени.
„Сред най-разпространените и, за съжаление, най-трудните за лечение причини е просто генетиката (това се нарича периорбитална хиперпигментация)“, обяснява Паркс. „Винаги има неща, които можете да опитате, за да маскирате появата на тъмни кръгове, като например кремове за очи, които включват кофеин, ретинол, водорасли, хиалуронова киселина и други“