Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че иска Гренландия да стане част от Съединените щати и не изключи възможността да използва военна или икономическа сила, за да накара Дания да я предаде.
Защо Тръмп иска Гренландия?
Стратегическото местоположение на Гренландия и нейните ресурси биха могли да бъдат от полза за САЩ. Островът се намира на най-краткия път от Европа до Северна Америка, който е жизненоважен за американската система за предупреждение за балистични ракети.
САЩ са изразили интерес към разширяване на военното си присъствие, включително към поставяне на радари там, за да наблюдават водите между острова, Исландия и Великобритания, които са входна врата за руски военноморски кораби и ядрени подводници.
Островът, чиято столица Нуук е по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген, разполага с богатства от минерали, нефт и природен газ, но развитието му е бавно.
Поради това икономиката на Гренландия е зависима от риболова, който представлява над 95% от износа, и от годишните субсидии от Дания, които покриват около половината от държавния бюджет. Общо Дания харчи малко под 1 млрд. долара годишно за Гренландия, или 17 500 долара за всеки от 57 000-те жители на страната.
Проучване от 2023 г. показва, че 25 от 34 минерала, считани от Европейската комисия за „критични суровини“, са открити в Гренландия. Сред тях са материали, използвани в батериите, като графит и литий, както и т.нар. редкоземни елементи, използвани в електромобилите и вятърните турбини.
Какво присъствие имат САЩ там?
Американските военни поддържат постоянно присъствие във военновъздушната база „Питуфик“ в северозападната част на Гренландия.
Споразумение от 1951 г. между Съединените щати и Дания установява правото на Съединените щати да се движат свободно и да изграждат военни бази в Гренландия, докато Дания и Гренландия са уведомени за това.
Исторически погледнато, Дания се е съобразявала със САЩ, тъй като Копенхаген не разполага с капацитет да защитава Гренландия и поради гаранциите за сигурност на САЩ за Дания чрез НАТО, обяснява Кристиан Соеби Кристенсен, старши изследовател в Центъра за военни изследвания към Копенхагенския университет.
Може ли Тръмп да купи Гренландия?
Републиканските съюзници на Тръмп в Камарата на представителите на САЩ се опитват да осигурят подкрепа за законопроект, който, ако бъде приет, ще позволи на президента да започне преговори с Дания на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност.
Според старшият изследовател и експерт по Гренландия Улрик Прам Гад, идеята за закупуване на острова се основава на неразбиране на международното право и на принципа на самоопределение, който дава право на хората сами да избират политическия си статут.
Въпреки, че Тръмп отказа да изключи използването на военни или икономически средства за придобиване на контрол над Гренландия, в интервю пред „Фокс Нюз“ новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс отхвърли възможността за използване на военна сила.
Какъв е статутът ѝ в момента?
Островът, който е бивша колония на Дания, става официална територия на скандинавското кралство през 1953 г. и е подчинен на датската конституция, което означава, че всяка промяна на правния му статут ще изисква изменение на конституцията.
През 2009 г. островът получи широка самоуправленска автономия, включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.
Преди десетилетия САЩ, ръководени от тогавашния президент Хари Труман, се опитват да купят острова като стратегически актив по време на Студената война за 100 млн. долара в злато, но Копенхаген отказва да го продаде.
Тръмп предложи да го купи през 2019 г., но и Гренландия, и Дания отхвърлиха предложението.
Какво иска Гренландия?
Отношенията между острова и Дания се обтегнаха след разкритията за исторически грешки в отношението към гренландците по време на колониалното управление. Мнозинството от жителите на Гренландия подкрепят независимостта, но са разделени по отношение на сроковете и потенциалното въздействие върху стандарта на живот.
От 2019 г. насам гренландските политици неведнъж са заявявали, че се интересуват от засилване на сътрудничеството и търговията със Съединените щати.
Въпреки това гренландският министър-председател Муте Егеде, който засили натиска за независимост, подчерта, че островът не е за продан и че само неговият народ трябва да реши бъдещето си.
Какво ще стане, ако острова стане независим?
Ако Гренландия стане независима, тя може да избере да се асоциира със САЩ, без да става тяхна територия. Островът би могъл да формира така наречената „свободна асоциация“ със Съединените щати, която да замени датските субсидии с американска подкрепа и защита в замяна на военни права, подобно на Маршаловите острови, Микронезия и Палау.
Макар че в Гренландия се наблюдава стремеж към независимост от Дания, според изследователи, жителите там не се интересуват от нов колониален господар. Улрик Прам Гад твърди още, че гренландците вероятно ще осигурят бъдещото си благосъстояние, преди да проведат референдум за независимост.
Какво казва Дания?
Предложението на Тръмп от 2019 г. за закупуване на острова беше категорично отхвърлено от Дания и определено като „абсурдно“ от министър-председателя Мете Фредериксен. Когато през януари беше попитана за подновения интерес на Тръмп, Фредериксен заяви, че Дания трябва да си сътрудничи тясно със САЩ, но подчерта, че Гренландия трябва да определи бъдещето си. Нова телевизия