Известният благоевградски физик Стефан Михалков и част от неговите изявени възпитаници се събраха на приятелска среща, изпълнена с емоции и спомени.
Както „Струма“ писа, през 2016 г. Ст. Михалков, който е един от най-известните и уважавани учители, отдаден на физиката вече 45 години, се пенсионира от Природо-математическата гимназия в Благоевград. Тогава от ръководството на ПМГ отказаха да му предоставят стая, където да провежда занимания с ученици в неучебно време, и на помощ му се притече началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов, който отстъпи за почивните дни заседателната зала на РУО. Така Стефан Михалков продължава да преподава безплатно физика, неговите ученици жънат успех след успех, а голяма част от преминалите през школата му са перспективни млади учени с успешни кариери в областта на природните науки.
Водени от любовта си към физиката и, разбира се, от уважение и признателност към своя учител, бивши и настоящи възпитаници на Ст. Михалков се събраха в благоевградско заведение. Сред присъстващите бяха архитект Мария Тунева от випуск 2016 на ПМГ, програмистът и преподавател Стефан Манов, завършил с отличие информатика в Софийския университет и Математическата гимназия през 2007 г., софтуерният инженер Георги Йоков, треньорът по футбол Борислав, ИТ специалистът Петър.
Черпейки с бонбони, внучките на Ст. Михалков – Василена и Стела, посрещнаха и две от отличничките на випуск 2024 на ПМГ – Александра Димова, която учи за хидроинженер, и Елена Цушко. Любопитното е, че Елена, която е и отличен цигулар, избра за втора матура математика и бе сред двамата зрелостници в областта, явили се по желание на трета матура по физика, и към момента е студентка по физика в Софийския университет.
Редом до тях бе и дванадесетокласникът в Математическата гимназия Димитър Войводов, който е сред най-добрите млади физици в страната ни, посещава школата на Ст. Михалков вече 4 години и след завоювани успехи заслужи място в националния отбор по физика.
Че именно учителят е запалил у него искрата към физиката, сподели и единадесетокласникът Аркадий Каленников, заслужил неотдавна трето място в есенното национално състезание по физика.
С направените признания за предизвикателствата по физика весела нотка внесе и Любомир Раклеов, който е от последния випуск на Ст. Михалков в ПМГ, а историята на класа, методите и подходите на класния ръководител са повече от впечатляващи.
Един ден директорът на ПМГ по това време Т. Ядкова викнала в кабинета си учителя и го помолила да вземе 9 „д“, които щели да са в 10 клас. Обяснила, че ситуацията е много зле, вече трима ученици били изгонени и ако не бъдат „вкарани в правия път“, докато завършат, паралелката ще се разпадне.
„Влизам в класа и какво да видя – хаос, лудница, всеки си прави каквото си иска, отсъствия, бягат, извинителни бележки, лъжат… Веднага свиках родителска среща, присъстваха и учениците. Казах какви са правилата и който не ги спазва, оттук нататък тежко му. Това е положението – ако ученик отсъства от училище, ще карам родителите да пишат бележки, не докторите, защото ме лъжат. Два месеца беше война и най-накрая станаха „клас приказка”. В 11 клас нямаше смисъл да раздавам заповеди, да наказвам, да нарочвам. Просто казвам: „Това трябва да се направи. Край!”. Даже дадох дневника на едно момиче и тя го водеше. Когато завършиха, имаха успех 5.58 и най-малко неизвинени отсъствия от цялото училище – 7 или 8 за годината“, разказа преди време в интервю за „Струма“ Ст. Михалков.
Култова остава и историята как класният закарал учениците си в почивна база на Предел, където всички дружно решавали задачи по физика.
„Преди всеки час по физика се кръстихме, още повече че, за разлика от някои учители, г-н Михалков не пишеше двойките с молив, а директно с химикалка“, припомни си Л. Раклеов, който завърши общо машиностроене с немски език в Техническия университет и заедно със съучениците си от випуск 2016 е сред успешно реализиралите се млади хора.
И макар всеки да е избрал различен професионален път, а някои все още са ученици, то общото между възпитаниците на Стефан Михалков е запалената искра и любовта към физиката, а както констатира архитект Мария Тунева – всичко е физика!
В непринудена и приятелска атмосфера от компанията си припомниха за весели и забавни случки на състезания, олимпиади, от класната стая… Имаше и разговори за производни интеграли и достиженията на квантовата физика…
Поканата да присъства на срещата уважи и началникът на РУО Ивайло Златанов, който с интерес слушаше историите за извървения път и направените избори от успешните млади хора.
„Талантите трябва да се откриват и да се прави всичко за тях. И едно дете да има интерес, ще продължа да го уча и да се занимавам с физика“, заяви Ст. Михалков, който продължава да предава своите знания и опит безвъзмездно.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА