През целия си живот сме били затрупани с концепцията за избрания партньор, като основната заслуга за това имат медиите. Въпреки че сме възпитани да вярваме, че моногамията е златният стандарт на взаимоотношенията, социолози твърдят, че полигамията е много по-често срещана в културата и обществата в исторически план, отколкото моногамията.
Отворените отношения се характеризират с това, че двете страни са наясно със ситуацията и са съгласни с нея. Все пак такива отношения се срещат в различни варианти – полиаморност (където партньорите се подкрепят един друг, като имат както емоционални, така и сексуални отношения с други партньори с разбирането, че любовта може да приеме много форми и хората могат да обичат повече от един човек наведнъж), полигамия (ограничена само до сексуална активност с други партньори), суинг (срещи с други двойки) и анархия (няма определени правила, връзката е гъвкава спрямо нуждите на всеки партньор).
Правилата на отворена връзка
Въпреки че няма две еднакви връзки, има някои общи насоки, които трябва да имате предвид, когато се опитвате да установите здравословна отворена връзка.
1. Установете сексуални правила
Правилата по отношение на секса трябва да бъдат изрично договорени, това включва честотата на актовете (напр. седмично, месечно и т.н.), с колко партньори наведнъж, къде (напр. по време на командировки) и каквито и да било допълнителни физически или логистични измерения, които двойката желае да определи в отношенията си. Включително пол на сексуалните партньори, орален секс или секс с проникване, садо-мазо и т.н. Предпочитате ли партньорът ви да прави секс само с непознати, които никога повече няма да видят, или по-скоро с някой, когото вече познавате и на когото имате доверие.
2. Определете емоционалните си граници
Емоционалните граници могат да бъдат по-трудни за дефиниране и задаване, но определено трябва да бъдат обсъдени, като всеки партньор е честен относно това, което може да понесе за себе си и за партньора си.
3. Безопасният секс е задължителен
Когато решите да пробвате отворена връзка, а до момента сте имали моногамна, не заравяйте да помислите за безопасен секс. Обсъдете с партньора си как ще практикувате безопасен секс, дали ще използвате контрацептиви, презерватив, прекъсване на половия акт.
4. Бъдете честни
Отворените взаимоотношения освобождават партньорите от нуждата да крият или потискат сексуалните си нужди, следователно честността относно това, което правят, трябва да се запази. Двойките трябва бъдат внимателни с това до колко и дали другият иска да знае подробности.
5. Разговаряйте
Прозрачността относно това как всеки партньор се чувства по отношение на сексуалните занимания на другия също трябва да бъде договорена и проверена. Важно е периодично да обсъждате как се чувствате, да направите корекции на договорените граници, ако е необходимо, и да вземете предвид нуждите на основната си връзка, така че да не остане тя на заден план.
6. Не забравяйте за връзката си
Планирайте време, за да поддържате връзката си. Срещите, пътуванията и изразяването на любов трябва да бъдат приоритет, за да се поддържа отношенията. Лесно е някой от партньорите да се отдалечи при появата на нова и вълнуваща връзка и да забрави да обърне внимание на дългосрочната. Източник: edin.bg