За първи път у нас измериха състоянието на гражданското общество. Това стана чрез “Индекс на гражданското здраве” – инструмент, който изследва как гражданите си взаимодействат.
“Това е един инструмент който се опитва да обхване темата “Какво помага и какво пречи на гражданското участие”. Той включва различните групи хора”, обясни в предаването “Социална мрежа” по NOVA NEWS Луиза Славкова – изпълнителен директор на фондация “Софийска платформа”.
Целта на изследването е да проследи как гражданите взаимодействат както помежду си, така и с институциите, и какви са техните знания и ресурси да променят средата у нас.”За съжаление видяхме много слабости за това как да се комуникира с институции. Голяма част от институциите започнаха да развиват капацитета си в последните години. Самите граждани също подхождат с недоверие и скептицизъм как това как да влязат в този диалог. Но също така и с недоверие доколко институциите биха взели тяхното мнение под внимание”, обясни резултатите от изследването Радостина Ангелова от “Глобал метрикс”.
Проучването показва още, че българинът разпознава две основни форми на гражданско участие – избори и сигнали към медиите.
“Нашето по-социалистическо общество като, че ли загуби възможността и вярата в каквито и да е организирани форми на взаимодействие, и това особено силно се предаде на следващото поколение”, смята Ангелова.
За да се изгради силно гражданско участие е нужно то да бъде въведено в образователната система при децата от 5 до 7 клас, смятат още от фондацията.