Ако държите интернет изкъсо, няма как да ви е убягнала новината за учени, които са „доказали“, че в брадите се въдят повече микроби, отколкото в кучешка козина. Предвид все по-главоломната популярност на лицевото окосмяване, никак не е изненадваща склонността на подобни открития да се превръщат в сензации.
Станахме свидетели на различни коментари. От една страна, имахме възклицания на задоволство от тип: „Знаех си, че нещо толкова грозно няма как да не е и мръсно!“. От друга страна – мъже с бради и техни почитателки негодуваха, мърморейки под мустак (мъжете, не и почитателките), че откритията не са верни и колко чисто всъщност е тяхното буйно достойнство.
Да, хората са удивителни създания, способни да вземат науката и от свещ в мрака да я превърнат в долнопробна панаирджийска будка за мръсни вицове. Кучетата такива работи не правят. Освен това учени са доказали, че са по-чисти от средностатистически мъж.
И това наистина е важно. Не се шегувам. Сега ще се опитам да обясня защо това откритие е важно и защо повечето медии не успяха да направят от него нищо повече от поредния цирк.
Новината, голямата тя!
Ще ви представя сензационните открития съвсем схематично, защото повечето от тях вече ги има дори в кръстословиците, а детайлите едва ли са особено интригуващи за ума на неспециалиста.
Една доста голяма група швейцарски изследователи са направили микробиологични изследвания на устните кухини и космените покривки на 18 мъже и 30 кучета, и на няколко ЯМР апарата, използвани за сканиране на мъже и кучета. В случая с мъжете изследваната космена покривка била лицевата. В случая с кучетата пробата била от зоната на врата, точно между плешките.
Ето ги и резултатите от изследванията:
В брадите са открити значително повече колония-формиращи единици (CFU), отколкото в козините.
18 от 18 мъже са с голям брой микроби.
23 от 30 кучета са с голям брой микроби, а 7 от 30 – с умерен.
В брадите са открити повече патогенни за човека бактерии. Или по-точно – при 7 от 18 мъже и при 4 от 30 кучета. Тази разлика не достига статистическа значимост.
Седемте случая на патогенни бактерии в бради се състоят от 5 случая на Enterococcus faecalis и 2 случая на Staphylococcus aureus.
Четирите случая на патогенни бактерии в козина се състоят от 2 случая на Moraxella spp., 1 случай на Staphylococcus aureus и 1 случай на Enterococcus sp.
В човешките усти са открити значително повече микроби, отколкото в кучешките. 17 мъже имат голям брой микроби, а 1 има малък брой микроби в устната кухина. 12 кучета имат голям брой микроби, 9 имат умерен брой микроби и 9 имат малък брой микроби в устната кухина.
1 от 18 мъже има патогенни за човека микроби в устната кухина (Serratia marcescens). Останалите микроби са представители на нормалната устна флора. 19 от 30 кучета имат потенциално патогенни за човека микроби в устната кухина (3 случая Pasteurella sp., 14 случая на Pasteurella canis, 1 слуай на Escherichia coli и 1 случай на Enterococcus faecalis).
Еднакъв е броят на бактериални CFU в ЯМР апарати, използвани от хора и кучета. В нито един от скенерите не са открити патогенни за човека микроби.
Използваните от кучета апарати подлежат на щателна дезинфекция, като след нея те са практически стерилни (0 CFU). Използваните от хора апарати не се почистват рутинно и средният брой на бактериални CFU в тях е 5.
Защо е важно това?
Противно на впечатленията от всенародния цирк в интернет, учените не са провели това изследване, за да „докажат“ колко мръсни са човешките бради. Те не мразят хипстъри, не са очилати кьосета с комплекси за малокосмие, съпругите не им изневеряват с рунтави алфа-мъжкари. Не.
Подобни изследвания не се правят, за да може на нас да ни е интересно и забавно в интернет. А и за да можем да си мерим брадите или да се хвалим колко са ни чисти кучетата. Подобни изследвания се правят, защото някъде има проблем, който се нуждае от разрешаване. Малко ми е неудобно, че обяснявам елементарни неща с тон за умствено ощетени хора, но често ми се струва, че не е излишно.
Понякога дори се случва така, че проблемът е много по-важен и интересен от дописката на масовите медии и уклонът, който се придава на научните открития. Превеждам селективно от увода на публикацията: Независимо дали харесвате животни като цяло, и кучета в частност, няма спор, че кучетата са близки спътници на човека от одомашняването на вълците около 40 000 години назад. Кучетата са неразривна част от много семейства и изпълняват множество служби за хората. Те служат в полицията, армията и са наши доживотни приятели.
Подобно на хората, и кучетата се радват на увеличена продължителност на живот през последните десетилетия. Тази тенденция може да бъде обяснена с по-добрите жизнени условия и по-добрата ветеринарна грижа. Но и кучетата, подобно на хората, страдат от свързани с възрастта болести, чието лечение може да бъде подобрено с помощта на образна диагностика.
Доколкото ни е известно, в Европа и света има едва няколко ветеринарни клиники, оборудвани със специализирани скенери за животни. Една причина е високата цена на медицинските изображения за животни, която почти винаги се заплаща еднолично от собствениците. Затова финансирането на скъпо и обемно оборудване за животни е особено трудно. Няма точна статистика, но е факт, че понастоящем животинските образни апарати са крайно недостатъчни за огромния брой болни кучета по света.
Неизбежно в развитите държави ще възникне въпросът дали свободните или неизползвани хуманни ЯМР апарати могат да бъдат използвани за животинска образна диагностика. Има много причини да бъдем скептични относно подобна практика. Една такава причина са легитимните хигиенни съображения.
Много е важно тези неща да бъдат казани, защото те осуетяват всякакви по-нататъшни приказки за хипстъри, модни течения в лицевото окосмяване или пък липсата на достатъчно косми в науката.
В прав текст
Швейцарската научна статия не казва нищо по въпроса дали нивата на бактерии в мъжките бради са повод за притеснение. Не ни предупреждава да не отглеждаме бради. Не съветва брадатите да се къпят по-редовно. Нито пък се произнася относно естетическите преимущества на брадата.
Изследването проверява дали хигиенните съображения за недопускане на кучета в хуманни болнични заведения и ЯМР апарати са основателни. Оказва се, поне на база тези оскъдни сведения, че не са.
Авторите леко иронично вмятат, че допускането на кучета до хуманни ЯМР апарати дори може да бъде от хигиенна полза, тъй като след тях апаратите се дезинфекцират. Практика, която почти не се спазва след преглед на хора.
„Няма причина да вярваме, че жените са обект на по-нисък бактериологичен товар от брадатите мъже“, четем още в публикацията. Но това е въпрос, който трябва да бъде проучен в отделно изследване. Ако това се случи, може би ще се радваме на заглавия от тип „Швейцарски учени доказаха, че жените са по-мръсни от кучета“. Защото така работи интернет.
По материали от Интернет