При 100 % обработени протоколи на секционните избирателни комисии (СИК) в Общинската избирателна комисия (ОИК) в община Разлог ще има балотаж, показва справка на официалния сайт на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Балотажът ще е между кандидатът на ГЕРБ Красимир Герчев, за когото са гласували малко над 4000 жители на общината или 35,64 %, и Венцислав Гърменов от местната коалиция СДС (ВМРО-БНД) – с 24,32 % или 2752 души.
Трети в надпреварата за кмет на община Разлог е кандидатът на коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП) Велина Кулина с 13,28 на сто от гласовете, следвана от кандидата на местната коалиция „Заедно за силна община“ Румен Кондев с близо 9 % от гласовете.
Пети е кандидатът за кмет на коалиция „БСП за България“ Радослав Кирев с малко над 8 % от гласовете, следван от Христо Зайков от местната коалиция „Сбор“ със 7,17 на сто от гласовете. „Не подкрепям никого“ са отбелязали 2,58 на сто от гласувалите.
Най-голям процент от гласовете за общински съвет в Разлог са получили кандидатите за общински съветници от ГЕРБ – близо 22,4 %, следвани от кандидатите на коалиция СДС (ВМРО БНД) с 19,18 %. Листата на ДПС са подкрепили 13,74 % от гласувалите, следвани от кандидатите на коалиция ПП-ДБ с 11,38 на сто.
За листата на „БСП за България“ са гласували 723 избиратели или 7,88 на сто от гласовете, следвани от кандидатската листа на коалиция „Сбор“, за която са дали своя вот 721 избиратели. За партия „Движение напред България“ са гласували 526 жители на общината, следвани от кандидатите на партия „Съюз на свободните демократи“ с 448 гласа.
Кандидатската листа на коалиция „Заедно за силна община“ са подкрепили 4,11 на сто, следвани от кандидатите на „Възраждане“ с 1,55 % и партия „Има такъв народ“ с 1,31 %. „Не подкрепям никого“ в бюлетината за общински съветници са отбелязали 217 гласоподаватели.
Само 1 жалба бе подадена вчера в ОИК – Разлог и тя бе от кандидата за кмет от Местна коалиция СДС (ВМРО БНД) инж. Венцислав Гърменов. Тя бе за нарушение на чл. 226 от Изборния кодекс и неспазване на задължителните минимум 3 метра разстояние от паравана за гласуване от други лица по време на упражняване на вота на избиратели.
„Държа да се спазват правилата“, мотивира жалбата си, касаеща трите секции в ромските махали в Разлог и с. Баня, инж. Гърменов и обясни: „Там са допускани да влизат по двама човека в кабинката за гласуване, което според мен не е по правилата, всеки сам трябва да упражни вота си, независимо за кого гласува. Смятам, че това е било тенденциозно, защото и в трите случая това са били председатели или зам. председатели от ДПС, а за никого не е тайна, че ДПС разчита на населението от тези махали“.
Жалбата му не бе уважена от ОИК. „Извършихме служебна проверка и установихме, че навсякъде се спазват изискванията на Изборния кодекс, нещо повече – в секция 16 човекът, за когото се твърдеше, че е извършил нарушението, се оказа, че изобщо не е влизал в секцията“, информира председателят на ОИК – Разлог Мария Икономова. Тя допълни, че сутринта всички 27 секции в общината са отворили навреме, всички членове са присъствали и не се е наложило замяна.
Вчера след обяд в Разлог бе необичайно спокойно и безлюдно. В избирателните секции нямаше струпвания на хора.
„Сутринта имаше повече хора, но през целия ден е спокойно“, коментираха избирателната активност от комисията във Втора секция в сградата на читалището. На въпрос как са реагирали избирателите на липсата на машини, членовете обясниха, че имало няколко недоволни, явно пропуснали да разберат за скандала, разтърсил предния ден държавата, но откази от гласуване по този повод не е имало.
„Изобщо не се притеснихме, че не можем да гласуваме машинно“, почти в един глас признаха две жени и млад мъж на излизане от секцията в Начално училище „Св.св. Кирил и Методий“.
„Липсата на машини даже ме облекчи, защото не знаех дали ще се справя, въпреки че два пъти вече съм гласувала на нея, но напрежение си чувствах“, искрена бе Веска Белчева.
На въпрос дали не се притесняват, че с хартиена бюлетина вотът им би могъл да се отчете като невалиден, и тя, и Елена и Асен Шикови, които бяха заедно, почти в хор реагираха: „Няма как да стане, не и тук, в Разлог!“.
„Няма значение дали с машина, или с листче, важното е да се гласува“, отбеляза Асен.
Костадин Маджарски пък, докато чакаше да влезе, пред вратата на секцията обобщи с чувство за хумор ситуацията: „Такава ни е работата, едни викат стоката я мъзем с машини, другите го правят без машини“.
Щабът на инж. Венцислав Гърменов в Разлог бе безлюден и затворен вчера през деня. Репортер на „Струма“ го засече в цевнъра на града около 16 часа.
„Изборният ден е активен и в повечето населени места в общината в ранния следобед са гласували над 50% от хората с право на глас. Това показва, че хората не са безразлични кой ще управлява община Разлог, имат гражданска позиция и това е добре“, коментира кандидатът за кмет в отговор на въпрос на „Струма“. Той каза, че от щаба му не са правили предварително проучване.
Инж. Гърменов информира, че щабът му ще се събере към 20 часа, и допълни: „На местните избори се гласува за хората, не за партиите. Обикновеният човек, който всеки ден ходи по улиците до магазина да пазарува, няма нужда да бъде агитиран, той вижда какво се случва в населеното място, в което живее“.
На въпрос дали преди 4 г. е предполагал, че сега ще е сред кандидатите за кмет на Разлог, Гърменов заяви: „Не, а и не съм искал да бъда. От 2009 съм зам. кмет и имам богат административен опит, познавам всички населени места и града с проблемите, но не съм имал амбиция да участвам в избори. Когато ми предложиха да съм временен кмет, вероятността да има избори след 2-3 месеца бе голяма. Приех, защото голямата част от хората не се интересуват какво се случва в администрацията и какви процеси текат в нея, те искат, като подадат заявление за някаква услуга, тя да им се извърши от общината навреме. Беше голям шок за цялата администрация, затова приех, да се успокоят хората и работата да продължи с нормални темпове. Да участвам в изборите ме накара това, че във всяко населено място решихме проблеми, които стояха от дълго време нерешени. Хората ми декларираха доверието и подкрепата си и това ми даде мотивация да се кандидатирам“, каза Гърменов.
И ако неговият щаб през деня бе затворен, в този на основния му опонент Красимир Герчев гъмжеше от народ. Екипа ръководеше общинският председател на ПП ГЕРБ в община Разлог д-р Емил Тончев.
„Повече от 7 часа изборният ден върви спокойно. Имах възможност да мина през секциите, хората гласуват масово и гласуват с настроение. Очакваме привечер пак да има активизиране. Специално проучване не сме правили, но може би най-чистата социология е срещите с хората. Проведоха се десетки срещи, най-вече неформални, проблемите са ясни, търси се най-точната формула за решението им и човекът, който е носител на идеите, притежава качествата, отговорност и човещината да го направи, е Красимир Герчев. Очаквам сигурна победа, а вотът на хората ще определи дали още утре ще имаме кмет, или и следващата неделя ще сме отново на избори. Изборите в общината като цяло протичат спокойно и нямаме сигнали за нарушения. Цялата ни предизборна нагласа бе да не говорим „анти”, а „за”, били сме добронамерени през цялото време“, каза д-р Тончев.
На въпрос за внезапното изтегляне на машините като възможност за гласуване той отбеляза, че още при въвеждането на машините имал лични колебания заради държавите, в които се ползват, и съмненията за обективността на данните.
„Истинските демокрации не допускат да има никъде съмнения в честността на изборния процес, затова мисля, че решението на ЦИК беше правилно. Един от главните аргументи на привържениците на машинното гласуване е недопускането на невалидните бюлетини, но тук ролята и отговорността е и наша – да обясняваме на хората как се гласува на хартия и да се гласува отговорно и внимателно“.
Вчера след обяд стълпотворение на народ в Разлог имаше единствено около площада в ромския квартал. В избирателната секция наблюдателите бяха повече от гласуващите, а председателката Здравка Гешева обясни, че напрежение не е имало. Към 17 часа от около 700 души с право на глас бяха минали над 400 и тя отбеляза, че изборният ден е към приключване. Сигналите за неспазване на отстоянието при гласуване в секцията Здр. Гешева коментира така:
„Виждате, че това е културен дом и заради седалките е трудно разминаването. Иначе сигурно сме единствената секция, в която сме сложили перде на самия вход на секцията. Направихме го, за да не се вижда вътре човекът как гласува и да няма спекулации. Имаше само един случай с една много ниска жена, която не можа да стигне кутията и един човек й помогна да си пусне бюлетината. Само това. Всичко друго си е наред“, отбеляза председателката на секционната комисия.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА