Знаците, с които тялото ти показва, че си в депресия

Депресията е заболяване, което може и трябва да се лекува, а симптомите му могат да бъдат повтарящи се и хронични. В момента се предлагат все по-добри методи на терапия, които, от една страна, са по-ефективни, а от друга – все по-малко натоварващи.

Какви са симптомите на депресия?

Постепенна загуба на радост от живота и удоволствие, на способността да се наслаждавате на неща и събития, които досега сте чувствали като радостни. Ниско настроение и преживяване, съчетано с безразличие („Не ме интересува какво се случва и какво ще се случи“), чувство на празнота. 

Нарастващо чувство за загуба на смисъла на живота, за безсмислие на живота, чувство за безнадеждност, мисли за примирение, мисли за смъртта. Може да е естествено желанието да се умре („Бих искал да заспя и повече да не се събуждам“, „Моля Бог за смърт“, „Бих искал да претърпя злополука“) чак до мисълта за самоубийство.

Суицидните мисли често се появяват против волята на пациента, който се опитва да се справи с тях, игнорира ги, но с времето става все по-трудно. Често тогава пациентът „вика за помощ“, вкл. информира околните за това. В хода на депресията често се появяват други, по-малко типични заболявания, които често пречат на правилната диагноза и са причина за диагностични грешки.

Сред тях трябва да се посочат следните групи симптоми:

– Нарушенията на съня при депресия често се проявяват с трудности при заспиване и поддържане на съня, сънят често е плитък и прекъсван. Депресията се характеризира и с често събуждане през нощта (3.00–5.00 ч.) или невъзможност за заспиване при хора с тежка депресия. Нарушенията на съня при депресия могат да се появят и под формата на прекомерна сънливост както през нощта, така и през деня.

Пациентите казват, че с кратки прекъсвания „спят цяла нощ и цял ден“.

– Често намаляване или загуба на апетит. Пациентите често казват, че се насилват да се хранят, защото знаят, че е необходимо, или споделят, че храната им е безвкусна. Това понякога е придружено от значителна загуба на телесно тегло (няколко килограма на месец).

Понякога обаче депресията може да бъде придружена от прекомерен апетит, нехарактерно за предишното поведение преяждане (особено сладки храни), което в комбинация с липса на физическа активност може да доведе до наддаване на тегло. В тази ситуация говорим за така наречената атипична депресия. –

Намаляване на либидото (сексуално желание) – липсата на желание за секс както при жените, така и при мъжете често се свързва с депресия. Намаляването или загубата на интерес към сексуалната сфера може да засили депресивното чувство за намаляване на самочувствието, женствеността, мъжествеността и привлекателността. А това от своя страна може да доведе до още по-голямо отслабване на либидото.

Сексуалният живот не доставя удоволствие, не дава удовлетворение. Това може допълнително да засили преживяването на депресия. Сексуалната дисфункция, съпътстваща депресията, най-често изчезва, когато настроението се подобри при лечение с подходящи лекарства.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *