Топ теми

За колко време се свиква с мисълта, че си баща?

На мъжете са им необходими пет месеца, за да свикнат с новата роля на бащи, посочват резултатите от проучване, направено във Великобритания по поръчка на компания за детски играчки.

Данните от анкетата показват, че преди и след раждането на бебето, представителите на силния пол „потъват във вихър от тревоги“ дали ще се справят с бащинството.

Едно от най-големите притеснения на „пресните“ татковци е дали ще съумеят стриктно да спазват инструкциите на нежните си половинки за правилно гледане на бебета.

Оказва се, че на много мъже рутинните грижи за новородени им идват в повече. Близо 70 процента от бъдещите татковци нямат „абсолютно никаква представа“ за родителството, в пълно неведение са какво да очакват през бременността на половинките си и не знаят нищо за раждането и за грижите за новородено.

След появата на бебето 40 процента от мъжете споделят, че се чувстват „напълно изгубени“, а 25 процента не крият, че им липсва увереност в смяната на памперси, къпането и храненето на малкото създание.

Проучването разкрива още, че макар да се вълнуват от предстоящата поява на нов член в семейството, близо половината от мъжете също така се страхуват и изнервят от щастливото събитие.

Как се променя мозъкът на мъжа, когато стане баща

Всички сме чували за мозъка на майката, но знаехте ли, че мозъкът на таткото също търпи съществени промени?

Ново проучване, публикувано в списание “Cerebral Cortex”, установи, че мъжете изпитват обширно ремоделиране на мозъка си след раждането на бебето им – свиване на зрителната мрежа и разрастване на мрежата, отговорна за емпатията.

По време на проучването учените са сканирали и изследвали мозъците на 20 бъдещи бащи преди и след раждането на бебето заедно с мозъците на 17 бездетни мъже. Резултатите показват промени в кората на мозъците на бащите след появата бебето, докато няма значителни промени в мозъците на бездетните мъже.

Тези промени, които изследователите виждат, често се наричат невропластичност и са наблюдавани и при майките. „Все още учим за невропластичността, но има доказателства, че мозъкът се променя и расте, когато развием ново умение, като изучаване на музикален инструмент, или по време на периоди на развитие като ранно детство и юношество“, обясни Дарби Саксбе пред USC News.

„Да станеш родител води до промени в начина ти на живот и биологията ти и изисква нови умения, като способността да разбираш невербално бебето си, така че има смисъл мозъкът да бъде особено пластичен по време на прехода към родителство.“

И така, какво означават тези големи промени за татко?

Въпреки че учените не са сигурни защо визуалната мрежа се свива след пристигането на бебето, растежът на мрежата, която е най-тясно свързана с емпатията, паметта и мисленето за бъдещето може да се окаже ценна, за да помогне на таткото да съчувства на плачещото бебе и да поддържа темпото с многото изисквания към паметта на новороденото.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *