Земеделски производители от Кюстендилско излязоха на протест в знак на несъгласие с политиката за подпомагане на сектора „Плодове и зеленчуци“ и ниските според тях ставки по схемата за обвързана подкрепа. Те са недоволни и от липсата по думите им на държавна политика за защита на родното селско стопанство.
Протестът се състоя на кръстовището на пътя за София, край сел Жабокрът. Протест ще има и в петък. Земеделските стопани настояват да се преразгледат ставките за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци и да се изготви спасителен план за сектор „Растениевъдство“ заради високите цени на горивата и използваните препарати. Те настояват за намаляване на ДДС от 20 на 9 процента за произведените в България плодове и зеленчуци, както и за намирането на механизъм за защита на българското производство. Недоволните настояват разпределението на парите по Covid мерките да бъде 50:50 между секторите „Животновъдство“ и „Растениевъдство“.
„Протестираме заради намалените ставки. Намалени са парите за всеки един сектор с около 50 лв. на дка, което е адски много на фона на високите цени на гориво и торове. Не виждам възможност да продължим да работим при тези условия, защото много хора разчитат на тези средства, въпреки че явно част от хората са доволни от снощните обещания може би за увеличение, но такива обещания, както и преди избори и след избори, докато не усетим парите в джоба, няма как да разберем, че нещо е направено. При мен специално между 25 000-30 000 лв. са по-малко парите спрямо миналата година. А това е много, при положение че в момента торовете варират между 1700-1800 лв. за карбамит, толкова е комбинираният тор, и то без ДДС и без транспортните разходи. Става съвсем невъзможно да продължим да работим“, заяви Виктор Кирилов, земеделски производител.
ГЕРГАНА ИВАНОВА