Топ теми

ИЗБОРНИ ШАМАРИ! 33 000 гласа загубиха в Пиринско големите политически партии, шоуменската ИТН се стопи с 2/3, демократите спихнаха наполовина, БСП – с над 4500, единствено „Възраждане” с прираст на избиратели

Над 33 000 гласа изгубиха в Пиринско големите партии, били в управлението на страната и с претенции отново да влязат в него. С това избирателят им вдигна червен картон и показа категорично, че след 32 г. демокрация не е доволен от живота си, не желае повече да го лъжат и крадат и няма да избира провалили се политици по няколко пъти, докато се убеди окончателно, че не стават.

Най-сериозен отлив от гласове регистрира партията на шоумена Слави Трифонов „Има такъв народ”, която на предишните избори за една нощ се превърна в национален шлагер на сезона. В Благоевградска област 2/3 от избирателите, които на 11 юли се хванаха за нея като удавник за сламка, миналата неделя или не отидоха до урните, или дадоха гласа си за следващия месия. На изборите за 46-о НС в областта за ИТН гласуваха 26 669 души, а на 14 ноември го направиха само 12 014. Останалите просто осъзнаха, че формулата „Гласуваш за Слави – получаваш Тошко” по никакъв начин няма да им напълни хладилника или да облекчи сметките им за ток. Избирателите удариха звучна плесница на хората на Слави Трифонов в областта и особено силна бе тя по бившия вече депутат Христо Гушков, чийто глас така и не успяха да чуят в миналия парламент, колкото и къс да бе той. Персоналната подкрепа за Гушков падна от 1256 гласа през юли на 606 през ноември и по преференции бе изпреварен дори от общинския лидер на ИТН в Благоевград Станислав Богдански, който е напълно непознат на избирателите. Другата бивша депутатка Анита Коцелова успя да качи с 200 гласа преференциите за себе си и вероятно отново ще влезе в парламента, но пък преди 2 месеца стана майка и вероятно ще предпочете да си гледа момиченцето, вместо да виси в парламентарната зала. При това положение ползата от влизането й в 47-ото НС ще е само за нея – поне ще получава високо майчинство, тъй като то се определя въз основа размера на заплатата, а вчера НИС я сметна, че ще е 5000 лв.

Двойно стопиха гласовете си в Пиринско и демократите. През юли „Демократична България” имаше в областта 10 223 гласа, сега едва събра 5026. Отливът се забеляза дори и при преференциите на ексдепутата от Разлог Иван Димитров, за когото през лятото гласа си дадоха 1996 избиратели, а през есента като есенни листа изпопадаха половината от тях и той вписа в актива си 1076 лични преференции. На практика с тях има шанс той да стане депутат и в следващия парламент, при това ще е единственият народен избраник от Разлог, но демократичното обединение е силно разклатено, вече са налице оставки на лидерите на 3-те партии в коалицията заради изключително лошото й представяне на изборите и на адвоката ще му е доста сложно да се впише в следващото НС.

БСП в Благоевградска област пък окончателно се срина, след като падна до 5-а политическа сила. През юли за нея гласуваха 15 958 избиратели, през ноември – 11 208. С гласове, намаляващи в геометрична прогресия, се оказаха и всички кандидат-депутати, чиито имена се повтаряха в двете листи. Даже отличникът на червените – гоцеделчевският депутат Богдан Боцев, свали подкрепата за себе си от 2458 гласа през юли до 1876 през ноември. Повече от 2 пъти паднаха личните преференции и на водача на листите – проф. Георги Михайлов, въпреки добрите впечатления, които той остави при инцидентните си посещения в този край.  Надеждата на социалистите в Благоевград – бившият им общински лидер д-р Владимир Пандев, получи едва 798 гласа, колежката му от Петрич Йорданка Атанасова взе  878 преференции, а за Младен Тимчев от Сандански гласуваха само 289-има.

Веднага след изборния крах вътрешната опозиция на БСП начело с бившия кмет на Благоевград Костадин Паскалев, гоцеделчевеца Кирил Добрев, младежката лидерка Ваня Маникатева и много др. отново скочи и поиска главата на партийната лидерка Корнелия Нинова. В неделя Нинова извади изтърканото си обяснение, че точно сега не е време за оставки, вчера обаче размисли и смени плочата: „Подавам я, ама вината за четвъртото ни място е на хората в БСП, които по-рано работеха за Борисов, а напоследък – за служебния кабинет”.

В Благоевград обаче все още никой не вярва, че Нинова доброволно ще слезе от председателския пост. „Престанах да искам оставката й от момента, когато събра 800 делегати, за да им каже, че не е подавала оставка, въпреки че на пленум пред повече от 100 човека заяви: „Аз поемам отговорност и си подавам оставката!”, обясни генезиса на недоверието бившият областен лидер н БСП – Благоевград Юлиян Гошев.

Очакванията са веднага след като социалистите се окопитят от срамното 5-о място в Благоевградска област, гневът им да се насочи и към областното и общинските ръководства на столетницата, и да продължат да искат оставки. Филмът вече е въртян няколко пъти през последните години – и за областното, и за някои от общинските ръководства. И нищо в партията не се променя. До следващите избори, когато се сменят само цифрите, и то задължително надолу.

Въпреки че запази първото си място като политическа сила в Благоевградска област и отново ще вкара 3-ма депутати, ГЕРБ също изгуби между двата парламентарни избора около 2000 избиратели. Докато през юли бившите управляващи имаха 32 305 гласа, миналата неделя бюлетината им бе избрана от 30 791. Водачът Росен Желязков при 980 преференции на предишните избори, сега получи 659, при Стефан Апостолов те намаляха от  6763 на 6322.

С 50% се стопиха предпочитанията за бившия депутат д-р Емил Тончев – от 2193 през юли, тази неделя името му бе маркирано в 1264 бюлетини. Включването на лидера на парламентарната група на ГЕРБ в ОбС – Благоевград Кирил Илиев като човека, когото благоевградчани трябва да припознаят като техния човек в бъдещия парламент, се оказа тотален провал – за него гласуваха само 422-ма човека в цялата област. Най-големият карък обаче споходи Александър Мацурев, който бе сред малцината, увеличили преференциалната подкрепа, събраните  2572 гласа обаче не му стигнаха да пребори „петричкото лоби” в лицето на Костадин Стойков и да влезе трети депутат от благоевградската листа. В резултат абсолютно непознатият за партията петрички чиновник К. Стойков дори за своя изненада събра 3430 преференции и сега ще влезе в 47-ото НС.

Макар и с малко, изборните си резултати свали и ДПС. Отливът от юли до ноември е 450 гласа, от които 50 гласа са пасив на досегашния депутат Елхан Кълков. Позицията на Движението като трета политическа сила обаче от доста време е непоклатима в Пиринско. Вчера стана ясно, че двете места, които ДПС взе на изборите в неделя, ще бъдат заети от първия и втория в листата – Делян Пеевски, който гласува в белишкото с. Бабяк, и Халил Летифов. И за двамата това не е първи депутатски мандат, в който представляват избирателите от Благоевградска област.

От партиите, които влизат в 47-ото НС, единствено „Възраждане” бележи ръст на гласоподаватели. През юли в Пиринско тя събра 2018 гласа, а на 11 ноември за нея гласуваха 3304-ма. Водачът на листата в Благоевград – зам. председателят Цончо Ганчев, е с най-много лични преференции – 366, следван от благоевградската адвокатка Цвета Рангелова, но като цяло партията е доста непопулярна в региона и предстои здрава работа, за да успее да се утвърди като парламентарен фактор.

4-те „П”-та – Политическа Партия Продължаваме Промяната, не подлежат на сравнение, защото през юли дори не бяха проект. В Благоевградска област те тръгват от нисък старт – в страната са първа, но в Благоевград са втора политическа сила, така че имат да наваксват. Партията ПП ПП на служебните министри Петков и Василев в неделя взе 22 791 гласа и извади на политическия хоризонт нови лица, чието предимство е единствено това, че не са били в други партии. Бъдещите й депутати от областта – със сигурност поне 2-ма – преподавателят в АУБ Андрей Гюров и бизнесменът Владимир Табутов, са известни повече в професионалните си кръгове, но не и на широката общественост. Ако при преразпределението на гласовете „Продължаваме промяната” получи още един мандат, той ще отиде при петия в листата – благоевградчанина Станислав Кимчев, който е известен главно около баща си, обичания актьор Николай Кимчев. И всъщност в 11-членната група на новите народни избраници от Пиринско с представител един или двама от областния център ще е само „Продължаваме промяната”. Което отсега натоварва с големи очаквания момчетата на служебните министри и е въпрос на време да стане ясно ще успеят ли да се справят при цялата им липса на политически опит, или ще последват съдбата на ИТН.

Сериозен спад на гласове на тези избори регистрираха и другите големи политически субекти. ВМРО, което през юли се яви на изборите заедно с „Воля” и НФСБ, тогава получи в областта 6723 гласа, в неделя феновете им се преброиха до 3311. Избирателите вдигнаха червен картон даже на водача Ангел Джамбазки, чиито гласове спихнаха наполовина. Изборният резултат на войводите, които не успяха да прескочат 4-процентната бариера и да станат част от новия парламент, най-после накара лидера на ВМРО Красимир Каракачанов да подаде оставка. Друг е въпросът дали ще му я приемат, или партията ще продължи упорито да тегли към дъното. 

Провали се и Мая Манолова, въпреки промяната на цвета на косата й по време на кампанията, което клакьорите й приеха като силен предизборен ход, отъждествяван единствено с обещанието за промяна. Партията й „Изправи се БГ! Ние идваме!”, бивша „Мутри вън!”, в Благоевградска област се стопи 3 пъти – през юли устатата кюстендилка изкара в региона 6154 гласа, в неделя – 2390. Най-големият губещ в тази листа е благоевградската адвокатка Албина Анева, която и на двата вота събра най-много преференции, но през лятото Манолова я жертва, за да може да вкара в 46-ото НС свой коалиционен партньор от София, а този път партията дори не успя да влезе в парламента.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *