Завод за зелен водород чрез електролиза на вода с общ инсталиран капацитет на електролизаторите 100 MW вдига в промишлената зона на Разлог медийният магнат Иво Прокопиев. Въпреки отказа на досегашния Общински съвет да му предостави за 35 г. 740 дка общински терен за фотоволтаичен парк срещу нищожната сума от 500 000 лв., бизнесменът видимо твърдо е решен да си реализира бизнес интересите на разложка територия.
На 50 страници „създаденото за целта дружество „Разлог Биоенерджи“ ЕООД е описало детайлно процеса за производство на зеления водород, който се произвежда чрез разделяне на водата на водород и кислород с помощта на възобновяема електроенергия, придобита от вятър, слънце и вода.
Проектът предвижда изграждане на завършен цикъл, включващ производството на зелен водород с енергия от фотоволтаични генератори, дистрибуция и разпределение до крайните потребители. За осигуряване на необходимия енергиен баланс за инсталацията ще е необходима връзка с електропреносната мрежа, за да може при излишък на енергия тя да бъде подавана в мрежата, а при недостиг на суровина зелената енергия от другите ВЕИ източници да може да бъде доставяна през механизмите на свободния електроенергиен пазар.
Новият завод ще бъде изграден върху 3 терена с обща площ 58 821 кв.м в промишлената зона на града, които са собственост на двата съдружника на „Разлог Биоенерджи“ ЕООД – бившият завод за целулоза и хартия „Пиринхарт“ АД, който притежава 930 700 акции от по 1 лв. в ЕООД-то, и „Пиринленд инвестмънс“ ЕАД, който е с 291 700 акции. Строеж на завод не е планиран, защото върху огромния парцел има едноетажни сгради с площ 12 877 кв.м, в които ще бъде организирано производството.
„Разлог Бионерджи“ е със седалище в Шумен, с управител Георги Стефанов Пулев. Едноличен собственик на капитала му от 1,2 млн. лв. е „Реналфа“ АД, чиито представители са Иво Прокопиев и Юри Катанов.
Най-вероятно като суровина за новия завод „Разлог Биоенерджи“ ЕООД ще ползва електроенергията, която друга фирма на Прокопиев ще започне скоро да добива в Разлог. „Инвесто партнърс“ АД получи одобрение от всички институции, включително и от КЕВР, да разположи върху 495.579 дка фотоволтаична електрическа централа с инсталирана мощност 28,3 MW и със система за съхранение на електрическата енергия. ФЕЦ-ът също е в промишлената зона и е върху терен, собственост на бившия Комбинат за целулоза и хартия „Пиринхарт“ АД и Завода за хидролиза и фуражни дрожди „Перун“ АД. Точно „Инвесто партнърс“ АД бе дружеството, което поиска и общински терени в Разлог за разширяване на производството си, но след груба справка, че общината ще получи едва 0,5 млн. лв., при очаквана от страна на фирмата годишна печалба от около 9 млн. лв., общинарите отказаха категорично да дадат земите си на Прокопиев.
ВАНЯ СИМЕОНОВА