Известната шахматиска, международен майстор Елица Раева, гостува в благоевградското 2-о ОУ и игра едновременно на 25 дъски. Посъветва учениците да отделят по-малко време на компютрите и повече на занимания, развиващи способностите им.
Впечатляващ сеанс, състоящ се в едновременна игра на 25 дъски, изнесе известната българска шахматистка, международен майстор Елица Раева. Тя гостува в благоевградското 2-о ОУ „Димитър Благоев” по покана на учителката по математика Галя Коюмджиева, която от тази учебна година създава и ръководи училищния шах клуб, наречен „Ан-пасан”.
В залата присъстваха родители, учители, цялото ръководство на 2-о ОУ начело с директора М. Ковачева, както и началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов. В началото Е. Раева, която е многократен републикански шампион и състезател в националния отбор на страната ни, разговаря с учениците, разказа им за първите си стъпки. Самата тя започва да се занимава с шах на 8-годишна възраст, тъй като е запалена от примера на брат си, а спечелването на първия медал й се „услажда” и с много труд и упоритост започва да жъне успех след успех.
Международният майстор обясни на децата и че най-важната фигура в шаха е конят, и ги посъветва да не бързат да сменят кончетата си с офицерите на съперника. В действителност много от срещите завършиха с матове с кон и дама, което потвърди думите на гостенката. Тя провокира присъстващите, като ги попита какво е шахът. Някои от учениците отговориха, че е спорт, тъй като срещу себе си имаш съперник. Други пък бяха на мнение, че местенето на фигури има общо с решаването на задачи, т.е. шахът е наука като математиката, защото се мисли.
„Един световен шамион е казал, че шахът е и наука, и спорт, но и изкуство. Наука, защото мислим и се борим да намерим най-точните ходове, така че да не правим грешки, да влезем в дълбочина и да смятаме. Спорт е защото не решаваме задачи от учебника, а решаваме задачи срещу нашия противник и дали ще сбъркаме по-малко от него. И изкуство, защото творим на дъската. Или дъската е едно поле, където ние правим нашите планове, стратегии и ги анализираме. За околните е много интересно да наблюдават как просто стоим и мислим, но както изглежда, че нищо не правим, така в главата се случват толкова много неща, че няма как те да се обяснят, ако човек не седне да изиграе една партия”, каза Е. Раева.
Многократната републиканска шампионка по шах Елица Раева е математик. Завършила е математика в Софийския университет и има докторска степен от Русенския университет.
На въпрос на репортер на „Струма” математиката или шахът е по-труден, Е. Раева заяви: „Всичко зависи от целта и за какво се борим. За мен шахът е по-труден, защото се бориш с човек отсреща и никога не знаеш каква е конкуренцията. А това е голямо предизвикателство и е по-интересно. Математиката обаче много ми е помогнала в начина на мислене. Не е страшно, ако не играете шах, страшно е, ако не си развивате мозъка, не учите и не правите нищо, за да ставате по-добри и да знаете повече”, обърна се тя към учениците.
Срещите във 2-о ОУ започнаха с ръкуване между „съперниците” и продължиха повече от час и половина, тъй като желаещите да се докоснат до именитата шаматистка бяха много и пред дъската с фигурите седнаха над 30 ученици. Всеки един бе изпращан с аплодисменти, а лицата на малките шахматисти грейнаха гордо, след като получиха поздравления за достойното си представяне. Международният майстор коментира, че е съвсем възможно следващият неин последовател и шампион на България да е именно възпитаник на 2-о ОУ – Благоевград.
„Видях много амбицирани деца. Впечатли ме фактът, че успяха да бъдат концентрирани толкова дълго време, което е много уморително, особено за децата. Действително съм много приятно изненадана”, сподели впечатленията си Елица Раева. Тя препоръча на всички подрастващи да отделят по- малко време за компютрите и повече за занимания, развиващи способностите им.
След завършването и на последната партия учениците получиха грамота, а тримата участници, затруднили най-много Елица Раева, бяха наградени с по един комплект шах.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА