Цяла плеяда изявени гимназисти, програмисти, учени на световно ниво… се събраха на паметна среща в Благоевград. Общото между тях е, че всички са възпитаници на един от най-известните и уважавани учители Стефан Михалков, който вече повече от 40 години е отдаден на любимата си наука – физиката, и не спира да пали искрата у младите хора.
Както „Струма” писа, през 2016 г. учителят, определян от мнозина за съвременен будител, се пенсионира от Природо-математическата гимназия в Благоевград, където преминава и по-голяма част от педагогическата му кариера. Тогава Стефан Михалков реши да продължи да преподава и да учи децата безвъзмездно и така да даде възможност на младите хора да се развиват в областта на физиката.
„Смятам, че поне моята категория хора няма да умрат от глад. Има много деца, които „попиват” с огромно желание. Това на един учител му стига – да преподаваш и да гледаш реакция срещу теб”, категоричен бе учителят и допълни, че най-голямо удовлетворение му носят успехите на учениците.
Тогава имаше голяма вероятност благородното начинание да не се осъществи, тъй като от ПМГ отказаха да му предоставят стая, в която да преподава в почивните дни, и всъщност въпреки желанието си Ст. Михалков нямаше къде води занятията. На помощ се притече началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов, който предостави на учителя ентусиаст заседателната зала на РУО и купи две бели дъски. Така безплатното школо отвори врати, а младите физици жънат успех след успех. Без никой да ги кара и без да им пише оценки и отсъствия, гимназисти използват уикенда, за да решават задачи по физика. Вместо да сърфират в мрежата, както повечето тийнейджъри, те още в 9 часа сутринта в събота и неделя идват в заседателната зала, където с известния физик обсъждат казуси и задачи, а за неразбиращите от физика е изключително впечатляващ начинът, по който будните младежи си говорят за електрически вериги, сили на съпротивление, плътност, скорост…
Разбира се, Ст. Михалков редовно провокира учениците си. Наред с посещенията в ЦЕРН /Европейска асоциация за ядрени изследвания/, намираща се край Женева, Швейцария, учителят демонстрира пред учениците си трудни и неправени в училищна среда опити. Един от последните бе експериментът „Камерата на Уилсън”, който, най-общо казано, служи за наблюдение и изследване на следи от космическото пространство в заобикалящата ни атмосферата. Запазена марка за физика е и със започването на всеки нов сезон на школото да си избира „помощник-учител”, като с тази чест и привилегия биват удостоявания най-изявените му възпитаници. През годините асистент на Ст. Михалков бе лауреатът на олимпиадата по физика и отличник на випуск 2016 на ПМГ Ана Сотирова, която бе единствената българка, приета заедно с още 4-ма студенти от цял свят в Катедрата по физика на Оксфордския университет. Впоследствие тази отговорна задача бе възложена на отличника на випуск 2019 Георги Йоков, който завърши висше образование в сферата на информатиката, но е категоричен, че няма област, в която човек може да се реализира успешно без физиката. До миналата година „помощник-учител” в школата на Стефан Михалков бе Костадин Чучулайн, понастоящем студент по физика в Оксфорд.
Всяка година учителят събира на среща свои възпитаници. Сега форматът бе по-голям, тъй като дойдоха ученици на Ст. Михалков и от школата, и от ПМГ. Срещата бе първа по рода си и заради факта, че присъстваха и новият зам. кмет по образование и бизнес развитие на Благоевград Боряна Шалявска, началникът на РУО Ивайло Златанов и доц. Тодор Попов – преподавател по физика в Американския университет. С идването си всеки един казваше по няколко думи за себе си, а по-срамежливите бяха представяни от Ст. Михалков. Той обясни, че Ани Сотирова не е успяла да дойде, тъй като в момента усилено работи над докторантурата си по квантова физика в Оксфорд, но след като процедурата бъде финализирана през месец март, ще се прибере в Благоевград.
За любовта си към физиката и успешната реализация разказа Дина Трайкова от випуск 2012 на ПМГ – Благоевград. Тя е завършила за бакалавър и е магистър по теоретична физика в University College London, доктор е по теоретична астрофизика, космология и теория на гравитациите от Оксфордския университет. В момента работи в Max Planck Institute for Gravitational Physics (Albert Einstein Institute) в град Потсдам, Германия, където в специализирани лаборатории правят изследвания на материята. Казано с по-прости думи, в института осъществяват дейност, подобна на ЦЕРН, но не търсят материя и антиматерия чрез ускорители, а посредством „черни дупки”.
„Винаги съм обичала физиката и тя ми се отдаваше още от малка. Моментът на „запалването”, на амбицирането ми дойде, когато учителката ми по физика в 5 СУ г-жа Валеова ми писа единици заради подсказване, а след това ми остави петица за срока. Това ме накара още по-упорито да „ръчкам” да чета, за да покажа на госпожата, че не съм за „Мн. добър”, а за „Отличен”. В Математическата гимназия имах щастието да съм ученичка на г-н Михалков, който още повече ме „запали” и надграждах своите знания и подготовка. И до ден-днешен има хора, които бе питат: „Ама как така физика? Защо физика?”. Нагласите обаче и на хората, и на обществото като цяла към тази наука се променят”, сподели пред репортер на „Струма” младият учен на световно ниво.
В разговора се включи и Ст. Михалков, който коментира, че целта на тези срещи е именно това – младите хора да видят, че физиката е навсякъде и дава възможности за успешна реализация.
Потвърди го и Мария Тунева от випуск 2016 на Математическата гимназия. Тя е представител на последния звезден отбор по физика, който Ст. Михалков извежда в училището. Мария решава да следва семейните традиции и става архитект, но признава, че всъщност физиката е нейната първа любов и е в основата на изграждането й.
Любовта към физиката продължават да носят и компютърният и софтуерен инженер Мария Цветкова, работеща в голяма международна компания, както и програмистът Стефан Манов.
Че физиката помага за всичко, подчерта и доц. Т. Попов. Той разказа за свои приятели, които са утвърдени икономисти-физици.
„В тази сфера, и не само, физиците са много по-търсени и успешни от математиците, защото физиката развива по друг начин и логическото, и стратегическото мислене“, посочи преподавателят в АУБ.
Присъстващите имаха възможност да видят на живо и да разговарят с Петко Стоев. Той е докторант в секция „Кибер-физични системи“ към Института по информационни и комуникационни технологии в БАН. Има стартъп компания, в която търси начини да подобри живота на хората чрез високотехнологични и кибер-физични решения. Първото от тях е медицински робот за дистанционна рехабилитация на ръка. За изобретението си, представляващо екзоскелет за горните крайници, инж. Стоев тази година стана „Предприемач в науката“ на фондация „Карол Знание“ и бе отличен с парична награда в размер на 30 000 лв. П. Стоев е включен и в класацията на Форбс „30 под 30” в сферата на технологиите, здравеопазването и науката. Представяйки се, възпитаникът на ПМГ сподели, че е преподавател във факултета по математика и информатика на Пловдивския университет.
„Защо в Пловдивския университет, а не тук? На нас ни трябват точно такива хора като Вас!“, обърна се директно към младия и перспективен учен Б. Шалявска и двамата се отдадоха на непринуден разговор, като си размениха и координатите.
На срещата имаше и специална изненада, подготвена от абитуриентката в Математическата гимназия Елена Цушко, която вече 4 г. посещава редовно школата на Ст. Михалков. За да покаже, че физиците далеч не са „сухари“, а напротив, дванадесетокласничката извади цигулката си и по брилянтен начин изсвири фрагмент от „Четирите годишни времена“ на Вивалди.
На въпрос на репортер на „Струма“ има ли връзка и каква между физиката и музиката, отговорът на младите хора бе: „Общото между физиката и музиката са трептенията!“.
Впечатлена от всичко чуто и видяно, зам. кметът Б. Шалявска искаше да научи възможно най-много за школата по физика на Ст. Михалков. За да се популяризира школата по физика и повече млади хора да се насочат към тази наука, Б. Шалявска предложи конкретни стъпки. Първата от тях е школата да си има име, а присъстващите се обединиха, че много добре би звучало клубът да се казва „Нови хоризонти“.
„Ясно е, че листовките са остарял и вече невършещ работа метод. Затова предлагам да си направите страници във Фейсбук и Инстаграм. Така ще може да качвате вашите истории и акценти от работата на клуба, така че информацията да достигне до повече хора и в крайна сметка обществото да разбере с колко важни и полезни неща се занимавате“, продължи с насоките зам. кметът. Тя обяви, че още в началото на следващата година младите физици ще бъдат поканени на среща в Общината, като за целта ще бъде организиран специален форум. В заключение Б. Шалявска раздаде свои визитки на присъстващите и увери, че Общината е готова „да подаде ръка“ на школата и да помогне с всичко, каквото може.
Основното е, че физиката далеч не е загубена кауза и докато има учители-будители като Стефан Михалков, то подрастващите ще продължават да вървят по стъпките на неговите възпитаници – успешни млади хора, при това реализирали се в различни сфери.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
ЮЗУ трябва да се закрие!!!! Тоова не е университет , а ‘школа за пране на пари! НИвото на преподавателите и студентите е под НУЛАТА!!!!!
За съжаление нищо добро не вещае „избора“ на нов ректор на ЮЗУ, протеже и сол-ташак на Боре Тъпото, мазния Марин. Продължава шуробаджанащината и далаверите за сметка на качеството.
Всичко е много добре, вярно е и че физиците са много по-успешни и полезни от математиците, защото зад всяко уравнение те виждат процеса, който то описва, докато за математиците това са просто числа или букви, но защо е нямало нито един от катедрата по “Физика“ на ЮЗУ? Зам. кметицата, вместо да пита защо обичащите физиката млади хора от Благоевград преподават в други градове, а не в Благоевград, да привика баш-топ-“експерта“, пишман “професора и бивш ректор на ЮЗУ Боре Тъпото и да го пита защо практически унищожи катедрата и специалността “Физика“ там, създадена от покойния проф. дфн. Антон Антонов? Навремето в ЮЗУ, преди властта да се узурпира от математическата мафия, имаше 3 катедри по физика (по Обща физика и биофизика, Инженерна физика и Методика на обучението по физика), там бяха създадени единствените специализации по физика в България “Биофизика“ и “Нетрадиционни енергийни източници“ и излязоха отлични физици, които работят в ЦЕРН, ОИЯИ, АЕЦ “Козлодуй“, в астрономически обсерватории и т.н. Но такива отрепки като горепосоченият индивид не можаха да приемат максимата, която се проповядваше в катедрата по физика, че не математиката, а физиката е основната природна наука и че “математиката е само част от физиката, и то не най-важната“, а е просто един език, описващ природните процеси и тази завист доведе до постепенното унищожаване на специалността и да практическото и зануляване!