
За първа година от много време насам пунктове за изкупуване на череши в Кюстендилско не работят във времето, когато се събира реколтата. Причината са априлските студове, които унищожиха голяма част от продукцията през тази година. По думите на кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов подадените заявления за откриване на пунктове за изкупуване на череши в общината са едва четири.
В две от селата – Таваличево и Соволяно, където по традиция по това време на годината има по няколко пункта, вчера нямаше нито един. „То няма плод – не можем и по шепа да си откъснем, дори и ние да хапнем“, разказаха жители на с. Таваличево пред БТА.
Местните посочиха, че не помнят досега да е имало толкова лоша година за черешите. Според тях изкупвачи са взели разрешителни за разкриване на пунктове, за всеки случай, ако някой все пак успее да набере малко продукция и реши да я продаде. В селото обаче нямало разкривани пунктове от началото на кампанията.
Пунктове няма и в едно от другите села с големи черешови масиви – Соволяно. В края на селото обаче стопанинът на една тридекарова градина се похвали с добра реколта. Той може би е единственият, успял да отгледа от червения плод през тази година в Кюстендилско.
Димчо Манов се заел с производство на череши като пенсионер. Разказва, че грешката на повечето стопани била при пръскането на масивите. „Растителна защита“ обявиха пръскане, когато черешите още бяха зелени. После дойдоха студовете и никой не повтори пръскането. Затова сега, където има череша, всичко е червиво“, разказа Манов.
Добивът му от декар е около 500 кг и се надява заедно със семейството си да продаде около 1,5 тона. Разказва, че сортът „козерска“, който той оглежда, е устойчив на пролетните студове, с което си обяснява и резултата в градината.
Сега Димчо Манов продава продукцията си на пътя към ГКПП – Олтоманци срещу 10 лв. за килограм. Твърди, че пунктове отваряли временно, но изкупували лоша продукция за преработка, а цената била около 2- 2,50 лв. за килограм. Той лично отказал да дава стоката си на ниска цена от 5 лв. за килограм, която му предлагали прекупвачи.
На пазара в Кюстендил цената на червените плодове е между 16 и 18 лв. за килограм, но липсва местна продукция.